Jak wiecie z Mirkiem czasem nam się nudzi więc wymyślamy różne rzeczy tym razem gretnig.
Jest bardzo wiele technik wykonania gretingu , ale my chcieliśmy zademonstrować jedną z nich, którą wypróbowaliśmy przy wykonaniu gretingu o wymiarach oczek 1 x 1 mm i wysokości gretingu 2 mm Cały greting będzie miał wymiar 55 x 75 mm z przeznaczeniem do wykorzystania w modelu żaglowca w skali 1:96.
Jest to metoda którą kierujemy do modelarzy którzy posiadają troszkę bardziej wyposażony swój warsztat w sprzęt zmechanizowany to znaczy posiadający stół koordynacyjny oraz wiertarkę Dremel , Proxxon lub podobne oraz szlifierkę bębnowa ( popularnie zwana jako ścieraka bębnowa).
Przygotowaliśmy deseczkę z gruszy o odpowiednich wymiarach i grubości 2,5 mm a więc grubszą od wysokości naszego gretingu
Po zamocowaniu naszego materiału ( tu zalecamy raczej twarde gatunki drewna : Grusza Jabłoń, Śliwa lub podobne ) Przystąpiliśmy do frezowania rowka w poprzek deseczki z zastosowaniem freza widiowego o grubości 1 mm .
Rowek możemy frezować od razu na głębokość 1 mm ale z zachowaniem szczególnej ostrożności aby nie złamać frez. My robiąc próby frezowaliśmy po 0,5 mm z obawy przed utratą freza , co oczywiście wydłużyło czas pracy . Po wyfrezowaniu pierwszego rowka należy przesunąć materiał za pomocą stołu koordynacyjnego o 2 mm i tak do końca naszego materiału .

Prawidłowe wykonanie rowków poprzecznych dało nam taki efekt :

1.jpg

Po drobnym oczyszczeniu materiału z wiórków jakie powstały w czasie frezowania poprzecznego przystąpiliśmy do frezowania rowków wzdłuż naszego gretingu.
Ta operacja jest analogiczna (dotyczy przesuwania materiału o 2 mm) jak w trakcie frezowania rowków w poprzek, lecz z tą różnicą , że teraz głębokość naszych rowków wynosi teraz 2,1 mm i tu nie polecamy robienia tego za jednym razem bo grozi to na 100% utratą freza .

Teraz nasz przyszły greting wygląda tak :


2.jpg

Praktycznie na tym zakończyliśmy prace przy pomocy stołu koordynacyjnego i Dremela .
Teraz przygotowaliśmy sobie listewki z gruszy o wymiarach 1x 2 mm które wklejaliśmy klejem CA rzadkim w poprzeczne rowki.

4.jpg

Podczas klejenia zastosowaliśmy igłę lekarską o gr. 0,5 mm co pozwoliło mam na delikatne dozowanie kleju . Podczas klejenia należy szczególnie uważać na ilość dozowanego kleju aby nie pozalewać oczek które mają jak już wcześniej wspomnieliśmy 1 x 1 mm.

6.jpg

Po wklejeniu listewek w poprzeczne rowki przystąpiliśmy do szlifowania naszego gretingu od góry czyli zeszlifowaliśmy wystające listewki które wkleiliśmy w poprzeczne rowki .

7.jpg

Przy szlifowaniu musieliśmy bardzo uważać aby nie przeszlifować wymiaru deseczki czyli 2,5 mm.
Po przeszlifowaniu od góry przystąpiliśmy do szlifowania naszego gretingu od spodu i teraz już bardzo delikatnie szlifowaliśmy na nasz wymiar czyli 2 mm .

8.jpg

Po operacji szlifowania oczywiście musieliśmy dokonać kosmetycznego oczyszczenie naszego gretingu z wszelkiego rodzaju pyłu i zadziorków jakie powstały w czasie szlifowania.
Po 2,5 godz. pracy uzyskaliśmy ramkę o wymiarach 55 x 75 mm z której będzie można zrobić kilka gretingów .

5.jpg


10.jpg


Efekt naszej pracy jest dla nas zadawalający , może metoda nie jest rewolucyjna ale warta spróbowania .
W podobny sposób można spróbować wykonać greting na pile tarczowej ale tu trzeba dysponować piłkami o odpowiedniej grubości i oczywiście muszą być bardzo ostre bo w przeciwnym razie będzie wyrywać nam materiał.


Kowalewski Zbigniew
Rybus Mirek