42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

W przeciwieństwie do wielu szanownych Kolegów, jestem takim żółwiem - modelarzem, gdzie drugi człon określenia jest jakby na wyrost.
W sierpniu 2006 roku, bodajże na wystawie modelarskiej w Gdańsku i pierwszym spotkaniu Kogowiczów, Mirek wypożyczył mi plany Chaloupe Armee en Guerre - 1834 w skali 1/36 autorstwa znamienitego Gerarda Delacroix. Oczywiście wydawnictwo ANCRE. Wersja anglojęzyczna. W październiku tegoż roku dzięki uprzejmości Jerrego dostałem plany w skali 1/18 w tifie i planszach. Tuba z planami, przekładana z kąta w kat, przeżyła przeprowadzkę, ale zawsze była na widoku i przypominała o sobie.
Przez te trzy lata, powstała Gretel, w masakrycznej dla mnie skali, co tylko umocniło moje postanowienie by następne "coś" było ciut większe.
Na forum Kogi Stefan zdał kompleksową relację z wykonania szalupy w skali wiernej opracowaniu Delacroix. Watek ten, jak również zebrane w internecie kilkaset zdjęć z kilkunastu innych relacji budowy tego modelu, są znaczącym dodatkiem do opracowania ANCRE, które nota bene ostatnio zakupiłem. Tak więc mam i oryginał.
Wodnice w skali 1/18 mają wedle planów 9mm. w tej skali to są niezłe dechy.

Obrazek

Po długich poszukiwaniach znalazłem s Sierakowicach zakład stolarski, który bez żadnych problemów technicznych ( czasowe były) wykonał zestaw deseczek na wodnice, a tym samym cale kopyto. Miała być olcha a odebrałem meranti. Dostałem w grubości 9mm : 1 szt. 140x630, 1 szt. 170x650, 8szt. 190x 740 i 2 szt. gr 18mm 190x740. Koszt 50PLN i dojazd w dwie strony 120km w paskudnych korkach. Opłaciło się.

Obrazek


Dziś naniosłem linie wodnic na deseczki, wyciąłem takowym narzędziem
Obrazek

a doszlifowałem krawędzie
Obrazek

Obrazek

Zakończeniem dnia jest pakiet pierwszych czterech wodnic

Obrazek

Dodatkiem do relacji, którą mam zamiar Was zanudzić będzie prowadzony przeze mnie szczegółowy diariusz budowy. Zobaczymy na koniec - kiedy? ile czasu mi zajmie wykonanie szalupy. Z pewnością nie będzie to tempo Stefana.

Do relacji będę starał się załączać zdjęcia użytych narzędzi. Przez te kilka lat zebrało się ciut gratów, zobaczymy, co się nada, a co będzie trzeba nabyć.

Wiem, że jest to już kolejna relacja z budowy tego samego modelu, ale z uwagi na skalę mam nadzieję, że wątek spotka się z Waszym zainteresowaniem.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: oksal »

W końcu się zabrałeś za robotę;)
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 759
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: bartes123 »

Krzysiu edit (bo nie wiem czy mogę) Krzysztofie powodzenia!
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: Zbyszek »

No to miłego dłubania życzę.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Dzięki za życzenia. Będzie to dłubanie raczej weekendowe. Dziś wyciąłem resztę wodnic. Skleiłem dziesiątą wodnicę z dwoma podkładami gr 18mm każdy i doszlifowałem pakiet. na sklejenie w pakiet czeka 1-5 (sklejone) 6, 7 oraz 8-9 (sklejona. No a potem profilowanie kopyta.

Obrazek

Obrazek

Kopyto ma długość 71 cm, szerokość około 18,4cm a waży naprawdę sporo.
Trudność sprawiło mi klejenie wodnic. Kleję Pattexem, ma klelu wodnice lubią się ślizgać. mam za mało ścisków śrubowych.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: jerry_bee »

Krzysiek, może ściśnij całość śrubą - unikniesz poślizgów i będziesz miał dodatkowy docisk. przewierć wszystkie dechy w stałym punkcie, na przykład na przecięciu wręgi numer ileś tam z osią, i z głowy.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: myszor »

I to jest prawda . Wiem to z praktyki . Powodzenia .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: mirek »

Pierwsze wzmianki na temat szalupy to słyszałem od ciebie jakieś 4 lata temu :) oj długo Krzysiu dumałeś na tym tematem ;)
Mnie nie pozostaje w takim razie zgodnie z obietnicą zrobić super bloczki no i lineczki na talię działa, myśle , ze jak dostaniesz bloczki i linki to cię bardziej zmobilizuje do działania :)
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Lepiej późno niż wcale. Z pewnością będzie to długa relacja.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: Zbyszek »

Krzysztof mam nadzieje że Mirek ci wykona tak samo ładne bloczki jak dla mnie, a liny to napewno bo teraz robi już ładniejsze od tych które widać na zdjęciu (zresztą też jego roboty).


Obrazek
Pozdrawiam!!!
ODPOWIEDZ