42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Ja mam w tym wypadku pewność.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Dziś dalsza praca nad kopytem.

Naniosłem osie wręg na kanapkę ostatnich trzech elementów kopyta.

Obrazek

Obrazek

Skleiłem całość w jeden element. Waga kopyta naprawdę zacna.

Obrazek

By mieć pewność, że szlif będzie prawidłowy wyciąłem, bazując na rysunkach, komplet przymiarów.

Obrazek

Wydruk na papierze kredowym o gramaturze 270. Wycięcie skalpelem "od ręki", z drugiej strony podkleiłem pozostałymi paskami papieru coby ciut szablonik usztywnić.

Na drugi raz, przy tej skali ,wyciąłbym w w wodnicach otwory, by kopyto odciążyć.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Sobota, zakupy zaliczone.
Dalsza praca nad kopytem. Nanoszę przebieg wręg.
Przydała się stocznia, którą wykonałem dla K&M. Bez tego urządzenia naniesienie wręg byłoby zdecydowanie niekomfortowe, bądź wręcz niemożliwe.

Obrazek

Obrazek

Niedziela, pogoda nie sprzyja spacerom (-18 stopni) to dalej dłubię przy kopycie.

Naniosłem do końca przebieg wręg. By linia nie zatarła się, naciąłem ja tarczką dremela.
Wyciąłem otwór na falszkil, głębokość w tej skali 3,3mm
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zaznaczyłem, posługując się planami (linia przerywana na przekrojach wręg) punkty końców dennika i początki elementów burtowych poszczególnych wręg. Punkty , by sie nie zatarły nawierciłem malutkim wiertełkiem.

Obrazek

Obrazek

Jak wspomniałem w pierwszym poście prace będą szły wolno. Całość prac nad kopytem do dnia dzisiejszego włącznie, zamyka się w 43,5 godzinach.
Zastanawiam się jak wykonać wręgi. Czy grubość elementów w tej skali pozwoli na gięcie. A może będzie trzeba wycinać elementy po krzywiznach. W tym wypadku stanie przede mną konieczność zdobycia szerokich deseczek, a zużycie materiału będzie kolosalne. Przede mną również wybór drewna na szkielet. najprawdopodobniej będzie to drewno owocowe.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Zbyszek
Posty: 968
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: Zbyszek »

No Krzysztof kawałek drewienka do kominka jest. No a teraz na poważnie jeśli pozwolisz to podzielę się swoim skromnym doświadczeniem w tym temacie, osobiście wszystkie elementy wręg wycinałem. Ze względu na to że są dzielone to aż tak szerokie deseczki nie będziesz potrzebował. Ale że tak powiem po zakończeniu boju doszedłem do wnisoku że przynajmniej cały środek mogłem spokojnie wręgi wyginać, i ty przy takim rozmiarze też to możesz zrobić. Gniesz długą listewkę co jest łatwiejsze, a potem obcinasz po wyschnięciu nadmiar i gotowe. No jeśli chodzi o resztę to się zaczynają krzywizny a przy tym rozmiarze no to niestety trzeba będzie wyciąć bo wregi idą cały czas prostopadle do kila oprócz 2 króciutki na dziobie. To jest takie moje skromne zdanie. Ale się rozpisałem jeszcze cię pouczam, sorki :)

P.S. Krzysztof przeanalizuj poszycie na rufie, szczególnie przy kilu, może ja czegoś na planach nie doczytałem, ale nie za bardzo wiedziałem jak połaczyć deseczki rufy ze stewą rufową.
Pozdrawiam!!!
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Każda sugestia jest cenna. Nie odbieram tego jako pouczanie. Denniki popróbuję wygiąć. Z resztą poeksperymentujemy.Ale to dopiero za tydzień, jeśli czas się znajdzie.

Jest jeszcze jeden temat do rozwiązania w tej skali. Wręgi w swej szerokości nie będą przylegały całą powierzchnią do powierzchni kopyta. Mam na uwadze wręgi w rejonie dziobu i rufy. Zastanawiam się czy nie będzie trzeba ich podcinać od wewnątrz, tak by spasować przyleganie materiału wręgi do kopyta. W tym wypadku grubość zadana w projekcie jawi się jako ta grubość "minimalna" po szlifie. Szlif wydaje się, że będzie również konieczny przed położeniem poszycia. Czyli dwa szlify. Cały czas pod górkę już na początku.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: ryszardw »

Z powodzeniem możesz stosować elementy gięte na szablonie ale klejone z kilku warstw.Parujesz pęczek listewek smarujesz klejem i na obwodzie dociskasz.Po wyschnięciu masz sztywny element który już się nie odkształci.R.
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Do post scriptum Zbyszka.
W projekcie istnieje rysunek wręgi nr -8 ( minusem oznaczyłem dla własnej wygody wręgi od "0" w kierunku rufy). Na przekroju zaznaczone są wręgi po 7 sztuk o środka. Może należy wykonać również tą -8 - wypada na samej krawędzi rufy? Z pewnością pomoże w rozwiązaniu tego problemu..
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

Wykonanie pakietu z wielu cieniutkich listewek - jak najbardziej ,oprócz tego, że widać będzie klejonkę w tej skali, a to już nie będzie miniatura oryginału.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: krzysztof »

pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:42 ft LONGBOAT ARMED FOR WAR 1834 SKALA 1/18

Post autor: mirek »

Moim zdaniem można giąć listwy na kopycie , ale trzeba bardzo rozsądnie przygotować listwy na wręgi .Materiał na listwy musi mieć prawie idealnie proste słoje , wtedy bez problemu wygniesz je na żądany kształt oczywiście na gorąco . Ja osobiście polecałbym gruszę lub jabłoń .
Zwróć uwagę , że w wykonaniu autora planów część wręg jest wykonana ze sklejki tyczy to części dennych
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ