Santa Leocadia - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Prace przy ostatnim żaglu na okręcie - sztaksel na przednim sztagu,
mocowanie do sztagu
sl490.jpg
sl491.jpg

Olinowanie
sl492.jpg
sl493.jpg
sl494.jpg

Wszystkie zaplanowane żagle zostały powieszone, do zrobienia w olinowaniu stałym pozostały buliny - czyli liny wybrzuszające żagle rejowe
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Wykonałem buliny
sl495.jpg
sl496.jpg

Mocowanie buliny przez bloczek do pachołków
sl497.jpg

Tak wyglada całość
sl498.jpg


Zostały do wykonania zwoje lin do umieszczenia na pachołkach i kołkownicach, kotwice, latarnie i pokrywy furt armatnich. Zbliżam się do końca...
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Do wykonania bucht mam stary przyrządzik
sl499.jpg
sl500.jpg

Zamocowanie na kołkowinicy nie jest łatwe, a stabilizacja położenia jest robiona nieocenionym klejem wikol
sl501.jpg
sl502.jpg
sl503.jpg
sl504.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Koniec porządkowania linek na pokładzie
sl505.jpg
sl506.jpg

Kolej na furty armatnie
sl507.jpg
sl508.jpg
sl509.jpg
sl510.jpg

I zamocowane, 1 z przodu, 3 z tyłu
sl511.jpg
sl512.jpg

I pięć kotwic do zamocowania
sl513.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
woj195
Posty: 90
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: woj195 »

Podziwiam kunszt wykonania, gratuluję wytwałości. Piękny model.
Podpowiedz, proszę, jakiej średnicy "słoneczka" skręciłeś i ułożyłeś między działami na pokładzie. Ja się przymierzam do skręcenia na mokro "słoneczek" do mojego modelu, lecz, jak dotąd, bez zadowalającego rezultatu. Model w skali 1:100, więc "toto" ma mieć średnicę ok 5mm i przynajmniej 8 - 10 zwojów, potrzeba 88szt. Czy jest jakiś skuteczny i pewny sposób.
Pozdrawiam
Wojtek Łączyński
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: Zdzisław »

Witam
Wojtek jeśli mogę coś doradzić to ja to robię w ten sposób że wycinam kwadracik z taśmy dwustronnej, w nim dziurkaczem robię otwór, który akurat ma średnicę 5 mm i dookoła tego otworu nawijam linkę. Następnie obcinam nożyczkami pozostałą taśmę wokół linki, odrywam od taśmy papier (izolację) , przyklejam do pokładu i mam idealne kółko z linki.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Tak jak mówi @Zdzisław,
Przyklejam poprzez zagięcie końców szeroką taśmę modelarską Tamiya do kartki. Początek nitki przytrzymuję ściętą wykałaczką i nawijam pierwszy zwój, przyklepując go do taśmy. Potem już robię zwoje bez wykałaczki, dociskając każdy do kleju na taśmie. Po skończeniu maluję całą górę wikolem. Po wyschnięciu odrywam słoneczko od taśmy, obcinam koniec liny (już się nie strzępi bo jest zawikolowany) i stroną zawikolowaną przyklejam do pokładu na wikol. Będę jeszcze robił 10 słoneczek to pokażę....

A słoneczka przy działach mają średnicę 5mm - cienka nitka i z taką trzeba się bardziej pomęczyć, grubszą idzie dużo łatwiej.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Dalszy ciąg relacji,
zamocowałem trzy mniejsze kotwice - z jednej strony są dwie kotwice z drugiej jedna
sl514.jpg
sl515.jpg

Kotwice główne i piękne bloczki od @Mirka
sl516.jpg

Mocowanie kotwic głównych na kotbelce - kocham dyndające kotwice !!!
sl517.jpg
sl518.jpg

I wygląd zamocowanych kotwic
sl519.jpg
sl520.jpg
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
janek44
Posty: 0
Rejestracja: 18 sty 2015, 12:44

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: janek44 »

Tomek, piękna ta Twoja Leokadia. To co zobaczyłem, zmotywowało mnie do dalszej pracy nad swoim jachtem :D
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia - Shipyard

Post autor: lkemot »

Dzięki, a motywacja jest potrzebna, bo są chwile gdy z różnych przyczyn nie możesz/nie masz ochoty nic robić przy modelu. Ja w Leokadi miałem trzy lata przerwy, a potem bardzo powoli wracałem do modelowania - takie życie.
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ODPOWIEDZ