Lexington - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Lexington - Shipyard

Post autor: ataman »

lkemot napisał:

A prawdziwy masochizm to bloczki 2mm - bez mikroskopu ani rusz, nie wiem czy z nich nie zrezygnuję


Zgadzam się, potwierdzam z własnego doświadczenia, że to masochizm:P ... ale nie rezygnuj... da się to powiążać... ino sposobem trzeba... Mi się udało, to i Ty dasz rade..
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

W mojej relacji wkradł się błąd - programik pakujący zdjęcia Lexingtona w dużej rozdzielczości do serwera przeskalował je do kiepskiego formatu 1280. Wrzuciłem teraz zdjęcia w dobrym, dużym formacie i nic nie może się ukryć...

Zdjęcia Lexingtona w formacie 3872x2592

A prace przy masztach idą pełną parą, ale zejdzie mi kilka dni bo roboty dużo - relacja foto będzie szczegółowa
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Bukszpryt poszedł na swoje miejsce
Obrazek
Obrazek

Kolej na marsy fokmasztu i grotmasztu. Tym razem uszczelnienie pomiędzy deskami zrobiłem za pomocą malowania brzegów listewek

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Marsy zrobione
Obrazek

Osadzenie marsów na pierwszym segmencie masztu
Obrazek

Umocowanie drugiego segmentu
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Zrobiłem drugi saling, umocowałem top masztu i zrobiłem knagi - wszystko to jest bardzo małe
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niech się maszty pną do góry
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Zabrałem się za zrobienie odciągów do dolnego rzędu jufersów na ławach wantowych. Znalezienie drutu miedzianego w sklepach jest trudne, ale znalazłem na allegro jubilerski drut miedziany srebrzony w szpulkach po 100m za 25zł. Tak zaopatrzony zabrałem się do roboty

ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek
Obrazek

W tak zwanym międzyczasie zabrałem się za wanty
ObrazekObrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Dopadło mnie "zmęczenie modelarskie" i prace postępują wolno. Ale zawsze cos do przodu - umocowałem pierwszy rząd jufersów do ław wantowych
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I wanty oraz wiązanie jufersów w talrepy
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Kilkudniowy odpoczynek od modelu dobrze mi zrobił - powoli wracam do roboty. Powiązałem jufersy w talrepy i zrobiłem wyblinki na wantach pierwszego poziomu do marsów. Wyblinki były wiązane węzłem wyblinkowym
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Szpilka wbita w wanty pod marsem będzie służyła do zamocowania podwantek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Przyszła kolej na podwantki. W górnej części zostały zawieszone na hakach do metalowych odciągów obejm jufersów na marsie. Dolna część przechodzi przez pierwszy - wzmocniony (ze szpilki) szczebel drabinki i wiązany dwoma węzłami pośrodku dwóch kolejnych szczebli.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz kolej na wyblinki drugiego poziomu pomiędzy marsem a salingiem

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I wygląd ogólny

Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Dwa pietra want z wyblinkami zrobione (trzecie piętro od marsa do topu masztu zostanie zrobiona później), czas więc na dalsze prace przy olinowaniu stałym - sztagi i baksztagi. Rysunki olinowania w wycinance są całkiem dobre, co ciekawe dokładnie są rozpisane grubości wszystkich lin olinowania stałego i ruchomego - nie trzeba się zastanawiać i kombinować. Brakuje rozrysowania szczegółów połączeń i trzeba się trochę posiłkować literaturą.

Odciągi bukszprytu - z jednej strony mocowane do oczek wbitych w burty, a od strony bukszprytu mocowane parą trójkątnych jufersów (zblocze ?). Na początek przygotowanie jufersów

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I mocowanie odciągów

Obrazek
Obrazek

Przyszła kolej na sztagi mocowane do masztów za pomocą pętli z gałką turecką. Skala jest mała (okręt zresztą też), więc gałka turecka została zrobiona z pęka nasączonego cyjanopanem, który potem został okręcony cienka nitką

Obrazek
Obrazek
Obrazek

I sztagi główne - od marsa fokmasztu i grotmasztu do bukszprytu

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Teraz wielolina mocowana do sztagów głównych i brzegu marsa

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I następne sztagi, tym razem ruchome, przechodzące przez blocze i wiązane do kołkownic

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Zrobiłem sztagi 3-go piętra pomiędzy salingami a topem masztu oraz zrobiłem baksztagi biegnące od topu i salingu do ław wantowych. Po 2 liny na każdą stronę masztu łączone z ławą wantową za pomocą talrepu. I tym sposobem zakończyłem pracę przy olinowaniu stałym. A teraz zdjęcia szczegółów

Fokmaszt:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Grotmaszt:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I widok całości:
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
ODPOWIEDZ