Lexington - Shipyard

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Co do kotbelki to wiem jak na niej mocować poprzez podwójny bloczek kotwicę. Brakuje natomiast punktu mocowania końca liny z kotbelki (drugi koniec mocowany jest na jej szczycie) i punktu przywiązania końca kotwicy by nie dyndała po shipyardowsku. I tych dwóch elementów do mocowania linek brakuje
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Lexington - Shipyard

Post autor: Hadżi »

Witam!

lkemot napisał:
Co do kotbelki to wiem jak na niej mocować poprzez podwójny bloczek kotwicę. Brakuje natomiast punktu mocowania końca liny z kotbelki (drugi koniec mocowany jest na jej szczycie) i punktu przywiązania końca kotwicy by nie dyndała po shipyardowsku. I tych dwóch elementów do mocowania linek brakuje


Rozwiązania były różne. Knagi na kotbelce, knagi i pachoły przynadburciowe. Kołkownice przyburtowe. Jakie było rozwiązanie w Twojej jednostce tego nie wiem.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Prace zegarmistrzowsko/rusznikarskie trwają, idzie powoli bo frustracja modelarza jest duża. Zdjęcia lawet są na słoiczku bo lepiej ostrzy mi komórka przy takich małych elementach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Prace przy działach idą do przodu
Obrazek
Obrazek

"Olinowanie" armat
Obrazek
Obrazek

Mocowanie armat do lawety
Obrazek
Obrazek

I przymiarka do pokładu
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Lexington - Shipyard

Post autor: mirek »

Biorąc pod uwagę w jakiej skali robisz model (1:96 ) to mnie się Twoje poczynania bardzo podobają.
Jedyne zastrzeżenie to oczka wykonane z drutu są ciut za duże
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
GrzesiekD
Posty: 197
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: GrzesiekD »

Chyba mi coś umknęło - skąd te armaty? To kupione z gpm, czy samoróbki?
coś mi w nich nie pasuje - czopy aby nie są za długie? bo wystają po bokach lawety.
Drucik chyba rzeczywiście w skali za gruby - jaki byłby w rzeczywistości?
Pozdrawiam
Grzesiek

Człowiek sam sobie nakłada ograniczenia.
Awatar użytkownika
Smoke
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: Smoke »

No właśnie, mam to samo pytanie, ponieważ też jestem w trakcie robienia tego samego modelu i miałem problem ze znalezieniem armat w podobnej skali, mógłbyś zdradzić skąd je wziąć? ;)
Awatar użytkownika
lkemot
Posty: 156
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: lkemot »

Oczka rzeczywiście powinny być trochę mniejsze i cieńsze dla tego okrętu. One są dobre do tej skali, ale dla normalnego okrętu typu Cleopatra.... A ten okręcik jest naprawdę malutki i te oczka są troszkę za masywne.

Co do dział to kupiłem je w sklepiku Kogi -> "Armata na lawecie, długość 20mm (4ALA01)". Lawety były shitowe - plastikowe i nierówne, ale działa są metalowe i całkiem Ok. Kolorek co prawda trochę dziwny, ale do przyjęcia. Tylko w tym sklepie znalazłem takie małe armatki. Czopy troszeczkę wystają poza obrys lawety, ale jest to widoczne tak naprawdę na zdjęciu. W realu tego praktycznie się nie zauważa, więc nie skracałem ich.

@Smoke na jakim etapie budowy jesteś ? Rozmawiam właśnie ze sklepem Kogi o zestawie jufersów, bloczków i linek do Lexingtona. Jeżeli jesteś zainteresowany to daj znać.


Czas na uzbrojenie okrętu. Ponieważ Shipyard zostawił mi tu wolną rękę bo nie dał żadnego rysunku zamocowania armat, więc zgodnie z rysunkiem @mirka zamocowałem liny ograniczające odrzut armaty do oczek w burtach
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czas na zamocowanie lawet za pomocą GunTacle - miejsca jest mało bo 2,5mm, więc jest to uproszczenie - nie jestem w stanie wsadzić tu 2 bloczków i je odpowiednio powiązać. Zejdzie mi z 1/2 dni na wiązanie
Obrazek
Pozdrawiam
Tomekl vel lkemot

W stoczni: Victory, Akagi
W porcie: Santa Leocadia, Yamato, Lexington, H.M.S Cleopatra, Le Coureur, Szebeka
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Lexington - Shipyard

Post autor: mirek »

No cóż taka skala (1:96) wymaga pewnych uproszczeń i nic na to nie poradzisz.
Obserwując Twoją relację widzimy, że i tak wiele waloryzujesz i to cenię
Mnie się Twoja robota naprawdę podoba
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Smoke
Posty: 3
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Lexington - Shipyard

Post autor: Smoke »

Jestem niewiele za Tobą, można powiedzieć że wyprzedzasz mnie o krok :) mam już wszystko to co Ty i właśnie chciałem się zabrać za robienie armat tylko czekam na laserowe wycinanki z GPMu bo niestety do tej pory dłubałem w oryginalnej wycinance, no ale lawet armat nie chce mi się już wycinać bo i tak laserowe wyjdą lepiej:) Jeśli chodzi o bloczki i jufersy to miałem już upatrzone chyba tutaj: http://www.modelarstwoszkutnicze.com/elementy.html mają odpowiednio małe bloczki i jufersy nawet 2,5 mm. Ale jak zrobisz zakup to napisz proszę co i jak :) I powodzenia w dalszej budowie, śledzę na bieżąco B)
ODPOWIEDZ