Czarna Perła

Są jednostki historyczne (poparte źródłami historycznymi), są legendarne (i tu już nie wiadomo czy istniały czy są tylko wymysłem) i są jednostki zupełnie fikcyjne, tak jak Czarna Perła, która została wymyślona do scenariusza spektaklu, na którego kanwie powstał w 2003 roku film

Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły


I tu rozpoczyna się prawdziwa historia Czarnej Perły. Jak pamiętam do tego filmu wybudowano tylko atrapę, a dopiero do następnego powstała tzw. pełnowymiarowa replika.Czarna Perła wg Wikipedii to XVII wieczny trójmasztowy East Indiaman czyli "statek wschodnioindyjski" lub "żaglowiec wschodnioindyjski", czasem stosuje się spolszczenie, którego językoznawcy na pewno nie pochwalają, ale które jest bardzo wygodne - istindiaman.
Jest ono nie tylko dużo krótsze, ale na dodatek trafniejsze, gdyż nazwa "żaglowiec wschodnioindyjski" sugeruje jakąś jednostkę hinduskiego lub muzułmańskiego pochodzenia, używaną lokalnie w Indiach. Tymczasem chodzi oczywiście o wielkie statki handlowe całkowicie europejskiej konstrukcji, przeznaczone do tzw. podróży okrężnych (zazwyczaj trwających ponad rok lub lat kilka), tzn. z Europy (rzadko z Ameryki) do Indii i/lub Chin oraz z powrotem. Miały one bardzo ciekawe, swoiste cechy, o których dużo pisał pan Krzysztof Gerlach w rozmaitych artykułach na łamach "MSiO". Mimo tego, trudno uznać te żaglowce za należące wszystkie do jednego typu. Na dodatek zmieniały się w miarę rozwoju konstrukcji okrętów w ogóle, więc te z XVII w. były inne niż z XVIII i całkiem inne niż te z XIX stulecia.

CZARNA PERŁA

No to poznajmy jej filmową historię ;-) .
    Jack Sparrow pracował dla Kompanii Wschodnioindyjskiej przewożąc towary. Przez lata pracował legalnie. Gdy Lord Cutler Beckett nakazał mu przewiezienie niewolników, ten nie zgodził się i zdecydował się ich uwolnić. Beckett był wściekły i nakazał spalić jego statek – "Złą Wiedźmę", zaś Jacka obwołał piratem i na prawym nadgarstku wypalił mu literę "P". Sparrow spotkał Davy'ego Jonesa. Wynegocjował z kapitanem Latającego Holendra że wyciągnie mu on "Czarną Perłę" z głębin. Zapłatą miało być 100 lat służby na Latającym Holendrze po 13 latach dowodzenia na "Czarnej Perle". Jones podniósł statek z dna i Jack Sparrow używał okrętu do swoich celów.

Na resztę informacji zapraszam do grupy >> Filmy i wątku

"Piraci z Karaibów"