MALOWANIE METALOWYCH DETALI


Od numeru 11 do zeszytów są dodawane elementy fototrawione z blaszki mosiężnej (kraty więzienia, okucia, elementy latarń), a od numeru 16 będą akcesoria odlewane z metalu (butelki, skrzynie, worki, naczynia z artefaktami, beczki).



Pamiętacie kolekcję DeAgostini wydawaną w 2003 roku Władca Pierścieni Gry strategiczne w Śródziemiu z figurkami (plastikowe i metalowe dodawane do zeszytów). Do poszczególnych zeszytów były dodawane również małe pojemniczki z farbami akrylowymi i czarną farbą podkładową. Czy farby będą dodawane do kolekcji Czarnej Perły, nie wiadomo, ale raczej bym się nie spodziewał (w spisie elementów na włoskiej stronie do 34 numeru nic na temat farb nie ma).

W instrukcji pewnie będą informacje na temat malowania metalowych detali i każdy pomaluje sobie jak będzie chciał.
Założyłem temat, aby podzielić się swoimi doświadczeniami, uzupełnionymi informacjami z forów tematycznych.

Metalowe elementy można pomalować byle jak, ale również można podejść do tematu bardziej profesjonalnie.

Oto kilka zasad przydatnych dla początkującego malarza (bez doświadczenia ;-) ).

:arrow: OPIŁOWANIE NADLEWÓW - detale odlewane są z formy, więc naturalnie na bokach pozostaje cienka linia powstająca z łączenia form, i te nadlewki należy obciąć nożykiem a potem spiłować (jest szansa, że detale nie będą wyglądać jak zabawki ;-) ).

:arrow: ODTŁUSZCZENIE - w trakcie prac nad odlewami (blaszkami) zatłuszczamy je palcami, więc zanim zabierzemy się do nanoszenia podkładu trzeba zwyczajnie umyć odlew ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń (można stosować silniejszą chemię: denaturat, aceton, swego czasu stosowałem toluen i nawet eter - nie polecam, można zasnąć). Odtłuszczanie dotyczy również blaszek fototrawionych.

:arrow: PODKŁAD - nie docenianie roli podkładu kończy się nieciekawie: farba może spływać, może odpryskiwać, trzeba położyć kilka warstw koloru żeby metal nie prześwitywał.
Wystarczy cieniutka warstewka podkładu na metal, żeby uzyskać potem efekty jakie tylko wyobraźnia podpowie ;-) .
Podkład można nałożyć pędzelkiem, choć pewnie szybciej użyć podkładu w sprayu (np. Motip) lub aerografem. W zależności od tego jaką mamy wizję naszego modelu (czystą "scratch", jak w kolekcji czy "postarzanie") podkład może być w kolorze białym, szarym bądź czarnym. Trzeba po prostu uwzględnić fakt, że biały podkład pozwala kolorom zachować czystość, "soczystość", a czarny podkład je "przygasza". Decyzja należy do modelarza.
W sprawie podkładów na metal polecam zasięgać informacji w sklepach modelarskich, jak również na forach figurek
lub gier strategicznych

FARBY

- w temacie FARBY MODELARSKIE i FARBY

Zwracam też uwagę na właściwą gęstość farby, właściwą dla techniki którą wybierzemy
  • metoda suchego pędzla, "drybrush" - farby gęste, najpierw ciemne na to coraz jaśniejsze
  • metoda mokrego pędzla "wash" - farba bardziej "wodnista", której konsystencję określa się jako ciut gęstszą od wody. Najpierw maluje się kolor podstawowy, a potem ciemnymi uzyskuje światłocień.

Postarzanie, uplastycznianie elementów (skrzyń, beczek) wprowadzając ciemniejszą farbkę w zagłębienia "wash":





Grubość warstw też ma znaczenie, trzeba uważać aby nie zalewać farbą (np. wnętrza worków) bo znikną detale. Malować cienkimi warstwami. Poza tym grube warstwy (przy emaliach) mogą z czasem pękać i odpryskiwać.

Zobacz też
________________

Czym malować


W numerze 16 znajdziemy pierwsze odlewy worków (53 - 55), skrzyń (56, 57) i butelek (58 x 24 szt..) (w 17 kolejne i w 18 pięć beczek). Malowanie możemy przeprowadzić na raty lub po zebraniu wszystkich elementów. Wszelkie prace malarskie (w sprayu czy emaliami) najlepiej wykonywać w dobrze wietrzonym pomieszczeniu lub na wolnym powietrzu (najlepiej w bezwietrzny dzień). Przy malowaniu aerografem czy sprayem polecam malować w kartonowym pudle, wtedy pył farby nie rozchodzi się po pomieszczeniu. Zalecane jest też malowanie w masce przeciwpyłowej (tyle BHP).



Po oczyszczeniu z nadlewów i odtłuszczeniu mocujemy do podłoża za pomocą taśmy dwustronnie klejącej i malujemy podkładem (bazą) wszystkie detale (można nabyć podkład akrylowy w sprayu np. Revell'a (bardziej polecane podkłady Humbrol, Valleyo czy Cytadel) czy tańszy np. Motip - radzę zasięgnąć opinii sprzedawcy lub na forach tematycznych).



Po wyschnięciu bazy, worki (53-55) malujemy farbami akrylowymi (mat), kolorami podobnymi do naturalnego koloru np. ecru (ekri), beżowy, jasny piaskowy, jasna ochra (np. Light Sand Tamiya TS46 w sprayu - podaję za kolekcją, czy Humbrol 41 lub Humbrol 81)





Aby uzyskać światłocień na worku, na wypukłości nanosimy jaśniejszą farbkę (np. Humbrol 199 lub nasz kolor worka zmieszać z podkładem).
Zawartość worków, aby zróżnicować, malujemy farbką ciemniejszą, brunatną, brązową, sieną paloną (w zeszycie podana jest farba Humbrol 119 jasna grusza, inne np. Humbrol 70 czy jaśniejsze Humbrol 12, Humbrol 26; Tamiya XF28)



Malując, możemy uzyskać światłocień wprowadzając ciemniejszą farbkę w zagłębienia, a po wyschnięciu jaśniejszą na wypukłościach.

Butelki (58) można pomalować na czarno (mat lub błysk), lub ciemno zielonym - Humbrol 91 (zieleń butelkowa), ciemno brunatnym - Humbrol 186 lub Humbrol 33. Korki malujemy matem jasno piaskowym - tym samym co worki.

Skrzynki (56, 57) możemy pomalować na kolor ciemno brązowy - Humbrol 186 Matt Brown, uchwyt (57) matem jasno piaskowym.



Podane kolory są orientacyjnymi, oczywiście można zakupić tylko podstawowe i mieszając ze sobą w różnych proporcjach uzyskiwać barwy pośrednie. Tu decyduje doświadczenie lub próby ;-)

Wnętrze drugiej skrzynki (56) wypełniamy świeżymi warzywami: kapusta czy brokuły - zielony, marchew - pomarańczowy, bakłażan - fioletowy, papryka - czerwony i żółty. Ilość produktów i kolorów zależy od Was (nie zapominajcie o cebuli ;-) ). Można zrobić światłocień.








Napisałem o farbach akrylowych modelarskich, ale również mogą być akryle artystyczne lub emalie modelarskie (tu radzę malować na balkonie ;-) ). O farbach i producentach, w poprzednim poście (pod odnośnikami).

Pomocne strony w doborze kolorów:
Humbrol akryle
Humbrol emalie
Lista kolorów
I według tego próbnika znaleźć, który producent ma dany kolor:
http://scalemodeldb.com/paint - niestety to przydatne narzędzie zniknęło z neta. Jeżeli ktoś znajdzie podobną stronę, to proszę o jej zamieszczenia na forum.





PS
Jeżeli w zeszycie 16 są jakieś rozbieżności z tym co napisałem, to proszę o cytaty, poprawię :oops:

Zobacz też:

Własne aranżacje wnętrza modelu


_________________
Pozdrawiam
Karol