francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

ryszardw pisze:Lata pracy mówią same za siebie jaki ogrom trudu musiałeś włożyć .Efekt jest niesamowity .Myślę że bez żagli z pajęczyną lin będzie wyglądać ciekawiej .Ale i tak najpierw musisz wykonać olinowanie a potem zobaczysz .Pozdr.R


Dzieki Ryszardzie! :) Przelecialo jakby z bicza strzelil! Pamietam tylko pojedyncze zmagania co do konkretnych detali. Proby z wregami dziobowymi "hawse frames", zabudowa kosza dziobowego i rufy, rzezbienie figury galionowej...Takze me poczatkowo nieudane proby z fototrawieniem. W koncu wszystko - jak do tej pory - sie, mniej lub bardziej, udalo. Teraz juz tylko te "patyczki" i - pajeczyna olinowania, jak piszesz. :lol:
Mysle, ze owa pajeczyna jednak doda modelowi swej marynistycznosci, bo tak to jest takie surowe martwe drewno. To tak, jakby budowac samochod bez kol albo kierownicy. Fajne, ale nie pojedzie...
A co do zagli, to, z tej samej przyczyny, planuje uszyc kilka i zawiesic, ale nie wszystkie, by swymi plachtami nie zaslanialy zanadto detali kadluba i omasztowania.
Wszystko jeszcze przede mna, na razie nie mam jeszcze jakiegos konkretnego planu wykonczenia modelu.
Zaczynam tez juz myslec, jak moja zona przyjmie ten fakt, ze trzeba bedzie znalezc w domu jakies miejsce na tego dinozaura! :o
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Dolne maszty i marsy... (na razie wszystko luzno polozone, bez kleju...)
Model bardzo zakurzony...
Załączniki
257 lower masts.jpg
256 mizen top.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Kotwice.
Wykonane z hebanu, który jednak potem musiałem pomalować na "kolor" żelaza, odrobinkę szary, nadając im też lekki połysk typowy dla metalu, bo sam heban był zbyt czarny i kompletnie matowy i zanadto przypominał kolor mych relingów (też z hebanu).
Poprzeczki z klonu, treenaile z czereśni, obręcze (hoops) z blaszki mosiężnej poczernionej.
Załączniki
273 anchors.jpg
271 anchors.jpg
267 anchors.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Ostatni maly postep prac, glownie na dziobie.
Załączniki
274.jpg
275.jpg
276.jpg
277.jpg
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: dali »

Tomku, model mistrzowski, wzorcowy, dobrze że nie pomniejszasz zdjęć dzięki czemu można się przyjrzeć szczegółom w wysokiej rozdzielczości. Jak się spojrzy na ostatnie zdjęcie w rejon gdzie są ławy wantowe, armaty to brak słów, 74 działowiec jak prawdziwy.

Pozdrawiam Piotrek.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: TomekA »

Domowa produkcja bloczkow recznie, na frezarce Sherline.
Psia krew! Dotychczas myslalem, ze wiazanie wyblinek jest najbardziej upierdliwa robota przy budowie modelu. Okazuje sie ze wyblinkom nie rownac sie z nawiercaniem otworkow w bloczkach!!! Dodatkowo, moja frezarka nie jest CNC, a nie mam stolu koordynacyjnego do mej wiezy Dremela, wiec kazda dziurka wiaze sie ze zwariowanym kreceniem korbka, do dolu i w gore, az juz mnie bark boli!!!
Po nawierceniu wszystkich bloczkow "oczyszczam" otwory szczoteczka z wlosia mosieznego i zaokraglam malym dlutkiem tak, by z grubsza przypominaly okragle dyski w srodku, z rowkiem na obwodzie.
Z lewej widac pierwsza partie bloczkow w buteleczce (jeszcze przed zaokragleniem kantow), obok lezy nozyk frezarski o odpowiednim profilu do nacinania w drewnie polkolistych rowkow.
Bloczki sa typu potrojnego, wielkosci 6 mm, z drewna z gruszy.
Podobnie mozna robic inne bloczki o roznych wielkosciach.
Załączniki
289 manual block making.jpg
290 manual block making.jpg
Awatar użytkownika
ralfee3
Posty: 152
Rejestracja: 25 wrz 2017, 22:52

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: ralfee3 »

Piękna robota, też myślałem kiedyś o takim sposobie,ale tutaj trzeba umieć zrobić sobie odpowiednie frezy.
pozdrawiam,
Rafał
--------------------------------------------
w porcie: K&M
w stoczni: HMS Enterprize 1774
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: Kazek »

Tomek profesjonalna robota tylko podziwiać i się uczyć
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: ryszardw »

Pomysł świetny z takim usprawnieniem .A robota jak robota tylko bardziej upierdliwa .Koledzy maja sposób na ukojenie nerwów .Super.Pozdr.R
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: francuski okret 74-dzialowy 1780r. wg. J. Boudriot'a

Post autor: krzysztof »

Do stojaka Dremela używam stołu Proxxona. Działa
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
ODPOWIEDZ