Jacht holenderski z XVIII wieku

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Jacht holenderski z XVIII wieku

Post autor: mati »

Witam wszystkich!!
Do pewnego czasu w ukryciu obserwowałem wasze relacje i ucząc się planowałem wykonać swój pierwszy model kartonowo-fornirowy... Padło na Jacht holenderski... Model przeskalowany z 1:96 na ok. 1:64 z wycinanki Shipyardu i wykonywany w/w techniką... zła wiadomość jest taka, że model zacząłem budować jakieś półtora miesiąca temu i z powodu braku dostępu do aparatu zamieszczam zdjęcia modelu z dnia dzisiejszego... przykro mi z tego powodu niesłychanie... gdyż podczas prac nie mogłem się dzielić swoimi spostrzeżeniami i stosować się do Waszych rad... bo m.in. taki nasze forum ma cel... no cóż czasu nie cofnę... więc pokazuje co zdziałałem :) Model co prawda nie miał być pierwszy... bo planowałem rozpocząć podbój modelarstwa fornirowego - HMS Belloną, ale... zacząłem budować ten piękny jachcik, który z resztą jest prezentem niespodzianką :) Bellona będzie drugim (mam nadzieję) modelem, zresztą jest już założony fragmentaryczny wątek, z pytaniami organizacyjnymi o tej jednostce... ale nie ważne skupmy się na Jachcie... więc kadłub i pokłady wykonane z forniru brzozowego... jak dla mnie świetnie się obrabia, stąd ta decyzja. Pewien element został wykonany z forniru dębowego (ciekawe czy dopatrzycie się jaki :)) ale nie był to dobry pomysł, gdyż jest strasznie łupliwy... więc zaufałem brzozie :) Burty i wyposażenie pokładu potraktowane bejcą rustykalną kolor orzech jasny i czerwony... część podwodną postanowiłem zostawić w naturalnym kolorze drewna... nie chciałem malować na biało, wydawało mi się to trochę nie naturalne. Pokłady wykonane metodą zapożyczoną oczywiście z Kogi... brzozowe listewki pogrupowane w "paczuszki" pociągnięte na brzegu pattexem a następnie czarnym markerem, następnie rozcięte i ułożone... cały pokład wycyklinowany nożykiem segmentowym i delikatnie przeszlifowany drobnym papierem ściernym... podoba mi się bardzo :P Złocenia wykonane z tektury i drutu mosiężnego potraktowanego złotą farbą Talensa DecorFin nr 801 (Universal)... teraz jestem na etapie kończenia złoceń burt... a potem wyższa szkoła jazdy - ornamenty :( zakupiłem do tego celu masę modelarską WaMod no i zobaczymy co z tego wystrugam... rzeźbiarz ze mnie żaden więc nie spodziewam się cudów... no ale trening czyni mistrza. Więc czekam z niecierpliwością na opinie....

P.S.
To się w sumie nie przedstawiłem... Mam na imię Mateusz, modelarstwo u mnie zaszczepił tata jak miałem coś koło 12 lat... teraz już jestem trochę starszy bo liczę sobie 24 lata, zaczynałem oczywiście od Małego Modelarza i tak sobie kleiłem z miesiąca na miesiąc coś innego... z pewnymi przerwami... najdłuższa trwała prawie 4 lata gdyż po maturze wyprowadziłem się do Trójmiasta... i praca pokrzyżował trochę modelarskie plany... Pracuję jako sommelier w jednym z trójmiejskich hoteli... a w wolnych chwilach, których praktycznie brak dłubię sobie przy modelu. O modelarstwie nigdy nie zapomniałem a Koga chyba pozwoliła mi się w końcu zmotywować i zadebiutować na tym polu :) bo zachwyt wszelkiego rodzaju żaglowcami nigdy nie malał :)
Trochę się rozpisałem więc kończę i wklejam fotki :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 lut 2021, 23:18 przez mati, łącznie zmieniany 1 raz.
The world is yours...
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Jacht holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: mati »

I jeszcze zdjęcia paru elementów.
Ster jeszcze bez okuć, gdyż czekam na oksydę do miedzi i mosiądzu. Boczne miecze co prawda mają okucia ale coś mi w nich nie pasuje.... wykonane są z blaszki miedzianej opalonej nad gazem... chcę potraktować ją oksydą i zobaczymy co wyjdzie...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
The world is yours...
joz60
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jach holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: joz60 »

Witaj
Śliczna robota, szkoda ze niema fotek od początku, jak robiłeś ożebrowanie
pozdrawiam
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jach holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: jerry_bee »

Mateusz, piękny debiut i słuszna skala. z sentymentem będę podglądał, jak Ci idzie.
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Jacht holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: mati »

I jeszcze parę fotek w świetle dziennym...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
The world is yours...
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Jacht holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: mati »

Joz60 rozumiem, że chodzi ci o sposób wykonania wręg... nie była to żadna technika odbiegająca od normy :) wg Shipyardu stosując tekturę i pierwsze poszycie z wycinanki (wątpiłem w to że poszczególne elementy będą pasować - a tu niespodzianka wszystko prawie idealnie :)) po wszystkim przeszlifowanie, szpachla, ale tylko żeby wypełnić nierówności, szlifowanie i kadłub do kładzenia poszycia gotowy :)
The world is yours...
joz60
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jach holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: joz60 »

Chodziło mi niejako o ciągłość realcji, od podstaw :).. ale juz zamilkam i z uwaga śledzę ciąg dalszy :)
pozdrawiam
Józek
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Jacht holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: mati »

Dziś, na chwilę obecną tylko listwy na prawej burcie...

Obrazek

Obrazek
The world is yours...
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Jacht holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: myszor »

Witaj Mateuszu . Widzę że zapowiada się ładny model . Jak na nowicjusza to fajnie Ci to wychodzi . Jak się raz spróbuje to to wciąga jak diabli . Nie prawda ? Gratuluje . Pozdrawiam i życzę wytrwałości . :)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Jacht holenderski z XVIII w. (relacja ??)

Post autor: oksal »

czysta robota:)
ODPOWIEDZ