HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Witajcie
Poniżej na fotce jest spód marsa fokmasztu repliki Endeavour-a. Jest cały czarny. Czy ktoś wie jak to "samo " wygląda kolorystycznie ale z góry? Pytam już tylko z ciekawości bo jakiś tam koloryt rzuciłem na platformę
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Podjąłem decyzję o kolorystyce platformy. Nie będzie to bawienie się w efekty zużycia dech(choć fajnie wyszło). Platforma będzie "smołowana" w całości, dechy "pokładu" platformy delikatniej. Jak by nie było smoła jest najtańszym i najlepszym impregnatem tamtych czasów. Poniżej fotka z nową kolorystyką platformy marsa.

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Mirek ja już nie mogę mieć dylematu. Klamka zapadła. Bosman zasmołował...Poniżej wygląd obecny platformy.

Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Prace na marsie trwają dalej. Zrobiłem reling. Materiał na słupki to drut miedziany klepany w przekrój kwadratowy, uchwyty na deskę drut sklepany na blaszkę. Teraz zostało zrobić jufersy oraz blok talii sztagu grotbramstengi.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Upał, piwo i prace w stoczni to zła mieszanka. Zbyt szybko zaczyna bujać rękami.Ponizej wczorajsza robota.Nie wiele tego, raptem trzy bloczki:( Nie miałem siły by wystawic to nocą robię to teraz
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

No a poniżej prace przy podwięzi podwantek. Na razie jedna sztuka jeszcze muszę zrobić siedem.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Każdy coś robi. Boguś spokojnie może ryby ciągnąć siecią, Jurek zarzucić kotwice- no prawie. Awas będzie musiał gruszki sadzić- La Belle karmiona jest klapsami. Stefan zacznie strzelać kartaczami. Bismarcki nas w pył rozniosą ale zanim to nastąpi powinienem zdążyć z takielunkiem. Poniżej podwiesiłem podwantki marsu na fokmaszcie
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

A mi maszt stoi:), konkretnie kolumna fokmasztu. Poniżej na fotkach uwieczniłem i dodałem opis czynności związany z wykonaniem imitacji skórzanego uszczelnienia. Nie robiłem je z folii tak jak przy osadzie steru ale z modeliny. Mankament jest jeden modelina nie jest dobrze wygrzana choć jest dostatecznie utwardzona. Myślę że nikt nie będzie tego chciał kiedyś tam paluchami ściskać
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Adam Korobacz
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: Adam Korobacz »

czesc Adam :)

teraz to juz woda po kisielu, ale mogles uniknac problemow z modelina uzywajac utwardzajacej sie w powietrzu masy, takich jak np. poxilina, albo green stuff (zielona masa uzywana przez rzezbiarzy figurek).

pozdrawiam :)
Kilo wody pod stopą!
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Coś spać nie mogę i zacząłem sobie sznurki na wanty fokmasztu kręcić. Na Kodze jest fajny artykuł Krzysztofa Wasilewskiego http://koga.net.pl/content/view/422/321/ związane między innymi z wymiarami średnic olinowania stałego . I chyba w jednym miejscu zawiera czeski błąd. Mam pytanie jaki jest w tym miejscu poprawny przelicznik?

Obrazek

No a poniżej parę fotek. Następne wystawię jak będą gotowe wanty bez wyblinek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zablokowany