HMB Endeavour Jamesa Cooka 1769

Opisy budowy jednostek żaglowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Ja dziś robiłem pierścienie wokół opasek linowych. Użyłem na to pasków forniru- czereśnia Mirka (Ciekawe czy będzie mieć tego roku owoce:)). Poniżej fotki z mojej stoczni
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Dziś w stoczni nie wiele mi przybyło. To co poniżej to strugałem tylko nożykiem . Nawet zgrabnie szło. Materiał to listewka olchowa. Drewno miękkie i łatwe w obróbce. Idealne do takich elementów.
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

małymi kroczkami do celu, jakoś mi powoli idzie co mi oczywiście nie przeszkadza cieszyć sie dłubaniną:)
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769-latarnia

Post autor: oksal »

Kadłub z wyposażeniem mam zrobiony w 100%. Takielunek jak widać- początki. Chciałbym przed zimą skończyć aby zacząć nowy kadłub. Ale nie wiem na którą zimę się zdecydować:)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Ale mi nasłodziliście, aż nie wiem co mam odpowiedzieć. Ja nie czuję sie wzorem do naśladowania. Sam sie uczę. Zaglądam do Stefana, Awas-a, bacznie obserwuję kowalstwo Atamana, trawienie Jurka jak i wiele innych stoczni Kogi...
No a poniżej mocowanie bloków sztagów idących ze stengi grotmasztu. Można powiedzieć ze przyszywam je węzłem wiązanym przy pomocy igły.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Jurek bloczki to śliwka- węgierka. Drewno dośc tawarde, lekko kruche no i ciemne. Świezo po scieciu gałązka po paru minutach ciemnieje. Ze śliwy białej też. Wczoraj dzibnołem prawie 2 metry bieżące cienkiego odrostu śliwki białej.Przetarłem na mikro dechy. Teraz się suszą . A poniżej kolejny kroczek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

Myślałem ze dziś wieczorem uda się mi więcej zrobić. Sił i pewnej ręki:) starczyło na cztery podwójne bloki oraz ich zamocowanie
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

No to ja powiesiłem moje śliwki na krzyżaku marsa fokmasztu. Kolejnym etapem to będzie budowa platformy marsa


Obrazek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

A tu poniżej moja dzisiejsza robocizna. Fotki pokazują sposób wykonania platformy marsa. Nie mówię że jest to ten właściwy. Ale zdaje egzamin. Wklejona tektura w wydruk platformy pozwala zachować symetrię oraz ułatwia kładzenie dech. Ewentualny komentarz umieściłem na fotkach. Oczywiście to jest początek wykonywania platformy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

RomekS: W poprzednim poście podałem Ci linki do relacji z etapu robienia flagi
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HMS Endeavour Jamesa Cooka 1769

Post autor: oksal »

W platformie zrobiłem imitację gwożdzi tradycyjna metoda bambusową. No i dałem bejce. Od spodu ciemny dąb a od góry rozcieńczony jasny dąb.Kolejność kładzenia: najpierw jasny a potem ciemny . Kilkakrotnie kładłem ciemny Tak aby bambus napił sie od spodu no i uzyskać jakiś tam efekt zużycia.


Obrazek
Zablokowany