HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Mam skończone "skrzynki" na kwiatki;) na drugim pokładzie bateryjnym
Załączniki
RW286.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

"Ukręciłem" sobie wylewy do otworów głównych pomp. Docelowo w te otwory przyjdą imitacje brezentowych rękawów. Ale będą to jedne z ostatnich elementów jakie zostaną do zrobienia na zakończenie budowy...
Załączniki
RW289.jpg
RW288.jpg
RW287.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Nie jest to rozwiązanie na miarę pomysłów Mariana, Kazika (Kagry), RyszardaW, Romanowa. Poniżej pokażę prosty przyrząd do robienia gretingów. Jego wykonanie zajęło mi mniej niż 10minut- bo użyłem kleju super glu. Czas wiązania 5sekund, czyli musiałem się śpieszyć;)
Te ustawienia pozwalają zrobić greting o oczkach 1mm, ale mogę nim zrobić i o oczkach 0,5mm. Idealne do szalup. Swego czasu dokopałem się do informacji, że oczka gretingów były w granicach 2,5cala do 3cali.
To rozwiązanie zapewnia taki przedział wymiarów. Komentarz do budowy "przystawki" podam na fotkach. Może Roman(Romanow) zrobi bardziej elastyczny w ustawieniach, ja w swoim muszę zmieniać skrzydełko na zasadzie odklej i wklej nowe;) ale to chwila moment. Zresztą można zrobić kilka innych w parę minut:)

RW290.jpg

RW291.jpg

RW292.jpg

RW293.jpg
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: Borek »

No, i to jest relacja. Wszystko ładnie i pięknie objaśnione bez tajemnic. duuży browar w restauracji :)
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: mati »

Po cichu zawsze podglądam i wyjść z podziwu nie mogę jaki to piękny model powstaje na twoim warsztacie!
Tak trzymaj i nie popuszczaj :P

Pozdrawiam... tym razem z Chińskiej Republiki Ludowej :shock:
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Piotrek, chętnie zaglądnę do restauracji;)nawet na dłużej i postaram się nie popuścić;) Mati, tylko nie zgub się w tych Chinach;)

Wydziergałem surowe kawałki gretingu. Zostaje je jeszcze lekko wyoblić no i poprzycinać na wymiar. Na tę chwilę leżą pokład wyżej nad ich miejscem docelowym. Dalszy proces robienia gretingów polegał na dociskaniu "deską" w "deskę". Dawało mi ta w miarę równe osadzanie listew wzdłużnych. Najgorzej było z nanoszeniem kleju. To jet gorsze niż kołkowanie;)

RW294.jpg

RW295.jpg

RW297.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ryszardw »

Super.Tez miałem problemy z klejeniem.Zalałem to klejem CA rzadkim.Po szlifowaniu powierzchni bejcolakier.Powierzchni bocznych gretingu i tak zbytnio nie widać.Cieszę się że zabrałeś się za robotę. Pozdr.R
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Było tak: zapomniałem jak w końcowej fazie ma wyglądać greting... przypomniałem sobie, ale i tak mam wątpliwości. Można powiedzieć, że najbliżej prawdy leży mi rozwiązanie Borka(Piotrka) Tak więc i zrobiłem. Wymiary starałem się dobrać do całkowitej wielokrotności cali. Początkowy pomysł ze szlifowaniem wyoblenia odrzuciłem, na rzec wyginania na gorąca lutownicą kolbową na "kobyłce" pokazanej gdzieś tam w zamierzchłych czasach przez Romka (RomkaS). Moja kobyłka to dwa fragmenty sztachet olchowych.

Poniżej 2/3 zestawu. Kolejna 1/3 to będzie zejściówka o jeden pokład w dół.

RW298.jpg


i widok na kobyłkę;)

RW299.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

A ja w chlewni wydłubałem z olchy pierwszy trap (z II pokładu na I bateryjny). Muszę to "odszczecinić", podbejcować i kłaść.

RW300.jpg


RW301.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Pierwszy trap mam. Same męki były przy wkładaniu. W końcu trap wepchałem innym lukiem i montowałem od wewnątrz (od I pokładu bateryjnego). Zupełnie jakbym robił "butelkowaca" ... i przy wkładanie się skrzywiło.Ogólnie to cały trap będzie niewidoczny, przykryje go III pokład bateryjny. No może, szczątkowo będzie go widać.

RW302.jpg


RW303.jpg
ODPOWIEDZ