HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Trochę na pokładzie dziobowym mi przybywa. Jest gotowy reling od strony śródokręcia. Do skończenia dzwonnicy brakuje zadaszenia.

Dzwon zrobiłem z kołka bukowego. Koło obracające jest zlutowane z drutu mosiężnego. Szprychy 0,4 mm, obręcz 0,6mm. Po zlutowaniu lekko sklepałem i wygładziłem pilnikiem. Koło jest zaczernione
RW781.jpg
Pasowanie na sucho
RW782.jpg
Pamiątkowa fotka z papierową załogą
RW783.jpg
Poszywanie dachu (olcha 1,2mm x 0,5 mm)
RW784.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Dzwonek jest gotowy. Dzwonnicę w pokładzie osadziłem na krótkich drucianych szpilkach
RW785.jpg
RW786.jpg
RW787.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Pocmokałem u innych w stoczni, czas zrobić uaktualnienie we własnej stoczni. Mam zrobiona "koronę" relingów nadburć. Zarys sylwetki kadłuba został zamknięty. Poniżej kilka fotek z budowy. Reling powstawał w różnych okresach czasowych. Dziś ten etap skończyłem.

Słupki relingu są solidnie osadzane na drucie mosiężnym (fi=1mm). W oryginalnej jednostce to są wypuszczone wręgi, w moim rozwiązaniu osobne słupki. Poręcze, to frezowana ręcznie listwa, potem wyginana na końcach w łuk i cięta wzdłuż. Następnie nacinałem wpusty na słupki i kleiłem etapami. Wszystko widać na fotkach
RW788.jpg
Te słupki można wyjmować do dalszej obróbki- na zakończeniach są ścinane pod obkładanie lin
RW789.jpg
RW790.jpg
Od wewnątrz jest już zamocowany (przyklejony na stałe) fragment listwy nadburcia. Listwa jest nacięta. Można nacinać zewnetrzną, ale gorzej się wygina w łuk linii pokładu
RW791.jpg
RW792.jpg
Tu widać nacięcia na słupki
RW793.jpg
RW794.jpg
Po zamknięciu listwą zewnętrzną widać ideę, którą się kierowałem robiąc relingi nadburcia. Konstrukcja jest bardzo mocna i solidna
RW795.jpg
I kilka widoków na całość
RW796.jpg
RW797.jpg
RW798.jpg
RW799.jpg
RW800.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ryszardw »

Jest to bardzo trudny etap budowy ale poradziłeś sobie perfekcyjnie .Skomplikowane gięcie balustrad i osadzanie słupków .Model wygląda super .Widać że wakacje już się skończyły i zabrałeś się za budowę .Pozdr.R
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Dzięki Rysiek. A tu
ryszardw pisze: 11 wrz 2022, 15:43 ...Widać że wakacje już się skończyły i zabrałeś się za budowę .Pozdr.R
to jeszcze mam miedzy innymi winogrono na głowie. Gniotę od dwóch tygodni pomiędzy deszczami. Wycisnąłem około 40 litrów czerwonego i 60 parę litrów białego. Jeszcze na krzakach mam jakieś 30 litrów no i jabłka na cydr. Smaki jesieni, jak skończę gnieść to się tradycyjnie gąsiorami pochwalę:))

Poniżej wzornik (prezent od świętej pamięci Marka Kasprzaka) w akcji
RW801.jpg
Zbieram obrys kształtu burty pod szablon pionowych belek zaburtowych, które robię z olchy (listwa o grubości 2,5 mm)
RW802.jpg
RW803.jpg
RW804.jpg
Olcha jest tak wdzięcznym materiałem, że z listwy o grubości 2,5 mm można ostrym nożem wyciąć ogólny kształt. Linia cięcia jest dość gładka, a i wycina się dużo szybciej niż piłką włosową.

Poniżej przymiarka na sucho
RW805.jpg
Na jedna burtę potrzeba czterech sztuk
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Małe uaktualnienie prac i nie jest to praca ostatnich dni ale kilkunastu wieczorów dłuższych lub krótszych spędzonych w stoczni. Zewnętrzne belki wzmacniające burty są zamocowane na gotowo na obu burtach
RW807.jpg
Gotowe są również dwa małe wykończenia okien w obu ćwiartkach rufowych
RW807.jpg
Zlutowałem komin. Ale zrobiłem modyfikację. Na planach komin nad pokładem wystaje jako ostrosłup ścięty. Dodałem coś w rodzaju kaptura o jakim jest napisane w literaturze dotyczącej budowy okrętów angielskich
RW808.jpg
RW809.jpg
Komin zlutowałem z blachy mosiężnej grubości 0,2 mm. Lutowałem mini palnikami, a ewentualne szczeliny zalutowałem lutownica kolbową. I tu chylę czoła Jackowi, który lutuje drobnicowca- lutowanie blach to trudna sztuka.

Przymiarka komina
RW810.jpg
Zostaje czernienie i mocowanie
Załączniki
RW806.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Komin poczerniony i zamocowany na stałe. Czernienie zrobiłem w dwóch etapach. Ślady cyny po lutowaniu czerniłem tak jak swego czasu na zlocie Kogi wyjaśniał Marian- azotan miedzi. W drugim etapie czerniłem blachę mosiężną- standardowo czerniłem oksydą Bradim.
RW811.jpg
RW812.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Ostatni tegoroczny wykon.
RW813.jpg
RW814.jpg
RW815.jpg
Dobrego 2023 roku Wam wszystkim życzę
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: ryszardw »

Pięknieje i widać że coś się dzieje .Skończyłem stanowisko alt. i nie mam nic do roboty .Szukam ciekawego tematu .Może Sof. of Sas .Książka jest dobrze opracowana ale ta różnorodność skali mnie przeraża .Może są jakieś plany kadłuba .Były by bardzo pomocne .Pozdr.R
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

ryszardw pisze: 01 sty 2023, 18:32 Pięknieje i widać że coś się dzieje .Skończyłem stanowisko alt. i nie mam nic do roboty .Szukam ciekawego tematu .Może Sof. of Sas
Rysiek, już dawno miałem Ci odpowiedzieć, ale nie chciałem pisać posta bez wykonu. Fakt, temat bardzo ciekawy. Ja bym się tak bardzo nie przejmował brakiem skali, zwłaszcza że masz tę super książkę o SoS z amazon'a. To będzie kolejna korona w Twoich dokonaniach.

A w RW ugrzązłem przy działach 18 funtowych . Odlałem wszystkie osiemnastki i mam zrobione zalążki lawet. 8 lawet będzie atrapami, pozostałe 16 muszę zrobić bez uproszczeń. ^ na dziobowym kasztelu już zrobiłem, o czym gdzieś w relacji jest. Teraz tylko wrzucą jedną zbiorczą fotkę.
RW816.jpg
ODPOWIEDZ