HMS Royal William 1719

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

TomekA pisze: 17 lut 2021, 23:25
oksal pisze: 15 lut 2021, 21:25 Wkładka Hadżiego jest rewelacyjną przydaśką...
Przepraszam, ale nie doczytalem, jaka wkladka? Wyjasnij prosze...
Tomek, o tym pisałem przy maleństwie. Zacytuję wpis:

Swego czasu Sylwek (Hadżi) podał genialną odpowiedź na usprawnienie grubościówki. Dzięki Sylwek za pomysł. Po wykonaniu podkładki Hadżi'ego

download/file.php?id=68670&mode=view
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Wiem ,że tematycznie to już było w relacji budowy RW, ale nic innego nie mam. To jest kopyto do tralek galerii burtowych rufy. Tralki ze względu na łuk są dłuższe od tych na lustrze rufy. Fotki pokazują etapy robienia formy silikonowej.
Załączniki
RW752.jpg
RW753.jpg
RW754.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Trochę dziś popracowałem. Odlewałem na przemian z dłubaniem przy maluchu. Tralek potrzebuję około 50 sztuk, ale muszę odlewać nieco więcej. Zdarzają się buble
RW755.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

W końcu jedną balustradę na lewej burcie mam gotową. Tą na prawej mam w jednej trzeciej. Ze względu na łuk i dużą ilość tralek czasowo schodzi z taką balustradą.

Gotowa na lewej burcie
RW758.jpg
RW759.jpg
Etapy budowy na prawej
RW756.jpg
RW757.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Mam prawie zamknięty temat balustrad burtowych na wysokości II pokładu działowego. Muszę tylko odczekać aby bejca, farba odparowały i klej dobrze związał, i mogę złocić.

Tu chciałbym pokazać jakie wdzięczne w obróbce rosną drzewa w naszym kraju. Nie trzeba zamawiać nic niewartych w modelarstwie, tak zwanych drzew egzotycznych. Jakość tych "egzotyków" widać nie tylko w relacjach z zestawów.

Zwieńczenie tej balustrady
RW760.jpg
... zrobiłem z olchy, z szerokiej listwy o grubości 2,5 mm. I tu uwaga, ciąłem skalpelem. Taka obróbka jest możliwa, jeżeli cięcie jest wykonywane wzdłuż słojów
RW761.jpg
Frezowane czoło zwieńczenia balustrady doklejam z tej samej frezowanej ręcznie listwy, co została mi z lewej burty
RW762.jpg


Mocowanie na gotowo, to klej CA i wikol
RW763.jpg
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: Borek »

Adam, można oczy nacieszyć, naprawdę prezentuje się super. Olcha do modelarstwa nadaje się znakomicie i jest dużo bardziej dostępna niż grusza. Nie ma co szukać dziwnych materiałów jak nasze rodzime za znakomite co niejeden na Kodze udowodnił.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Myślałem, że zrobię więcej. Skończyło się tylko na złoceniu na ćwiartce rufowej na prawej burcie. Pas balustrad na poziomie II pokładu mam gotowy.
Załączniki
RW764.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

Powtórka z rozrywki się zakończyła. Chyba, że spierniczę pasowanie, ale wylutowałem dwie blachy wywijasów na zapas. Blachy mają spory naddatek.
RW765.jpg
A osadzone będą w tych gniazdach balustrad na wysokości III pokładu bateryjnego. Jeszce jeden poziom zostaje do zrobienia, ale on ma kolejny, inny styl.
RW766.jpg
RW767.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: TomekA »

A nie lepiej byloby te blachy wytrawic chemicznie photoetching?
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: HMS Royal William 1719

Post autor: oksal »

TomekA pisze: 10 kwie 2021, 22:46 A nie lepiej byloby te blachy wytrawic chemicznie photoetching?
Tomek, powtarza się sytuacja z łańcuchem;)

Przez cały tydzień nic nie wydłubałem. Żadnego "centymetra w moim kajaku". Dziś siadłem od południa. Same nudy, żaden prezes od butelek tego nie doceni. Wrzucę fotki jak przygotowuję bazę pod właściwą poręcz wygiętej w łuk balustrady.

To jest gotowa baza
RW768.jpg
która powstawała w takich kolejnych krokach
RW769.jpg
RW770.jpg
RW771.jpg
Wiem, że tak inni nie robią. Ale dla mnie jest tak najłatwiej spasować łuki. Cienkie listewki łatwo się gną na zimno. Ostatnio Ataman się męczy z fornirem. Raczej dużo łatwiej było by zrobić takie poszycie z kawałków listewek niż z forniru czy sklejki. Na kodze z odpadów prawie (prawie czyni różnicę) takie same łuki spasowałem bez kłopotów. Tak czy siak, prezes od centymetrów też tego nie doceni
ODPOWIEDZ