Alert 1777/192

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Alert 1777/192

Post autor: oksal »

Gryzło mnie sumienie. Musiałem wzmocnić nadburcia z obawy, że jak kadłub poleży, to dojdą naprężenia wynikające z wilgotności powietrza i delikatna spoina na styku dech puści. Wzmocnienie zrobiłem z cienkich olchowych listewek. Zszedłem do 0,2 mm
a1777-58.jpg
Taką szeroką listwę podzieliłem na trzy części i wkleiłem na wikol od wewnątrz nadburcia
a1777-59.jpg
a1777-60.jpg
Po związaniu kleju wyrównałem brzegi
a1777-61.jpg
Nadburcie w dotyku bardzo zyskało na sztywności. A teraz do RW- też był wykon:)
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Alert 1777/192

Post autor: oksal »

Dziergam przy maluchu. Robię dolny pokład. Ze względu na dużą grubość wręg brakuje 15- 16 % do pełnej szerokości wynikającej z rysunków. Robię ten pokład, bo zamierzam zrobić szczątkowy pokład główny. Dokładnie tak jak, to robi Janek (sotter) w relacji z budowy drugiego malucha - SM.

Kleję patexem (ze względu starość patexu mam go gęsty, kupiony koło roku 2014) lub wikolem (ten jest kupiony miesiąc temu, to jest rzadki). Tak czy siak, trzeba czekać, aby klej związał. Klamerkami o ściętych czubkach dociskam pokładniki. Fajnie, że (zgodnie z dokumentacją) są płaskie, to w miarę łatwo się je dopasowuje.
a1777-62.jpg
Obrys rufy też mam gotowy
a1777-63.jpg
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Alert 1777/192

Post autor: ryszardb »

Bardzo podoba mi sie ta "szalupka" , tylko zastanawiam sie gdzie będą dulki i jakie wiosełka ??

Zdrówka życzę i wesołych jajeczek,no i mokrego Dyngusa!!!!!!!!!
Rysiek
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Alert 1777/192

Post autor: oksal »

ryszardb pisze: 31 mar 2021, 19:02 Bardzo podoba mi sie ta "szalupka"....
Zdrówka życzę i wesołych jajeczek,no i mokrego Dyngusa!!!!!!!!!
Rysiek
Dziękuję za życzenia, i Rysku zaczynam od mokrego, aby skończyć na wesołych ;))

Masz rację, maluch jest jak szalupa. Przynajmniej do tej pory można wykonanie wszystkich elementów traktować tak, jakby się robiło szalupę. Schody zaczną się przy wyposażeniu.

Tu porównanie rozmiarów, RW to skala 1:64, A to skala 1:192
a1777-64.jpg
Pierwsze pokładniki dziś skończyłem i myślę o zrobieniu podstawki. Przymiarka do podstawki
a1777-65.jpg
Tak powoli poznaję możliwości (to znaczy swoje możliwości) zakupionej frezareczki. Szkoda, że nie mam małych frezów kształtowych. Tym frezem do rzeźbienia nadam prostą fazę na krawędziach przyszłej podstawki
a1777-66.jpg
... podstawka podstawki gotowa
a1777-67.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Alert 1777/192

Post autor: oksal »

Dziergam na zmianę, raz RW raz A. Monotonii nie ma. Poniżej pierwszy pokład w skali 192 jaki zrobiłem. Myślałem, że będzie gorzej. Jest parę zalet, stosunkowo szybko się taki mały pokład robi, i bardzo łatwo się go dociska systemem gumek recepturek. Wada, to rozmiar elementów.
a1777-68.jpg
a1777-69.jpg
Przed wygładzeniem dech pokładu, naniosłem skalpelem linie podziałowe układu desek. Gwoździe nakłułem bardzo cienko zaostrzonym w szpic rylcem.
a1777-70.jpg
Malowanie, to specyfik podobny do olejów, ale jest na bazie lakieru. Da się na tym kleić. Co prawda, dawno temu kupiłem, bo patrząc na datę, to przydatność minęła w 2014 roku (burty tym w RW malowałem)
a1777-71.jpg
a1777-72.jpg
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Alert 1777/192

Post autor: oksal »

Z samego rana przed robotami ogrodowymi było całościowe malowanie malucha. Czarny pas, to bejca- heban. Reszta, to półmat z Bondexu. Teraz przed nocą (po wyschnięciu półmatu) przefilcowałem całość. Alert prezentuje się tak.

Widok od rufy
a1777-73.jpg
od lewej burty
a1777-74.jpg
i od dziobu
a1777-75.jpg
Podobają mi się linie tego kutra. Tylko podziwiać kunszt starych mistrzów szkutnictwa.
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Alert 1777/192

Post autor: Siberian »

Tylko podziwiać kunszt modelarza.:)
Maleńkie toto, a takie ładne.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
sotter
Posty: 54
Rejestracja: 07 lut 2014, 18:35

Re: Alert 1777/192

Post autor: sotter »

Idziesz jak burza. Maleństwo ma super linie. I widzę, że kołkowanie warto też robić.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Alert 1777/192

Post autor: oksal »

Dziękuję
Siberian pisze: 11 kwie 2021, 12:39 Maleńkie toto, a takie ładne.
No można się w tym zakochać;)

Od wczoraj siedzę nad przydaśką do gretingów w tej skali. Bazuję na swoim pomyśle na gretingi. Szerzej opisałem go tu

https://www.koga.net.pl/forum/7/41483.html?start=330

Technologia się sprawdza, tylko muszę być uważny aby zęba bazowego nie przeskoczyć. Co przy tej drobnicy mi się zdarza- zwyczajnie to jest tak małe, a wzrok już nie ten. Greting wyszedł mi tak, ze oczka są w granicach od 0,3 do 0,4 mm. Co by dało odpowiadało rzeczywistym oczkom w gretingach, które były w granicach 2 -3 cali.

Grzebień (fragment kątownika aluminiowego kupionego w budowlanym), to moja baza pod greting. Naciąłem go frezem piłkowym o rzazie 0,3 mm
a1777-76.jpg
Tu osadzam główne listwy nośne gretingu, czyli te co biegły w poprzek do osi pokładu
a1777-77.jpg
Początkowo chciałem naciąć wszystkie wpusty pod listwy wzdłużne gretingu. Ale przy tych rozmiarach listewek (ich grubość jest ciut mniejsza niż 0,3 mm, tak aby niezbyt luźno w grzebień wchodziły) zęby nacięć były czasem wyrywane. Wymyśliłem żeby po każdym wycięciu wpustów wklejać listwę wzdłużną.
a1777-78.jpg
Rozwiązanie się sprawdziło. Tarcza piłki nie wyrywała drewnianych zębów. Tego z ubytkami nie wyrzucam, zrobię z niego mniejsze gretingi.
a1777-79.jpg
Wyrównuję górną powierzchnię gretingu gdy jeszcze jest w grzebieniu.
a1777-80.jpg
Spodnią powierzchnie nieznacznie zbieram. Wyginać gretingi będę tak jak to robię przy RW, czyli na ciepło za pomocą małej lutownicy kolbowej (o mocy 25 W)

Kratki gotowe do dalszej obróbki- odcinania na rozmiar luków itp.
a1777-81.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Alert 1777/192

Post autor: TomekA »

Ja zawsze robie swe gretingi sprawdzona metoda ksiedza Billa Romero (artykul w jednym z numerow magazynu Ships in Scale, takze rozdzial w poradniku w/w ksiedza na powyzszy temat). Ojciec W. Romero byl swego czasu bardzo znanym osobnikiem w swiatku modelarskim na mym "podworku", spotkalem go kiedys na wystawie modelarskiej na pokladzie "Queen Mary" w Long Beach.
Do wykonania tych gretingow potrzebna jest tylko miniaturowa pilka tarczowa, w mym przypadku pilka PREAC, moze tez byc mniejsza wersja pilki PROXXON z ustawialnym uniesieniem tarczy nad stolem + odpowiedniej grubosci (takiej samej jak grubosci listewek na gretingi) tarcza tnaca. No i odpowiedniej jakosci drewno - w Twej skali najlepszy bukszpan.

Kiedys przygotowalem dla ktoregos z kolegow (juz nie pamietam, kogo konkretnie) moja polska interpretacje tamtego tekstu z zalaczeniem oryginalnych rysunkow ks. Romero. Mam go zapisanego na mym twardym dysku w formie pliku w Microsoft Word - jesli chcesz i jestes w stanie go sobie sciagnac i otworzyc, chetnie Ci go moge podeslac. Daj znac.
Tomek
Załączniki
084 San Salvador, greting.jpg
ODPOWIEDZ