Prawidłowe odczytywanie planów

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Mostrom
Posty: 64
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Mostrom »

Witam.
Ze względu na to, że posiadam plany okrętu Vasy chciałbym im się lepiej przyjrzeć. Otóż prawie nic z nich nie rozumiem. Przekrój z profilu i rzut od góry doskonale do siebie pasują. Ale przekrój poprzeczny jest po prostu jakby zupełnie z innej beczki. Dali wogóle trzy przekroje poprzeczne:
duże (chyba 1:100) na którym ponumerowali wręgi
średnie (1:75) na którym zaznaczyli linie wzdłuż okrętu (?wodnice)
i małe (1:50) które najbardziej pasuje do profilu i rzutu z góry (nic na nim nie zaznaczyli)
Teraz mam pytanie od kąd mam mierzyć wysokość wręgi w przekroju z boku?
Obrazek
czy mam mierzyć całą linię wręgi, czy od jakiejś wodnicy dopiero?
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Emilius »

Element który zakreśliłeś to jest akurat wręga kosza dziobowego i mierzysz tak jak narysowano na rysunku. Tego akurat nie mierzysz ani od wodnicy ani od linii bazowej okrętu. Pierwszy łuk na którym się zaczyna to jest jego linia bazowa. Sam wręg jest podobny do takiego , jak w dużych łodziach z nadstępką.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Mostrom
Posty: 64
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Mostrom »

Ok, ale ta wręga na przekroju poprzecznym ma zupełnie inną wysokość. Dla tego nie wiem jak to mam rozumieć?
Mostrom
Posty: 64
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Mostrom »

Ale teraz mówiłeś, że to tak jest z wręgami kosza dziobowego.
A pozostałe wręgi? Na przykład na załączonym obrazku?
Obrazek
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Budrys »

Mostrom napisał:
Ok, ale ta wręga na przekroju poprzecznym ma zupełnie inną wysokość. Dla tego nie wiem jak to mam rozumieć?

Zrozumienie bierze się ze znajomości rysunku technicznego, Żeby rozsądnie dyskutować trzeba dysponować odpowiednimi rzutami lub przekrojami bryły, najlepiej w tej samej skali. Postaraj się zeskanować konkretny przekrój (poprzeczny lub rysunek wręgi) i boczny rzut linii teoretycznych (w tym samym miejscu kadłuba!) co pozwoli ocenić poprawność wysokości, a górny rzut aby ocenić poprawność szerokości.;)

Dodatkowo, możesz zajrzeć tu:http://www.modelshipwrightsdatabase.com/Articles/InterpretingLineDrawings.pdf .
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Tomek Aleksinski »

Mostrom napisał:
Ok, ale ta wręga na przekroju poprzecznym ma zupełnie inną wysokość. Dla tego nie wiem jak to mam rozumieć?


Jak juz moi poprzednicy zauwazyli, nie jest to wrega sensu stricto (wlasciwie, to Twoj plan nie ukazuje zadnych wreg na kadlubie, a raczej grodzie, jako ze model ow zostal opracowany na szkielecie z grodzi a nie wreg), a jest to element konstrukcyjny kosza dziobowego.

Kosz dziobowy to ta najbardziej przednia, spiczasto zakonczona czesc kadluba, na koncu ktorej jest zamontowany ow dekoracyjny lew.

Kosz zbudowany jest z szeregu elementow biegnacych wzdluznie (wzduz dlugiej osi kaduba) i innych biegnacych poprzecznie do tej osi.
Elementy biegnace wzdluznie, to kilka (trzy w przypadku "Wasy") porecze, czyli relingi (railings), zaczynajace sie przy poszyciu obu burt w okolicy dziobowej kaduba i biegnace lukowato ku dziobowi, gdzie zwienczone sa figura dziobowa.

Obrazek

Elementy biegnace poprzecznie do osi, to seria (na moich planach z Corela siedem sztuk) swego rodzaju zeber, ktore sa ksztaltu kanciastej litery "U" i stopniowo sa coraz mniejsze idac ku dziobowi kosza.
Zebra te spoczywaja swoimi dolnymi koncami na drugiej od dolu idacej poreczy kosza.
(Zauwaz, ze prawdziwe wregi (czy grodzie) kadluba spoczywaja na stepce (kilu) - ktory jest odmiennym elementem szkieletu kadluba od tej poreczy w/w kosza).
Kazde zebro szkieletu kosza sklada sie z dwoch belek (listewek w modelu) - dolna, ktorej dolny koniec jest zamocowany do w/w poreczy kosza a jej koniec gorny rozwiera sie ku gorze i siega srodkowej jego poreczy. Jednoczesnie, ten gorny koniec styka sie z dolnym koncem belki gornej pod pewnym katem. Nastepnie koniec gorny tej belki gornej konczy sie pod gorna porecza kosza.
Analogiczna sytuacja (lustrzane odbicie) jest po przeciwleglej burcie.

Obrazek

Inne poprzecznie biegnace krotkie belki, sa to pokladniki kosza, ktore sa zamocowane powyzej srodkowej poreczy kosza. Pokladniki te nie sa nastepnie poszyte deskami pokladowymi - jak w przypadku pokladow, ale poklad kosza jest azurowy, aby zalewajaca go woda mogla z latwoscia zen splywac.

Pod dolna porecza kosza, w pewnej od niej odleglosci idzie podobna don belka - jest to dziobnica. Miedzy nia a dolna porecza kosza jest pewna przestrzen pusta. Przestrzen ta jest potem wypelniona roznymi dekoracyjnymi rzezbami przedstawiajacymi postacie ludzkie (podobno sa to figury podbitych szlachcicow polskich - jako ze okret ow byl budowany na kampanie polska, ale pod Oliwe nigdy nie dotarl) oraz motywy zwierzece. Dziobnica zdaza ku przodowi, gdzie laczy sie z dolna porecza, na ktorych spoczywa ow dekoracyjny lew skandynawski.
Przestrzen miedzy porecza srodkowa a gorna, jest wypelniona plankami poszycia. Tu tez mamy zlocone rzezby przedstawiajace ponoc odzianych w zbroje imperatorow rzymskich.

Obrazek

Obrazek

Aby dokladnie zdeterminowac kazdy profil owych zeber kosza dziobowego, trzeba przestudiowac plany pokazujace rzut kadluba i widok dziobu od przodu.
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: PawelCH »

Witam
Na moim modelu wygląda to tak


Obrazek
Obrazek



Pozdrawiam
paweł
Paweł
Mostrom
Posty: 64
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Mostrom »

:ohmy:

Tomku, koniecznie napisz o tym artykuł na stronie.

Tak naprawdę to ja mam 2 plany Vasy. Jeden na papierze, a drugi na dysku w komputerze (2 zupełnie inne pierwszy z Modelarza, a drugi z Internetu). Może mam poprostu do kitu te plany na papierze, o które wogóle się pytam i nie powinienem na nie nawet patrzeć?

Moje wątpliwości budzi to że wręgi na każdym przekroju mają inne rozmiary. Poza tym coś chyba im się poplątało w rysowaniu planów, bo jest coś nie tak z ponumerowaniem wręg. Wogóle nie narysowali 21 wręgi (czyli tej od kosza dziobowego), pokazali tylko 20 i 22. A między wręgą 15 a 14 jest jakaś inna wręga kompletnie nie oznaczona na przekroju bocznym i z góry. Wogóle jakieś dziwne rzeczy, cholera wie co to za plany.

Wymiary nie pasują do siebie wogóle. Może te wręgi powinienem liczyć od jakiejś lini bazowej?

A tak wogóle to skąd wiesz, że narysowano na planach grodzie, a nie wręgi?
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: ryszardw »

Jeżeli dysponujesz planami z dawnych Planów modelarskich to do kubła .Te nowe z modelarza są niezbyt dokładne .Najlepsze są oryginalne z muzeum Vasy i te sa w internecie.Plany te posiadają skale liniową i przy niej napis Stockholm.te sa dobre .Jeżeli nie pokazuja żebra to znaczy że jest takie samo jak poprzednie np 22. Pozdrawiam R
Mostrom
Posty: 64
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Prawidłowe odczytywanie planów

Post autor: Mostrom »

Dysponuję także planami z podziałką liniową, ale bez napisu Stockholm (ze strony internetowej, nie pamiętam adresu).
Obrazek

Czy mógłbyś mi podrzucić te plany na maila szympans18@wp.pl
ODPOWIEDZ