Mostrom napisał:
Ok, ale ta wręga na przekroju poprzecznym ma zupełnie inną wysokość. Dla tego nie wiem jak to mam rozumieć?
Jak juz moi poprzednicy zauwazyli, nie jest to wrega sensu stricto (wlasciwie, to Twoj plan nie ukazuje zadnych wreg na kadlubie, a raczej grodzie, jako ze model ow zostal opracowany na szkielecie z grodzi a nie wreg),
a jest to element konstrukcyjny kosza dziobowego.
Kosz dziobowy to ta najbardziej przednia, spiczasto zakonczona czesc kadluba, na koncu ktorej jest zamontowany ow dekoracyjny lew.
Kosz zbudowany jest z szeregu elementow biegnacych wzdluznie (wzduz dlugiej osi kaduba) i innych biegnacych poprzecznie do tej osi.
Elementy biegnace wzdluznie, to kilka (trzy w przypadku "Wasy") porecze, czyli relingi (railings), zaczynajace sie przy poszyciu obu burt w okolicy dziobowej kaduba i biegnace lukowato ku dziobowi, gdzie zwienczone sa figura dziobowa.
Elementy biegnace poprzecznie do osi, to seria (na moich planach z Corela siedem sztuk) swego rodzaju zeber, ktore sa ksztaltu kanciastej litery "U" i stopniowo sa coraz mniejsze idac ku dziobowi kosza.
Zebra te spoczywaja swoimi dolnymi koncami na drugiej od dolu idacej poreczy kosza.
(Zauwaz, ze prawdziwe wregi (czy grodzie) kadluba spoczywaja na stepce (kilu) - ktory jest odmiennym elementem szkieletu kadluba od tej poreczy w/w kosza).
Kazde zebro szkieletu kosza sklada sie z dwoch belek (listewek w modelu) - dolna, ktorej dolny koniec jest zamocowany do w/w poreczy kosza a jej koniec gorny rozwiera sie ku gorze i siega srodkowej jego poreczy. Jednoczesnie, ten gorny koniec styka sie z dolnym koncem belki gornej pod pewnym katem. Nastepnie koniec gorny tej belki gornej konczy sie pod gorna porecza kosza.
Analogiczna sytuacja (lustrzane odbicie) jest po przeciwleglej burcie.
Inne poprzecznie biegnace krotkie belki, sa to pokladniki kosza, ktore sa zamocowane powyzej srodkowej poreczy kosza. Pokladniki te nie sa nastepnie poszyte deskami pokladowymi - jak w przypadku pokladow, ale poklad kosza jest azurowy, aby zalewajaca go woda mogla z latwoscia zen splywac.
Pod dolna porecza kosza, w pewnej od niej odleglosci idzie podobna don belka - jest to dziobnica. Miedzy nia a dolna porecza kosza jest pewna przestrzen pusta. Przestrzen ta jest potem wypelniona roznymi dekoracyjnymi rzezbami przedstawiajacymi postacie ludzkie (podobno sa to figury podbitych szlachcicow polskich - jako ze okret ow byl budowany na kampanie polska, ale pod Oliwe nigdy nie dotarl) oraz motywy zwierzece. Dziobnica zdaza ku przodowi, gdzie laczy sie z dolna porecza, na ktorych spoczywa ow dekoracyjny lew skandynawski.
Przestrzen miedzy porecza srodkowa a gorna, jest wypelniona plankami poszycia. Tu tez mamy zlocone rzezby przedstawiajace ponoc odzianych w zbroje imperatorow rzymskich.
Aby dokladnie zdeterminowac kazdy profil owych zeber kosza dziobowego, trzeba przestudiowac plany pokazujace rzut kadluba i widok dziobu od przodu.