[Ambitieux] Flagi i bandery 1638 - 1790

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 5 lat temu

Flagi i bandery za panowania Ludwika XIV
1638 - 1715


Z wizerunków jednostek francuskich wynika, że za panowania Króla Słońce funkcjonowały trzy wzory bander noszonych na rufie (bandera wojenna, królewska):, biała z lis-de-fleur (z lilijkami), z lilijkami i herbem króla oraz biała. Jeżeli sami nie rozkminimy tego fenomenu to uderzę z zapytaniem do p. Krzysztofa.


Biała bandera jest pokazana na wykresie flag Danckert's (ok.1700), oznaczone Franse Witte Vlag.
Była używana od 1638 do 24 października 1790 roku, i znowu od 1814 do 1830. Równocześnie przy szczególnych okazjach była używana z lilijkami na białym tle.

Przykłady białej bandery

2

fragment obrazu "Bitwa pod Augusta, 1676"

1


fragment obrazu "Bitwa pod Barfleur, 29 Maj 1692", mal. Richard Paton - po tej bitwie Soleil Royal i Ambitieux zostały spalone

3



Odnośnie innych niż białe bandery pan Krzysztof Gerlach napisał:

 

Za Burbonów biały był kolorem królewskim, czyli bardzo zaszczytnym. Jednak potem kojarzył się z flagą parlamentariusza i - co gorzej - z poddawaniem się, a modelarzy całego świata i tak zawsze drażnił fakt, że robiąc model dowolnego innego okrętu mogą go ozdabiać rozmaitymi barwnymi chorągiewkami, a na francuskich sprzed rewolucji muszą zadowalać się prościutkimi, białymi. Stąd wyszukiwali i wyszukują rozmaite wyjątki, które rzeczywiście istniały - ale to dotyczyło na ogół anormalnych sytuacji, jak obecność członka rodziny królewskiej na pokładzie, rewia morska z udziałem króla, obecność prefekta morskiego, flagi dowódców w niektórych okresach itp. Zwykła bojowa fregata z 1765 r., służąca do walki, nie do parady, powinna mieć wszystkie znaki okrętowe (wimpel też) czysto białe, bez żadnych ozdóbek.
Owszem, i ja czytałem rozmaite opinie modelarskie, jak np. ta, że na liniowcach bandery musiały być czysto białe, a akurat na fregatach (!?!) mogły mieć też złote lilie na białym tle, ale zarządzenie królewskie z 25 marca 1765 r. o niczym takim nie wspomina.
Złote lilie na białej banderze pojawiały się często na okrętach marynarki francuskiej okresu restauracji (1814-1830) z fałszywym uzasadnieniem, że to niby chodziło o "powrót" do czasów sprzed rewolucji (pomagając modelarzom w ozdabianiu swoich modeli sprzed 1790 r.), ale naprawdę nawiązywały do chorągwi, sztandarów (lądowych) noszonych przez kontrrewolucjonistów (rojalistów) w czasach wojen domowych toczonych po wybuchu rewolucji. Nie przeczę, że w powodzi różnych zarządzeń i wyjątków od zarządzeń dotyczących flag i bander (jeden z francuskich autorów nazwał kiedyś ten obszar zagadnień "chaosem") mogło się trafić i takie, jak wspominane przez modelarzy, ale w znanym mi zarządzeniu z 1790 r. (wprowadzającym standardowe dzisiaj dla Francuzów trzy kolory, chociaż na razie tylko w górnej ćwiartce przydrzewcowej) mówi się o reszcie bandery jako "zachowującej" dotychczasową czystą biel.


____________


Francuski sztandar królewski (1638 - 1790)

Pavillon royal, arboré en présence du roi (1638 - 1790)

fdl1
50 fleur-de-lis

fdl2
86 fleur-de-lis
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0f/Pavillon_royal_de_France.svg/800px-Pavillon_royal_de_France.svg.png


Francuski sztandar królewski (1638 - 1790)
Pavillon royal, arboré en présence du roi (1638 - 1790)

35 wm
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9a/Royal_Standard_of_the_King_of_France.svg/800px-Royal_Standard_of_the_King_of_France.svg.png

Jak widać na wzorach bandery i flag z lilijkami mają ich różną ilość - 50 i 86 lilijek.
_________________


Bandera królewska na współczesnych modelach

Przykład bandery z lilijkami na modelu Soleil Royal, na bukszprycie proporzec królewski (trzy fleur-de-lis), na topie grotmasztu biała, a na pozostałych masztach białe flagi z językami.

1
Soleil Royal z obecnej kolekcji DeAgostini (Altaya)

Dalej na tym samym modelu Soleil Royal (zestaw Hellera) lilijki z herbem

h

oraz w kolekcji Altaya Ambitieux

 

 
 
Podoba mi się ta bandera z herubinami (patrz wyżej) zwłaszcza, że na pawęży Ambitieux są takie same rzeźbione herubiny,


a nie z aniołami jak w kolekcji,

altaya
 
więc jak nie znajdę odpowiedniejszego wzoru,
 
38 wm 

to użyję tego (trzeba będzie tylko wprowadzić czerwony kolor na draperię lewego).

39 wm

Kupując kolekcję czy zestaw modelarski mamy wszystko "podane na tacy", robiąc od podstaw musimy wszystko kupić pojedynczo lub wytworzyć. Najpierw poszukałem w necie co można kupić lub co może posłużyć za wzór. W ofertach nie znalazłem flag do l'Ambitieux, ale jest piękny zestaw Hellera do modelu Soleil Royal w skali 1:100 (ta sama epoka - oba okręty skończyły służbę na początku czerwca 1692 r. po tej samej bitwie pod Barfleur).

40 wm
https://www.hismodel.com/...les-category-16
https://www.hismodel.com/articles-detail-122
https://www.hismodel.com/...eExchangeId=132


W kilku relacjach koledzy drukowali sobie flagi, więc postanowiłem wykorzystać tę metodę i sprawdzić czy na mojej domowej drukarce jest to możliwe.


Na próbę wykorzystałem wzory z neta i wykonałem pierwsze próby wydruku na mojej drukarce Brother DCP-j105 na cienkim płótnie lnianym wyprasowanym i lekko zaimpregnowanym fiksatywą do pasteli. Użyłem płótna mniejszego formatu niż A4 przyklejając je do kartki ksero.

Pierwsza próba wyszła dobrze (ta z herbem) i pożałowałem, że użyłem kiepskiego wzoru.
 

 

Z dostępnych planów przeliczyłem format i wyszło mi 185 x 127 mm, przygotowałem projekt (dla oszczędności tuszu same lilijki) i wydrukowałem - wyszło, ale jak dla mnie za jasno, zrobiłem próbę wydruku z drugiej strony i tu zonk - o milimetr się rozjechało, ponadto górną krawędź lekko uwalało czarnym tuszem.
W projekcie zrobiłem korektę - przyciemniłem i nieco zmniejszyłem format 175 x 120 mm, kolejny wydruk i bardziej uwalana górna krawędź (widać na zdjęciu powyżej).

Zrezygnowałem z małych formatów i przyklejania do kartki, gdyż chyba zgrubienie powodowało blokowanie na wałkach i stąd te zabrudzenia.

Przygotowałem kolejne projekty - dwie flagi na arkusz - dalej zmniejszyłem format flag 150 x 100 mm - po przymiarce do modelu wybiorę odpowiadający mi format. Kolejny wydruk zrobiłem na dakronie (cienkie płótno żaglowe) formatu A4, niezaimpregnowanym - zaleta - nie trzeba drukować z drugiej strony (po obu stronach widać doskonale), - wada - niestety wyszły "rozlania".
Na kolejnym arkuszu A4 płótna zaimpregnowanego zrobiłem wydruk dwustronny obu wersji flagi, na drugiej stronie odbicie lustrzane, aby kolory na herubinach się pokrywały i uwzględniłem to przesunięcie - wydruk wyszedł. Trzeba będzie jeszcze zabezpieczyć fiksatywą - na zrobionych wydrukach potestuję też werniksy w sprayu.
 


Z trzecim numerem kolekcji Soleil Royal będzie flaga fleur-de-lis (jak mi napisał Marek o wymiarach 300 x 100 mm - po sklejeniu 150 x 100 mm) korci żeby ją nabyć  zwłaszcza, że będzie za połowę ceny (zamierzam zoszczędzić 14,99 na drugim numerze).

43 wm

Bez względu na to, którą flagę wybiorę, pozostanie formowanie i montaż na flagsztoku, ale to pokażę w relacji.

_________________