GALEON / Pokład kosza dziobowego / XVII w.

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 2 lat temu
Na określenie jednoznacznej nazwy tej konstrukcji dziobowej galeonu nigdzie nie natrafiłem, więc będę używał nomenklatury z którą się dotychczas spotkałem, czyli KOSZ DZIOBOWY lub GALION (w skład którego wchodzi m.in. kratownica galionowa, figura dziobowa/galionowa zwana również galionem, ustępy załogi itp.). Prawdopodobnie detal ten wyewoluował z tarana galery, ale głowy za to nie dam. Obserwując karaki, wczesne galeony, późniejsze aż do liniowców widzimy, że nie był formą doskonałą i dalej podlegał ewolucji (czyt. skracaniu). W temacie użyłem nazwy "Pokład", gdyż "kratownica galionowa" nie jest dla mnie adekwatna do pozostałych wariantów nie będących typową kratownicą.

GALEON / Pokład kosza dziobowego / XVII w.


Temat w opracowaniu

Chcąc waloryzować pokład galionu (czyli tytułowy pokład kosza dziobowego) w modelu z kolekcji zeszytowej DeAgostini "GALEON" szukałem wzorców z końca XVI i pocz. XVII wieku. W tym okresie funkcjonowały przynajmniej trzy metody "poszywania" tego pokładu - w zależności od kraju.


Układ kantówek wzdłużnyRoter Lowe, 1597

SMOK, ok. 1571 - Galeona Zygmunta Augustahttp://www.koga.net.pl/fo...?p=80780#p80780

Waloryzowany SJB


Moje zmagania

» Gretingi kosza dziobowego

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?p=65423#p65423
http://santisimatrinidad....php?p=7927#7927Sovereign of the Seas, 1628


Układ kantówek poprzeczny


plan z książki Björna Landströma The Royal Warship VASA

Vasa, 1628

http://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscussion/325-Vasa+Pok%C5%82ad+kosza+dziobowego.html?groupid=39
Papegojan, 1627

Mati

Pokład z kratownicami


Co prawda mam wątpliwości co do typowych (współczesnych) kratownic/gretingów na holenderskiej Batavii (1628), gdyż to replika i pokład mógł być "nieco" zmodyfikowany dla współczesnego matrosa w celach zachowania bezpieczeństwa, ale nie neguję, że mogła być już wtedy kratownica. Na modelu Batavii w „Shipwreck Museum” w Fremantle (tam znajdują się szczątki Batavii) takiego pokładu nie ma.

Batavia, 1628
_________________
Pozdrawiam
Karol