Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anubis
Posty: 10
Rejestracja: 03 lip 2011, 16:36

Re: Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Post autor: anubis »

Rozumie, ale trzeba by go jakos ochrzcić np. ,, karrex,,. Anubis
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Kasztel dziobowy

Post autor: Karrex »

Anubis, nie widzę przeciwwskazań :lol:

Kasztel dziobowy

Przyszła pora na oklejenie wewnętrznych burt na kasztelu dziobowym. I tu nieodzownym był stelaż. Jak widać nie dawałem bejcy na podkład - błąd :oops: :oops: - trzeba było dać.

DSC_8779.jpg

DSC_8780.jpg
DSC_8793.jpg

Na śródokręciu powróciły nagielbanki, a na grodzi między pilastry wkleiłem złote listwy, "rozbijając" płaszczyznę.

DSC_6464.jpg

Popracowałem też nad kolejnym motywem dekoracyjnym fleur-de-lis
Lilijkę /kwiat lilii/ wyrzeźbiłem z modeliny (niecałe 20 mm wysokości),

01lil85.jpg

następnie zrobiłem kilka odlewów różnej wielkości /pozostanie jeszcze pozłocić/.

02lil91.jpg

Przymiarka ze świeżym odlewem:

03lil94.jpg

[EDIT dodane 10.02.14]

Lilijkę wł. lilijki (dwie sztuki - szerszą i węższą) pozłociłem i "spatynowałem"

W materii ozdób grodzi pozostaję nadal otwarty, czyli szukam bardziej odpowiadających mi motywów
W materii ozdób grodzi pozostaję nadal otwarty, czyli szukam bardziej odpowiadających mi motywów
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Gretingi kosza dziobowego

Post autor: Karrex »

Gretingi kosza dziobowego

Wreszcie podjąłem decyzję o wymianie kratownic kosza galionu. W kolekcjach te kratownice są niestety przeskalowane (za duże oczka) i niekiedy niezgodne z oryginałem (jak to widzę w kolekcji HMS Victory, nie dość, że za duże, to jeszcze naklejane warstwowo :shock: ).
W "Galeonie" jest to również schematyczne (brak całej konstrukcji kratownicy) i przeskalowane:

01gr89.jpg

dlatego zdecydowałem się na usunięcie i wykonanie nowych.
Żeby nie "poleciało" mi olinowanie przywiązałem bukszpryt i usunąłem przewiąz (gammoning),

DSC_8891.jpg
DSC_8890.jpg


W chwili obecnej mam już znacznie większe archiwum (przykładów pokładów) i mam teraz wybór między "pokładem" z kantówek wzdłużnych (np. w modelu Roten Lowe) lub poprzecznych (Vasa czy Papegojan - doskonale widać to u Mateusza) oraz pokładu z kratownicy (Batavia).
Wybrałem kantówki wzdłużne (nie ukrywam, że w decyzji pomogły mi relacje z kolekcji na wschodzie).

6be5209db248.jpg

Wykorzystując usunięte kratownice rozrysowałem kształt i układ nowego pokładu kosza dziobowego

DSC_8902.jpg

oraz szablon łuku dziobu

DSC_8947.jpg

i przystąpiłem do montażu "gretingu" z mahoniowych "kantówek" 2,3 x 2,3 x 23 mm (oraz krótszych i dłuższych) i nieco szerszych listew konstrukcyjnych (od Myszorka :D ),

01gret904.jpg

sprawdzając na każdym etapie zgodności z planem ;) .

02gret905.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Post autor: ryszardw »

Okręt nabiera wyglądu.Tylko razi skleika z trójkątnymi wycięciami na przednim pokładzie.Myślę że lepiej wyglądało by wypełnienie z desek.R
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Nowy pokład

Post autor: Karrex »

ryszardw pisze:...
Tylko razi sklejka z trójkątnymi wycięciami
...

Fakt najlepiej to nie wygląda (trafnie zdiagnozował to Tomek ;) ), dlatego chciałem to zmienić najpierw przy niewielkim nakładzie pracy (np. bejcowanie i jakieś ozdobne aplikacje, jak pokazane lewki, motywy kwiatowe czy antropomorficzne, często spotykane w tamtym okresie).
W tak zwanym "między czasie" (i gdy dorobiłem się kolejnych motywów dekoracyjnych) pokusiłem się o kolejne projekty (i wizualizacje, w których również wybrałem mahoniowe tło żeby za bardzo "nie rzucało się w oczy"):

1. Wersja kwiatowa

DTA_6453.jpg

2. Antropomorficzna (herma)

DTB_6453.jpg

3. Ornament roślinny

DTC_6453.jpg

Zrobiłem jedną z w/w propozycji, która według mnie najbardziej pasowała do obu grodzi kasztelu.
Mam nadzieję, że dojdę do tego w relacji :D


Wracam do prac przy nowym pokładziku. Wg szablonu wygiąłem listwę konstrukcyjną i wkleiłem kolejne "kantówki" na wpust. Tu dodam, że klejąc listewki uwzględniam krzywiznę (czyli pokład będzie szedł po łuku) dlatego jego prawidłowość sprawdzam na modelu.

DSC_8920.jpg
DSC_8922.jpg

Wewnętrzną część burt przygotowałem (bejcowanko) do oklejenia listwami.

DSC_8925.jpg

Pierwszą kratownicę (x lat temu) zrobiłem z dwóch części (z jednej nie dało się wkleić). Zastanawiałem się czy obecny "pokładzik" da radę zamontować w całości, czy będę musiał kończyć go na modelu. Próby wykazały, że będę mógł montować go w jednym kawałku, tylko potrzeba trochę więcej miejsca (przeszkadza parapet) - właściwie to już nie przeszkadza :lol:

Nie pamiętam jak wyglądał w kolekcji, ja go zrobiłem w jednym kawałku.
Nie pamiętam jak wyglądał w kolekcji, ja go zrobiłem w jednym kawałku.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Pokład cd.

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Dla symetrii zająłem się drugą stroną pokładu,

DSC_8933.jpg

zacząłem oklejać też wewnętrzne strony burt.

DSC_8929.jpg

Ciągłe "niekontrolowane trącanie" :oops: bukszprytu (o jeden raz za mocno) sprawiło, że klej puścił, więc postanowiłem go wyjąć (jednak dalej trzymają go sztagi),

DSC_8960.jpg
DSC_8957.jpg

aby ułatwić sobie dalsze prace przy oklejaniu burt.

DSC_8954.jpg

Kolejne listwy,

DSC_8943.jpg

i kolejne

DSC_8948.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Pokład cd.

Post autor: Karrex »

kontynuacja

Z konstrukcji kosza dziobowego (burty pod kątem) wynika, że jednak nie uda mi się włożyć "pokładu" w jednym kawałku, więc najpierw wkleiłem listwy boczne:

DSC_8962.jpg
DSC_8961.jpg

W pokładzie zacząłem robić "gwoździowanie" (nie wiem jakim cudem odbiega od ideału ;), ale bez okularów to nawet nie widzę, że ono jest :D ).

DSC_8964.jpg
DSC_8967.jpg
tu widać ten łuk pokładu
tu widać ten łuk pokładu

I klejenie

DSC_8975.jpg
DSC_8973.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / wg San Juan Bautista

Post autor: myszor »

Karolku , coraz ładniejszy ten model , nawet ten mahoń nie razi tak mocno ;)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Pokład

Post autor: Karrex »

Wiadomo Andrzejku dzięki komu, gdybyś nie podrzucił materiału to bym nie robił, a zobaczysz jak Twoja linka "piknie" wygląda :D

kontynuacja

Szelakowanie

DSC_8986.jpg

przymiarka parapetu... .

DSC_8978.jpg
DSC_8980.jpg

Mogłoby tak zostać, ale ta "dziura", więc dodałem jeszcze jeden segment.

DSC_8989.jpg


DSC_8999.jpg

Inspekcja wykazała kilka niedomalowań, ale już można brać się za kolejne przeróbki ;)
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Galeon XVII w. / Figura galionowa

Post autor: Karrex »

FIGURA GALIONU

Bardzo ubolewałem, że ten model nie posiadał figury galionowej (pewnie miały to rekompensować "płaskorzeźby" pławikoników na rufie ;) ).
Szukając dekoracji na rufę, szukałem jednocześnie czegoś interesującego na figurę galionu.
Najbardziej podoba mi się LEW, więc zdecydowałem, że dodam ten detal do mojego modelu, jednak problematyczne jest jego zamontowanie, tzn. "stewa" czy "iglica" w galeonie jest za wąska, żeby figurkę umieścić jak np. na Roter Lowe:

RotLov.jpg

Zapewne doklejka do "iglicy" rozwiązałaby problem, ale postanowiłem sobie nieco utrudnić i zdecydowałem, że stewę rozdwoję jak to ma Vasa, Batavia czy Prins Willem.

Batavia
Batavia

Oprócz lewka dojdzie jeszcze ornament i wreszcie będę mógł porzeźbić sobie w drewnie :lol: .
Zacząłem od projektu wstępnego.

projekt nowego miejsca mocowania "iglicy" oraz lewka i ornamentu - szczelina będzie miała ok. 8 mm.
projekt nowego miejsca mocowania "iglicy" oraz lewka i ornamentu - szczelina będzie miała ok. 8 mm.

Żeby nie zmienić zdania szybko przystąpiłem do realizacji,

DSC_9002.jpg

...a odpad, no cóż znając siebie na pewno wykorzystam :lol:

DSC_9006.jpg

cdn.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
ODPOWIEDZ