Podstawka ekspozycyjna


Prawie każdy model z naszego forum ma lub będzie miał temat podstawki ekspozycyjnej, więc i dla Czarnej Perły warto poświęcić kilka słów.
Podstawka w tej kolekcji jest bardzo ciekawa pod względem "dizajnerskim", "klimatyczna" (piszczele, czaszki), ale jest niestety z MDF-u. Można ją wykonać tak jak w instrukcji, ale również można ją jeszcze zmodyfikować.Do zilustrowania posłużę się materiałami kol. raikonenai JankaMożna pomalować ją bejcą (palisander, heban, czarna), lakierobejcą lub farbą.


podstawka pomalowana bejcą w kolorze hebanu

Waloryzacja


Podstawkę można bardziej uplastycznić robiąc czaszki i kości owalne, ewentualnie płaskorzeźbione z zewnętrznej strony.
Najlepszym zilustrowaniem będą przykłady japońskiego modelarza, który modyfikował podstawki za pomocą szpachli (zrobił dwie, udoskonalając rzeźbiarsko) dodając żuchwę:

Podstawka pomalowana najpierw podkładem a następnie na ciemny brąz. Farby modelarskie Tamiya - kolor Flat Black + Red Brown.następnie metodą suchego pędzla naniesione "nacierki" w kolorze oksydowanego srebra. Można użyć miedzi, antycznego złota czy chociażby szarej (mowa o kolorach ;-) )
Dla ochrony kadłuba przed porysowaniem nakleił paski filcu


http://blackpearl2012.blo..._035753041.jpg/


idąc dalej w upodabnianiu do głównego bohatera filmu :lol:

Czaszkom na wspornikach można dodać również piszczele (z żuchwą lub bez).Jeszcze jedna uwaga!
Rzeźbiąc czaszki na wspornikach trzeba uwzględnić kąt części "twarzowej", jeżeli zapomnimy o tym to najlepiej zakończenia wsporników zrobić okrągłe (i otwory):wtedy możemy tak ustawić czaszki jak nam najbardziej odpowiada.


Jeżeli z jakiś względów ta podstawka nie przypadnie nam do gustu, zawsze można zrobić inną, opartą na tradycyjnych "kobyłkach" (mniej lub bardziej fantazyjnych) lub na ozdobnych słupkach (jednak tu trzeba przygotować uchwyty montujące, na etapie składania podłużnicy, najpóźniej w ukończonym kadłubie).

Podstawa podstawki

W zeszytach 104, 107, 112 i 117 są kolejne elementy podstawy podstawki z mdf-u.

Po złożeniu otrzymujemy takie coś o wymiarach 60 x 20 x 2 cm,


w zeszycie 120 będzie jeszcze tabliczka.