Pawęż, lustro - ozdoby XVII w.


Ozdoby rufy w kolekcji (również zestawowe - konik morski na burcie i herb na pawęży, lustrze) nie bardzo przypadły mi do gustu, więc szukałem w necie modeli SJB (jak i pierwowzorów).

Przeglądając w necie modele (2008-2009), znalazłem kilka rozwiązań (ale czy adekwatnych do epoki?).


1. rufa z elementami z kolekcji DeA (odlewy drzwi, okien i herbu)
2. rufa modelarza japońskiego (też z kolekcji DeA), wiele detali zmodyfikował - rufę również,
3. rufa z zestawu Artesani przedstawiająca postać Jana Chrzciciela.

Jak już pisałem ozdoba pawęży (herb???) mnie nie przekonuje – zbyt uboga jak na epokę BAROKU (kierunek rozwijający się początkowo we Włoszech i trwający od końca XVI do poł. XVIII wieku w całej Europie).
Szkoda, że nie ma chociaż przybliżonego datowania SJB, bo można by było pokusić się o „zrekonstruowanie” tej ozdoby przynajmniej w stylu epoki. Herb z kolekcji nie jest herbem królewskim.
W interesującym mnie okresie na tronie Hiszpanii zasiadali Habsburgowie, Filip II (1556 – 1598), Filip III (1598 – 1621) i Filip IV (1621 – 1665). Jeżeli przyjmiemy, że nasz SJB jest tym wybudowanym w Japonii, to na służbę Hiszpanii został przekazany w 1618 roku, czyli za panowania Filipa III i na pewno eksploatowany za Filipa IV.

RENESANS

Do końca XVI w. w zdobnictwie panował jeszcze renesans, ale na obrazach z epoki, pawęże są znacznie bogatsze niż na modelu galeonu z kolekcji.
Trochę przykładów z archiwum i CMM w Gdańsku, żeby zobaczyć jak to wygląda na modelach z epoki.

Galeon Smok (próba rekonstrukcji) zbudowany jeszcze za czasów Zygmunta Augusta (1571 - 1577) - galeria jest znacznie bogatsza niż w kolekcji.





Galeon Revenge (1577 - 1591) - angielski XVI-wieczny galeon, okręt flagowy wiceadmirała Francisa Drake'a, wsławił się podczas walk z hiszpańską Wielką Armadą w 1588 roku.



Golden Hind (Złota Łania), 1577


Golden Hind (Złota Łania), 1577

Dość uboga forma zdobnicza - malowany wizerunek łani, skromna ornamentyka i balkon.

Fragmenty obrazu szkoły angielskiej XVI w., Zwycięska Armada, 1588
Bogato zdobione balkony, jak i pawęże (żółta ochra imitująca złoto).


Roter Lowe, 1597

W CMM jest obecnie również model Roter Lowe (1597)





Najbliższe "mojemu galeonowi" byłyby wizerunki czy modele floty Zygmunta III, z okresu bitwy pod Oliwą (1627) ale okręty na obrazie pana Stefana Płużańskiego, są jednak fantazją autora, a nie rekonstrukcją historyczną.


Król Dawid (König David) - galeon, 31 dział, 400 t.; kpt. Jakub Murray, Sonne i fragment Wodnika


Szwedzki okręt admiralski i Św. Jerzy (Sankt Georg) - galeon, 31 dział, 400 t.; nkpt. Arendt Dickmann


Latający Jeleń (Fliegender Hirsch)


i to czego nie znalazłem w muzeum

Wodnik


współczesna ilustracja - WODNIK (Meerman)


wizualizacja Wodnika z forum

http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?p=55092#p55092

 

BAROK

Trwał w Europie od drugiej połowy XVI wieku aż do XVIII wieku w niektórych krajach. Szczytowy okres rozwoju baroku przypada na wiek XVII. Barok najwcześniej ukształtował się we Włoszech oraz Hiszpanii, a najszybciej zakończył we Francji, gdzie przekształcił się w klasycyzm.
Barok (nazwa nadana w XX w.) to epoka w dziejach kultury, która początkowo nie była traktowana jako oddzielny etap w jej rozwoju. Nazywano ją bowiem „zwyrodnieniem renesansu”. Powodem tej niesłusznej oceny była trudna początkowo do zaakceptowania barokowa estetyka, z jej odrzuceniem klasycyzmu antycznego. Dla Europejczyków przyzwyczajonych do harmonii i dostojeństwa renesansu barok wydawał się czymś niedorzecznym.

Cechy szczególne baroku są najlepiej widoczne na przykładzie architektury. Cechuje ją monumentalność, dynamika, bogactwo dekoracji i form ornamentalnych. Efekty światłocieniowe uzyskiwane przez wygięcie elewacji, przerywanie gzymsów, wnętrza zdobione sztukateriami i malowidłami (często iluzjonistycznymi - wprowadzono iluzjonizm, który sprawiał, że budowle wydawały się jeszcze wspanialsze niż były). Charakterystyczne dla epoki było organiczne łączenie architektury, malarstwa i rzeźby.
Najwspanialszymi budowlami były wówczas kościoły i pałace. Bardzo okazałe bywały również klasztory i kamienice o charakterze pałacowym. Wtedy właśnie powstały pierwsze wielkie założenia urbanistyczne: Londyn, Petersburg, Rzym, Wersal.
W Hiszpanii barok rozgościł się w architekturze na dobre w latach dwudziestych XVII wieku. Powstają bogato zdobione budowle. Kręcone słupy dekorowane girlandami, wielokrotne pilastry i gzymsy wprowadzające podział płaszczyzn, płaskorzeźby, fryzy, kartusze, wokół otworów okiennych i drzwiowych sute obramowania, na powierzchniach ścian, cokołów, pilastrów, sklepień i wnęk drobny i gęsty ornament zaczerpnięty z występującego w okresie renesansu estilo plateresco i mnogość rzeźb figuralnych o ekspresyjnym wyrazie to podstawowe cechy hiszpańskiego baroku.

Barokowe rzeźbiarskie dekoracje architektoniczne (sztukaterie), rzeźby w kamieniu i drewnie (polichromowane), pomniki, nagrobki, posągi i grupy religijne, mitologiczne, alegoryczne cechowała silna dynamika, patos, ruch, teatralność gestu, układy kontrapostowe, ujęcie postaci w zwrotnym momencie akcji, zwłaszcza w tematyce religijnej, dążenie do oddania silnych uczuć i stanów ekstazy.
Główni przedstawiciele: G.L. Bernini, A. Algardi (Włochy), P. Puget, Ch.A. Coysevox, F. Girardon (Francja), J.M. Montanés, A. Cano (Hiszpania)

W malarstwie religijnym dominowała tematyka mistyczno-symboliczna i martyrologiczna, w malarstwie świeckim - sceny mitologiczne, alegoryczne, historyczne i portret, a także pejzaż, martwa natura, tematyka rodzajowa (zwłaszcza w Holandii, Flandrii i Hiszpanii). Kompozycja barokowa opierała się na układach diagonalnych i silnych efektach światłocieniowych. W malarstwie ściennym stosowano iluzjonizm.

Ważne ośrodki malarstwa: Włochy (Caravaggio, Guercino, P. da Cortona, A. Pozzo), Hiszpania (D. Velázquez, F. de Zurbarán, B.E. Murillo), Flandria (P.P. Rubens, A. van Dyck, J. Jordaens), Holandia (F. Hals, Rembrandt, J. Vermeer van Delft), Francja (G. de La Tour, N. Poussin, C. Lorrain, Ch. Le Brun, H. Rigaud).

Dodam, że barok przekształcił się w jeszcze ozdobniejsze rokoko, styl rozwijający się w okresie ok. 1720 - 1790, wieńczący jakby epokę baroku.

Ze skromnych materiałów jakie udało mi się zgromadzić na temat galeonów od czasu "rozbicia" Wielkiej Armady, 1588, do obrazów Willema Van de Velde wynika, że ozdoby na lustrach były malowane lub płasko rzeźbione i polichromowane, i przedstawiały obrazy lub płaskorzeźby związane z nazwą, herby władców lub państw, miast.

Kilka przykładów:


Vasa, 1628
Bardzo bogato zdobione lustro, płaskorzeźby polichromowane.


PRINS WILLEM, 1649


De Zeven Provinzien, 1665


De Zeven Provinzien, 1665; fragment kolorowej ilustracji na podstawie W.V. Welde

Sporo okrętów z epoki „sportretował” Wilem van de Welde np.
"Dutch Flagships at Sea in a Moderate Breeze under Easy Sail". Mal.: 1672; 112 x 203 cm, (44 1/8 x 79 7/8 in); Palazzo Pitti, Galleria Palatina; Florence, Italy
http://upload.wikimedia.o...battleships.jpg


De Zeven Provinzien (Siedem Prowincji), 1672; fragment


Witte Oliffan, (Biały Słoń)


Tijdverdriff lub Huis Tijdverdriff


Gouden Leeuw.


Leopoldus Primus, 1668


Wapen von Hamburg (II) -1686

Model z Dworu Artusa w Gdańsku

Mars, 1697





Mimo wykonania w epoce modelu w ten sposób nazwanego, brak zapisów istnienia rzeczywistego galeonu gdańskiego Mars.


Wielki Herb Gdańska.



_____________________
Pozdrawiam
Karol


Odpowiedzi
Karrex
Karrex

Przeróbki kolekcji "na wschodzie"

Jak widać po ostatnich fotkach modelarzy ze wschodu (2011), nie jestem odosobniony w poszukiwaniu innych rozwiązań:




















No i przykład z Kogi

 

11 lat temu
loader
loader
Attachment
Karrex
Karrex Już myślałem, że nie zostanę niczym zaskoczony... ... a jednak

Przeróbki kolekcji "na wschodzie" raz jeszcze


http://www.shipmodeling.r...=5109&start=165









model treningowy






najmniej tym

http://www.shipmodeling.r...=305604#p305604
10 lat temu
loader
loader
Attachment