Żagiel fokmarsrei - fokmarsel (fore topsail)

krzysztof Dyskusja rozpoczęta przez krzysztof 18 lat temu

Gejtawy fokmarsla (fore topsail clew garnets). Układ identyczny jak foka, kończył się obłożeniem na kołkownicy marsa fokmasztu, lub schodził do poziomu pokładu, gdzie był mocowany na kołkownicy bocznej przed fokmasztem. Gejtawy były wykonane z liny o średnicy równej ½ średnicy szota tego żagla.

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Gordingi fokmarsla ( fore topsail bunt lines). Przyjmuje się, że od około początków XVII wieku stosowano gordingi dla fokmarsla, Układ z jednej liny po każdej stronie osi okrętu miał średnicę ciut większą niż połowa średnicy szota tego żagla. Obkładana była na kołkownicy marsa fokmasztu.

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Szoty fokmarsla (fore topsail sheets). Wykonany z liny średnicy 7/8 fokstenwanty. Szot za pomocą zamocowanej na jego końcówce przetyczki (toggle) osadzano w  „oku” halsowym rogu żagla. od miejsca zaczepienia , lina biegła przez dolny krażek bloku skrzypcowego przytwierdzonego na noku fokrei, przez pojedynczy blok osadzony na fokrei w okolicy jej środka, skąd biegła do kołkownicy na burcie przedniego pokladu

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Przetyczka szota fokmarsżagla

 M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta” 

Buliny fokmarsla (fore topsail bow lines). Układ ten, jak na fokżaglu rozpoczynał się od zespołu stropów dwuramienych (bridle), którymi zamocowany był do liku bocznego żagla. Stropy były średnicy 1/3 średnicy szotów fokmarsla, natomiast główna lina buliny była średnicy ½ wymienionej liny. Pierwszym blokiem, przez który biegła bulina był pojedynczy blok osadzony na foksensztagu, w takim punkcie by naciąg liku bocznego żagla był najkorzystniejszy. Para tych bloków ( po jednym dla każdej buliny) była mocowana na fokstensztagu na wieloramienikach. Ten sam układ był mocowany na bukszprycie. Od bloków na bukszprycie bulina biegła do bloku zamocowana na foksensztagu, pod marsem fokmasztu, skąd schodziła do kołkownicy na burcie przedniego pokładu.

 Buliny fokmarsla

 
 
M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Wieloramienniki bloków bulin na fokstensztagu

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta

Wieloramienniki bloków bulin na bukszprycie


M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta


Jeśli fokmaszt posiadał bramstengę i bombramstengę, układ lin powiększał się o układ lin związany z fokbramreją i jej żaglem – fokbramslem dolnym i fokbombramreją i jej żaglem – fokbramslem górnym.