Pod koniec XVI wieku reja ta była już zamocowana na stałe przed zaczepem foksztagu. (Pierwotnie poza okresami pracy jej żagla była ściągana i chowana w przednim kasztelu). Zawieszano ją na dwa sposoby:

A. Przy pomocy Więźby rei ruchomej (parrel) – składała się liny korali (trucks) i oprofilowanych deszczułek z twardego drewna z otworami do przeciągania liny (ribs). Urządzenie zamocowywano na rei, po dwu stronach od jej środka, obejmując nim bukszpryt, czy też maszt. Obracanie korali zmniejszało tarcie, ułatwiało podnoszenie i opuszczanie rei. Orientacyjna średnica liny to 2,5cm, korale o średnicy 9cm, deseczki długości 45cm. 


M Boczar  „Galeona Zygmunta Augusta”

  
B. Przy pomocy Stropu (sling) – wykonany wyłącznie z liny. Z uwagi na znaczne tarcie stosowano w nim linę o średnicy fokwanty, czyli 0,4 średnicy grotsztagu.

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Do ustalania rei żagla bukszprytu w jej pozycji służyły:

Fał rei żagla bukszprytu (halyard, spotkałem się z pisownia halliard), biegł od noku bukszprytu, do bloku na rei, stąd z powrotem do noku bukszprytu – i przez blok na nim zamocowany, do kołkownicy na dziobie okrętu. Wykonywano go liny o średnicy równej połowie fokwanty, czyli 0,2 średnicy grotsztagu.

Wolfram zu Mondfeld, Historic Ship Models

Topenanty rei żagla bukszprytu (lifts), lina była zamocowana na noku bukszprytu, skąd biegła przez blok na noku rei, potem przez blok zamocowany na bukszprycie, do kołkownicy w dziobnicy okrętu.
Fał oraz topenanty ciągnęły reje w kierunku ruchu okrętu.

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

W kierunku przeciwnym zaś, w celu utrzymania rei we właściwej pozycji, pod odpowiednim kątem do okrętu działały:

Brasy rei bukszprytu (spritsail braces). Na noku rei mocowano strop o długości 4 – 5metrów – sztender brasu o średnicy falu bukszprytu. Na jej dolnym końcu mocowano blok, przez który przechodził właściwy bras. Bras biegł od pierścienia osadzonego w burcie dziobu okrętu, poprzez blok na sztenderze, z powrotem przez otwór w burcie do kołkownicy na dziobie jednostki. Brasy rei bukszprytu wykonywano z liny o średnicy 1/3 średnicy fokwanty.


M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Odmiennym sposobem było prowadzenie brasu z wykorzystaniem – foksztagu jako miejsca mocowań elementów układu liny. 


M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”