HMS Triton - przekrój

Opisy budowy jednostek żaglowych
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: vegelus »

Wywołany przez Stefana polazłem do piwnicy z aparatem w celu potwierdzenia słów wizją ;)

Sklejoną wręgę przygniatam odpowiednim balaścikiem do momentu sklejenia drugiej. Następnie na dwie wędruje duża decha i a na to wszystko co choć trochę wazy na 24H.

Obrazek

Poniżej kilka sklejonych wręg. Czekają na zamocowanie silnika do ścierarki gdyż wiertarka wyzionęła ducha.

Obrazek

Na koniec kolejny z bardzo pożytecznych przyrządów modelarskich. Ścierarka bębnowa pionowa z odsysaniem pyłu.
Obrazek

Widać w tle ile jest pyłu zanim nie zrobiłem przystawki z odciągiem. Po zapodaniu odsysania (stary odkurzacz) na blacie nie pojawia się ani jeden pyłek gdyż wszystko wciągane jest w szczelinę między walcem a stolikiem.
Średnica walca ma około 50mm co bardzo ułatwia szlifowanie wewnętrznych krzywizn. Wcześniej robiłem to na stojaku proxxona z założonym walcem ściernym 10mm. Wykorzystanie tak małej średnicy sprawiało same problemy. Nie można było kontrolować szlifowanej krzywizny no i bardzo szybko zapychał się papier. W tym patencie mam możliwość przesuwania stolika wiertarki dzięki czemu bardzo szybko mogę dalej szlifować. Jeden papier starczył na oszlifowanie wszystkich elementów 8 wręg.

Obrazek
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: stefan »

No to mnie uspokoiłeś;)
Fajna maszynka i najważniejsze że nie brudzi. Możesz pokazać jak jest zbudowany ten wałek?
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: vegelus »

Kilka przemyśleń z popełnionych błędów :)

Dwie wręgi dość znacznie odstają od zamierzonego kształtu poprzez naklejanie klejem wodnym (patex).
Pozostałe wręgi dość dobrze trzymały wymiary i kształty ale pozbycie się papieru i kleju doprowadziło mnie do lekkiej szewskiej pasji.

Wnioski z nanoszenia na drewno konturów do cięcia.
- kalka
- prasowanie wydruków z laserówki
- taśma klejąca dwustronna

Przy następnym modelu przetestuję wersję z prasowaniem. Jak działało na płytkach do obwodów elektronicznych to może i na drewnie zadziała.

Uwaga druga i mój błąd. Nie postąpiłem zgodnie ze swoją intuicją i nie zrobiłem stoczni. Było sporo problemów przy klejeniu i nie jestem do końca z tego zadowolony.

Wnioski - przekrój będzie w całości kryty. A miało być tak pięknie ;)

Fotki zamieszczę w niedalekiej przyszłości jak uda mi się trochę wyrównać dwie wcześniej wspomniane wręgi :)
Awatar użytkownika
lesiu117
Posty: 220
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: lesiu117 »

mialem mieszane uczucia co do przekrojow... ale widzac jak powstaje w Twojej pracy... to zmieniam zdanie... Good Work :)
w stoczni:
Bismarck
Awatar użytkownika
Nina
Posty: 174
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: Nina »

Do Twojej listy sposobu klejenia dodałabym jeszcze jeden.
- klejenie za pomocą dobrego kleju w aerozolu. Daje lekką mgiełkę nie wnikając w papier, a co za tym idzie nie wypaczając go.(sposób sprawdzony)
Jeżeli chodzi o taśmę dwustronną to byłabym ostrożna.Ponieważ jestem dekoratorem to często ją stosuję w dekoracjach.Naklejam np cienki papier na płytę po czym wycinam.Klej tej taśmy jest gruby i spoisty, a przy cięciu skutecznie "zakleja" narzędzia.
8.03.2007 - Łódź Wikingów
8.06.2014 - Dżonka
12.05.2021- Gozzo da Pesca
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:HMS Triton - przekrój

Post autor: vegelus »

Nino właśnie użyłem kleju w aerozolu i mam problem z jego usunięciem gdyż pięknie zkleja papier ścierny.
Zeszlifowanie kleju z jednej wręgi zmuszało mnie do wymiany papieru w ścierarce a wręg jest 10 :(
Postanowiłem więc z grubsza zedrzeć papier bo i tak tego nie będzie widać.

W tej chwili nie żałuję, że wybrałem buk. Świetnie się szlifuje, nie wypacza się no i jest tani :)
ODPOWIEDZ