Santa Maria założenia

Wątki zawiązane z historią morza
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 47
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Santa Maria założenia

Post autor: columbus »

Dziś kilka słów o szalupie. Oczywiście jej funkcje nie były tym co dzisiaj. Służyła do lądowania na wybrzeżu i czasem do transportu kotwicy. W połowie XVw funkcjonowała pod nazwą pinaza. Później była znana jako lancha. Były to jedno lub dwumasztowe łodzie służące do połowu sardynek, tuńczyków a nawet wielorybów. Kadłub miał planki układane klinkierowo, dopiero na przełomie XV i XVIw łodzie takie plankowano na styk. Na potrzeby wyprawy Kolumb nie wymyślił koła i na pewno wyposażył wyprawę w niewielką pinazę. Oglądając dziesiątki modeli SM zauważyłem, że modelarze budują tę szalupę wg zasad o sto a nawet dwieście lat młodszych. Poniżej zdjęcie głównej kandydatki - repliki w jednym z hiszpańskich muzeów.
Nurtuje mnie też jeszcze jeden problem. Jestem ciekaw co o tym sądzicie. Wg mnie ta łódź nie była przewożona na pokładzie - ja w każdym razie nie wyobrażam sobie jej wodowania i wciągania na pokład. No i przy długości rzędu ok. 8m paraliżowała by normalne życie i pracę na pokładzie tak małego okrętu jakim była SM. Myślę, że ta łódź była przycumowana do kadłuba i holowana, oczywiście bez masztu i wioseł. Tę teorię potwierdza też kilka rycin z epoki, że tak postępowano.
Załączniki
pinaza.jpg
pinaza.jpg (14.46 KiB) Przejrzano 2887 razy
rycina z 1478r.jpg
rycina z 1478r.jpg (29.36 KiB) Przejrzano 2887 razy
hol.jpg
hol.jpg (48.91 KiB) Przejrzano 2881 razy
hol2.jpg
hol2.jpg (96.19 KiB) Przejrzano 2857 razy
Awatar użytkownika
columbus
Posty: 47
Rejestracja: 23 sie 2012, 15:42

Re: Santa Maria założenia

Post autor: columbus »

W pierwszym poście na tym Forum pytałem o drzeworyt Santa Marii. Nastąpił przełom - znalazłem go! Już kiedyś go widziałem jako nieopisany obrazek ale widzieć jakąś karakę a wiedzieć, że to Santa Maria uwieczniona w 1493 roku, czyni ogromną różnicę. Źródło tej ryciny to mała, cienka książeczka pt. "De Insulis Inventis Epistola Cristoferi Colom" wydana w Bazylei w 1493r.
Załączniki
santa maria 1493.jpg
santa maria 1493.jpg (285.19 KiB) Przejrzano 2816 razy
ODPOWIEDZ