Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Pozwolę sobie skopiować ten element.Łożyska już zamówiłem.
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Cieszy mnie, że komuś się przydałem. U mnie już nowe prowadnice są zamontowane. Działają wyśmienicie. Pamiętaj tylko, że w górnej prowadnicy oś bolca mocującego (śr. 8mm) jet przesunięta w lewo o ok. 4 mm. Wszystko na rysunku poniżej. W razie problemów możesz pytać na forum lub na bpskipper171@gmail.com
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
prowadnica górna.JPG
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Ten 8 mm bolec został wlutowany,czy jest połączony z płytką w inny sposób??
Załączniki
prow.JPG
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Witaj Tadheus.
Śpieszę z wyjaśnieniem. Ten bolec jest wkręcony. Końcówka jego jest podtoczona na długości 5mm i na średnicę 5mm. Następnie nagwintowana na M5. W płytce jest otwór średnicy 4,2mm i przegwintowany na M5. Średnica została zmniejszona, aby otwór pod śrubę łożyska i otwór bolca nie stykały się ze sobą, aby były jak najdalej od siebie. Wrzuć fotki jak zrobisz.
Pozdrawiam
Kapitansio
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Rano nie miałem za dużo czasu na pisanie.
Pierwotnie bolec ten miał być przyspawany. Jednakże w trakcie wykonywania elementów znalazłęm płaskownik mosiężny o przekroju 5x20mm i pomyślałem, że w mosiądzu będzie łatwiej grzebać. W trakcie prac wpadło mi do ręki kawałek pręta z nierdzewki 8mm i postanowiłem z niego zrobić bolec. Aby nie kombinować ze spawaniem (lutowaniem) podtoczyłem go, nagwintowałem i wkręciłem gdzie trzeba. I to tyle. Trzyma się dzielnie i muszę powiedzieć, że jakoś stabilniej chodzi taśma. To był dobry pomysł, przynajmniej tak sadzę na razie.
Pozdrawiam
Kapitansio
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Zacząłem dłubać przy prowadnicach. Z widocznej śruby fi8 będzie bolec mocujący.Zmniejszyłem szczelinę do 1,2 mm,moja piła ma 0,3 mm grubości.
Załączniki
2013-12-09 09.38.33.jpg
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Witaj.
Świetnie. Tak miało być. Ja u siebie koryguję luz poprzez obrót całego "ustrojstwa" na bolcu mocującym (wyjaśnienie na rysunku).
Moja taśma ma 0,25 - 0,3 mm (zmierzone suwmiarką, brak mikrometru). Szczelina pomiędzy moimi łożyskami jest 2 mm i jest za duża. Prawdopodobnie zrobię wszystko jeszcze raz i zmniejszę luz do wartości jakie ty podajesz. Takie przekręcanie mi się nie podoba.
Jakby twoja szczelina 1,2 mm okazała się za mała daj znać.
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
prow obrót.jpg
ODPOWIEDZ