Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Czyli warsztat szkutnika
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Witam Kolegów.
Mam prozaiczne pytanie. Nigdy nie miałem takiej małej piły taśmowej jak piła Proxxona. Zastanawiałem się wiele razy czy spełnia ona swoją rolę. Czy dla naszych, modelarskich potrzeb jest za te pieniądze maszynką wystarczającą. Jeżeli czegoś jej brakuje poproszę o opinie. Może któryś z kolegów eksploatuje ten sprzęt. Zapewne ci, co posiadają piły taśmowe (innych marek) marą wyobrażenie co do plusów i minusów takiego "ustrojstwa". Poproszę o wskazówki.
Może są podobne piły lepiej skonstruowane, innych marek w podobne cenie, lub mniejszej.
Czy Proxxon MBS 240/E posiada culagę (prowadnicę) do cięcia wzdłuż (nie pod kątem). Na żadnych fotkach nie widać aby takową posiadał na stanie.
Poproszę o opinie.
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
To ta maszynka.
To ta maszynka.
pila-tasmowa-mbs-240-e-1722.jpg (92.73 KiB) Przejrzano 9207 razy
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Trochę większa od proxxona,ale mocniejsza i ma prowadnicę.
Przeglądnij temat: Mała piła taśmowa
viewtopic.php?f=536&t=45786
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

OK.Tadheus. Dzięki za odpowiedź. Przeglądałem twój materiał.
Mnie jednak interesuje opinia osób , które praktykowały na tego typu pile. Zastanawiam się czy ona jest w pełni wykorzystana, czy tylko od czasu do czasu. Znaczy to czy inwestowanie 1000 się "odpłaci".
A ta, którą pokazałeś - gdzie nabyłeś? Gdzie można kupić? Czy można kupić w PL, czy tylko na portalach zagranicznych. Również chciałbym poznać opinie osób, które pracowały na Proxxonie.
Pozdro
Kapitansio
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Ja swoją kupiłem na allegro,z dwoma taśmami i przesyłką kosztowała trochę ponad 500zł. Nowa z gwarancją.
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Dzięki za wyjaśnienia. Taka cena to parada. Za jednego proxxona można kupić dwie. Proszę napisz mi jeszcze czy taśma ma prowadzenie rolkami nad i pod stołem i jak tnie wzdłużnie po prostej, czy linia cięcia nie ucieka, jak się prowadzi.
Zainteresowała mnie taka piła jak na fotce. Nieco ponad 700PLN.
Pozdrawiam
Kapitansio
Załączniki
Band Saw.jpg
Band Saw.jpg (120.74 KiB) Przejrzano 8804 razy
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Ta jest praktycznie taka sama.Za te 200 więcej masz oświetlenie i inne zamknięcie pokrywy .Piła jest prowadzona przez prowadnice z tworzywa (ja wymieniłem na teflonowe).Cięcie zależy od wprawy.Ja jestem zadowolony.Cięcie wzdłuż prowadnicy też jest ok,ale musi być z wyczuciem.Efekty są na zdjęciach w moich relacjach.To nie jest piła tarczowa i materiał trzeba prowadzić z wyczuciem!!!
Pozdrawiam, Paweł.
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Tak, to prawda. Za dwie stówki lampka i takie tam. Ja jednak nie mogę nigdzie znaleźć tej twojej. Jeżeli dobrze odczytałem z tabliczki to nazywa się Power Craft 4480. Nie ma na Allegro ani na innych e-bayach. Zobaczymy, poczekam jeszcze, poszperam i jak nie znajdę nic lepszego, to wskoczę na Jet'a. W niej taśmę prowadzą metalowe prowadnice (chyba). A z tym piłowaniem po prostej to tak jest. Wprawa i doświadczenie. Po prostej jednak lepiej na tarczówce.
Pozdrawiam
Kapitansio
Awatar użytkownika
Kapitansio
Posty: 69
Rejestracja: 19 mar 2011, 18:24

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Kapitansio »

Witaj Thadeus.
Temat taśmówki wraca. Nie mogąc nic znaleźć w necie tańszego kupiłem JET 9 Jest to dokładnie to samo co masz ty. Inaczej się nazywa i inaczej pomalowane. Już podczas regulacji po ustawieniu stwierdziłem brakoróbstwo. Element, w którym mocowane są prowadnice taśmy jest wykonany ze znalu, albo czegoś podobnego. W jednej części gwint był już "fabrycznie" zerwany musiałem przegwintować to na M6. Działa, ale pewnie nie na długo. Musze coś z tym zrobić, bo po paru dokręceniach inne gwinty też diabli wezmą. Zamierzam te elementy wykonać z mosiądzu. Zastanawiam się co by było gdybym wymienił te elementy na takie jak przedstawiłem na rysunku odręcznym. Może ktoś jest "biegły i przebiegły" w tym temacie i coś doradzi konkretnego.
Pozdrawiam
"Kapitansio"
Załączniki
Zastanawiam się nad 2 rozwiązaniami. Są przedstawione na rysunku. Które lepsze...?
Zastanawiam się nad 2 rozwiązaniami. Są przedstawione na rysunku. Które lepsze...?
Otwór z zerwanym gwintem przegwintowany z M5 na M6.
Otwór z zerwanym gwintem przegwintowany z M5 na M6.
JWBS9-021 po przeróbce K.jpg (253.87 KiB) Przejrzano 8489 razy
Numery przy poszczególnych detalach to nr katalogowe części. Zdjęcie było przygotowane do wysyłki do producenta, poprzez importera.
Numery przy poszczególnych detalach to nr katalogowe części. Zdjęcie było przygotowane do wysyłki do producenta, poprzez importera.
JWBS9 - 021 przed przeróbką K.jpg (273.47 KiB) Przejrzano 8489 razy
JET JWBS - 9. Cena 705PLN. Całkiem niezła, gdyby nie parę elementów.
JET JWBS - 9. Cena 705PLN. Całkiem niezła, gdyby nie parę elementów.
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: Piotras »

Witam, z mechaniki to ja raczej jestem noga, ale uważam że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie te z łożyskami.
Tu jest ten element od Proxxona, może udało by Ci się go jakoś przerobić, zaadoptować do Twojej piły:
http://allegro.pl/proxxon-28187-prowadn ... 83123.html
Awatar użytkownika
tadheus
Posty: 0
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Proxxon MBS 240/E piła taśmowa

Post autor: tadheus »

Witaj,
u mnie na razie działa.Początkowo wymieniłem prowadnice (te z tworzywa) na teflonowe,ale też nie zdawały egzaminu.Teraz mam je z wypolerowanego mosiądzu i na razie jest ok. Też myślałem nad łożyskami,ale trzeba wykonać 2 egzemplarze prowadnic,pod stolikiem w obudowie jest druga.
Myślę,że gdyby fabrycznie montowano prowadnice z łożyskami,tak jak w profesjonalnych piłach to cena była by dużo wyższa.
Pozdrawiam, Paweł.
ODPOWIEDZ