Dżonka, po prostu dżonka.

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: myszor »

Witaj .
Nie znam się na dżonkach , ale ładnie i równo to robisz .
Będzie z Ciebie dobry szkutnik - modelarz .
Tylko nie obniżaj poziomu wykonania a reszty się nauczysz .
Powodzenia .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Bosun
Posty: 0
Rejestracja: 13 paź 2016, 21:19

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: Bosun »

Myszor - dziękuję za zachętę. Dodatkowo prawie 1300 wyświetleń dżonki ! Trochę mnie to zaskoczyło ale i mobilizuje do lepszej jakości. W związku z tym postanowiłem zakołkować moją dżonkę aby wyglądała lepiej.

Wiertełko 0,8 mm, ręczne wiercenie 300 otworów
Wiertełko 0,8 mm, ręczne wiercenie 300 otworów

Pokład także nawiercony
Pokład także nawiercony

Wypełnienie bambusowymi wykałaczkami na klej pattex.
Wypełnienie bambusowymi wykałaczkami na klej pattex.

"Jeżyk śpi dzisiaj z nami"
"Jeżyk śpi dzisiaj z nami"

Wszelkie belki i deseczki sklejam z dostępnych mniejszych materiałów - tu przykład sklejania na zakładkę listewek 1,5 mm
Wszelkie belki i deseczki sklejam z dostępnych mniejszych materiałów - tu przykład sklejania na zakładkę listewek 1,5 mm
Awatar użytkownika
Bosun
Posty: 0
Rejestracja: 13 paź 2016, 21:19

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: Bosun »

Kolejna aktualizacja.
Popracowałem nad nadbudówką/ładownią. Zbudowana z balsy i pokryta fornirem gruszkowym. Pokrywy i podpory ze sklejonych 1/2/3 warstw obłogu bukowego. Elementy stabilizujące z listewek jakiegoś egzotyka.
Wykonanie standardowe - cięcie i szlifowanie. Wszystko niestety jeszcze ręcznie. Nagle z wykałaczek.

Postanowiłem, że dżonka będzie posiadała działające elementy zatem pokrywy ładowni są podnoszone i spasowane na "styk" Chyba dorobię jeszcze do nich uchwyty sznurkowe.
Postanowiłem, że dżonka będzie posiadała działające elementy zatem pokrywy ładowni są podnoszone i spasowane na "styk" Chyba dorobię jeszcze do nich uchwyty sznurkowe.

Próba na detalu. Postanowiłem użyć bardziej skomplikowanego ale i ładniejszego łączenia ścianek. (ręcznie iglakami)
Próba na detalu. Postanowiłem użyć bardziej skomplikowanego ale i ładniejszego łączenia ścianek. (ręcznie iglakami)

Całość na pokładzie na razie luźno.Barierka chyba będzie gięta z listewki egzotyka wpasowaną w belki na pokładzie. Myślę już powoli o kolorze/pokoście - nie wiem czy bejcować na ciemno i później pokost czy tylko pokost. Żona chce ciemniejszej dżonki.
Całość na pokładzie na razie luźno.Barierka chyba będzie gięta z listewki egzotyka wpasowaną w belki na pokładzie. Myślę już powoli o kolorze/pokoście - nie wiem czy bejcować na ciemno i później pokost czy tylko pokost. Żona chce ciemniejszej dżonki.
Awatar użytkownika
Bosun
Posty: 0
Rejestracja: 13 paź 2016, 21:19

Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: Bosun »

Tydzień pracowity więc czasu nie za wiele na hobby. Mimo iż nie za dużo przybyło to jednak trzeba było się trochę "pobawić". Take detale lubię bardziej od poszywania czy budowy kadłubu.
Dodatkowo przybyła nowa zabawka jakże ułatwiająca życie - Dremel.

Ster prawie skończony. Uchwyt steru ze sklejanego obłogu bukowego.
Ster prawie skończony. Uchwyt steru ze sklejanego obłogu bukowego.

Sklejane deseczki egzotyka + sklejany fornir jako obramowanie + wykałaczka bambusowa wpasowana "na okrągło"
Sklejane deseczki egzotyka + sklejany fornir jako obramowanie + wykałaczka bambusowa wpasowana "na okrągło"

Wpasowałem także relingi z deseczek egzotycznych. Moczone w gorącej wodzie i gięte do porządanego kształtu. Następnie wpasowane w pokład.
Wpasowałem także relingi z deseczek egzotycznych. Moczone w gorącej wodzie i gięte do porządanego kształtu. Następnie wpasowane w pokład.
Awatar użytkownika
Bosun
Posty: 0
Rejestracja: 13 paź 2016, 21:19

Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: Bosun »

Powrót po krótkiej przerwie. Czasu mało ale na dżonkę zawsze coś da się wygospodarować.
Dodatkowo nareszcie udało się nadać koloru mojej łupinie.
Chcę zrobić okucia z drutu mosiężnego jednak nie wychodzi mi czernienie. Zapalniczka i ogień dają czerń jednak wcale się nie "trzyma" bo byle dotkniecie już zmazuje czarny nalot. Będę próbował dalej.

Uzbroiłem cały tył. Wycięte elementy spasowałem, zabejcowałem a następnie pociągnąłem pokostem lnianym. Mechanizmy są ruchome.
Uzbroiłem cały tył. Wycięte elementy spasowałem, zabejcowałem a następnie pociągnąłem pokostem lnianym. Mechanizmy są ruchome.

Zrobiłem kotwicę z łyżki bukowej przy użyciu iglaków i dremelka. Zabejcowana na ciemno i zapokostowana.
Zrobiłem kotwicę z łyżki bukowej przy użyciu iglaków i dremelka. Zabejcowana na ciemno i zapokostowana.

Pierwszy bloczek z kawałka buku. Zrobiony przy użyciu dremela jako tokarki oraz dopracowany iglakami.
Pierwszy bloczek z kawałka buku. Zrobiony przy użyciu dremela jako tokarki oraz dopracowany iglakami.

Na koniec malowanie a właściwie jego brak. Bardzo się cieszę, że nie pomalowałem gruszy i zgodnie z radami użyłem tylko pokostu. Już nigdy gruszy nie pomaluję. Co innego buk - nie podoba mi się w pokoście (można zobaczyć pokrywę ładowni - wygląda lepiej niż na żywo). A że robię z niego elementy dodatkowe to je bejcuję dla kontrastu.
Na koniec malowanie a właściwie jego brak. Bardzo się cieszę, że nie pomalowałem gruszy i zgodnie z radami użyłem tylko pokostu. Już nigdy gruszy nie pomaluję. Co innego buk - nie podoba mi się w pokoście (można zobaczyć pokrywę ładowni - wygląda lepiej niż na żywo). A że robię z niego elementy dodatkowe to je bejcuję dla kontrastu.
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: RomekS »

Bosun pisze:Chcę zrobić okucia z drutu mosiężnego jednak nie wychodzi mi czernienie.


Zrób okucia ze szpilek. Tu opisane ...
viewtopic.php?f=540&t=44921&start=270

A tu fotka. Nic nie schodzi.

Pozdrawiam.
Załączniki
Szpilki1.JPG
Szpilki1.JPG (104.31 KiB) Przejrzano 8000 razy
Awatar użytkownika
Bosun
Posty: 0
Rejestracja: 13 paź 2016, 21:19

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: Bosun »

Romku dziękuję za podpowiedź - rada od ręki wykorzystana (dziwię się, że tego nie zapamiętałem bo Twoją relację Santa Marii przecież oglądam...).
Okucia pozwoliły na montaż kotwicy i elementów na rufie. Prowizoryczna podstawka poszła na złom. Dżonka zasługuje na coś dużo ładniejszego (mam nadzieję, że wyszło godnie).
Mimo iż po miesiącu czekania własnie dotarła moje kolejna relacja (Bluenose) dżonce nie odpuszczam.

Okucia i linki kotwicy i bukszprytu zamontowane. Przyczernione szpilki zgodnie z radą Romka.
Okucia i linki kotwicy i bukszprytu zamontowane. Przyczernione szpilki zgodnie z radą Romka.

Na rufie pojawiło się olinowanie oraz drzewiec z flagami i kitami. Flagi barwione szprejem i usztywnione CA. Kity z nici bawełnianych.
Na rufie pojawiło się olinowanie oraz drzewiec z flagami i kitami. Flagi barwione szprejem i usztywnione CA. Kity z nici bawełnianych.

Szkielet podstawki w 2 wersjach. Szybko się przekonałem, że czasem metoda na oko jest do d..y. Stracona godzina i ponowa robota lecz tym razem jak trzeba z użyciem wręg w środku a nie oka. Szkielet z lewej nawet na zdjęciu widać, że krzywy.
Szkielet podstawki w 2 wersjach. Szybko się przekonałem, że czasem metoda na oko jest do d..y. Stracona godzina i ponowa robota lecz tym razem jak trzeba z użyciem wręg w środku a nie oka. Szkielet z lewej nawet na zdjęciu widać, że krzywy.

Właściwie powstał mini kadłub dżonki, odwrócony i dopasowany do dna zarówno wgłębieniem jak i szerokością. Całość wykonana tak samo jak dżonka z tym iż obłożyłem egzotykiem 1,5 mm. Nie wypadało zostawić bez zakołkowania.
Właściwie powstał mini kadłub dżonki, odwrócony i dopasowany do dna zarówno wgłębieniem jak i szerokością. Całość wykonana tak samo jak dżonka z tym iż obłożyłem egzotykiem 1,5 mm. Nie wypadało zostawić bez zakołkowania.

Po miesiącu tyle ile widać na zdjęciu. Jeszcze parę elementów wyposażenia i zabieram się za maszty i ożaglowanie.
Po miesiącu tyle ile widać na zdjęciu. Jeszcze parę elementów wyposażenia i zabieram się za maszty i ożaglowanie.
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: Irek350 »

Czy te liny nie są zbyt białe ?
Moim zdaniem za mocno rzucają się w oczy.
Awatar użytkownika
Bosun
Posty: 0
Rejestracja: 13 paź 2016, 21:19

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: Bosun »

Irek350 pisze:Czy te liny nie są zbyt białe ?
Moim zdaniem za mocno rzucają się w oczy.


Dokładnie jest tak jak piszesz. One są na próbę z tego co miałem. Dodatkowo są za cienkie. Myślę, żeby coś skręcić jednak jeszcze tego nie przerabiałem - podchodzę do tego jak do jeża. Później zafarbuję na lekki brąz jak się uda.
Awatar użytkownika
jurektc
Posty: 10
Rejestracja: 16 sty 2017, 18:28

Re: Dżonka, po prostu dżonka.

Post autor: jurektc »

No i poprawiłeś tą linkę ?
Czasu sporo upłynęło a foty końcowej nie widać :)
Jestem pełen podziwu i uznania za dbałość wykonania.
ODPOWIEDZ