ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam. Widzę, że "drążysz" temat starych łodzi. Na necie znalazłem pliczek .pdf na temat obliczeń wytrzymałościowych takich łodzi:
http://www.skk.mek.dtu.dk/upload/institutter/mek/skk/pdf/phd_afhandlinger/kj.pdf
Stronka "główna" to:
http://www.skk.mek.dtu.dk/Publikationer/PHD-rapporter.aspx
Jest to typowa praca naukowa.
Jeśli wrzuciłem to w niewłaściwe miejsce, to proszę administratorów o usuniecie lub przesunięcie tej wiadomości.
Pozdrawiam
https://pawelskrzypek.pl/
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: jaxa »

Dziękuję, to ciekawy materiał (jest nawet wzmianka o kodze bremeńskiej), z pewnością się przyda.
A wracając do łodzi z Czarnowska - znalazłem taki oto rysunek:
Obrazek
i znów stewy pod takim kątem...
Może to faktycznie bardziej charakterystyczne dla słowiańskich łodzi, ale wygięcie stewy łodzi z Bągartu i Ralswiek jakoś bardziej mi pasuje. Być może nie będzie to ostatnia łódź słowiańska jaką będę robił, więc i te bardziej "smukłe" też mają szansę na realizację.

PS: i jeszcze jedna fota ze znaleziska w Czarnowsku (z gniazdem)
Obrazek
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: jaxa »

Odwiedziłem CMM (Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku) i znalazłem tam rekonstrukcję (model w skali 1:10) łodzi z Bągartu.
Obrazek
Okazuje się, że najprawdopodobniej była to łódź Pruska :(
Nabyłem również (w końcu) wycinankę JSC "Łódź św. Wojciecha", która może okazać się bardzo przydatna pomimo, że wzorem dla niej była "Orunia II". Jej kształt jest bardzo zbliżony do łodzi z Ralswiek i Bągartu, więc będzie można łatwiej wykreślić planki. Wcześniej zacząłem już kombinować, czy nie pokusić się o budowę poszycia z papierowych pasków i w ten sposób określić ich kształt, ale teraz wszystko zdaje się prostsze ;)
Nie chcę jednak robić drewnianej wersji wycinanki (to już robił Bryza TU, o czym wspomniał wyżej Mirek), ale spróbować zrealizować swoją łódkę w sposób jak najbardziej zgodny z technikami wczesnośredniowiecznymi, z zastosowaniem półwręg itp.
Zobaczymy na ile mi się to uda, na razie nadal zbieram i studiuję dostępne materiały.

PS: w związku z posiadanym egzemplarzem uzupełniłem opis w dziale LITERATURA (również tej książki)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: jaxa »

No to po zeskanowaniu kartonówki pojawiają się schody - jak wyskalować, żeby ze skali 1:40 osiągnąć 1:25 ? Oczywiście temat pojawiał się pewnie na Kodze niejednokrotnie - teraz przyszło mi się z nim zmierzyć. Oczywiście będę szukał pośród relacji Szanownych kolegów, ale postaram się to rozwiązać też samemu. Z żadnych programów typu PhotoShop, czy Corel nie korzystam (tylko legal, ble, ble, ble...), więc sobie pogłówkuję. Myślałem już nawet o epidiaskopie ;) ale skąd go wziąć - przecież nie zrobię go sam (raczej).
Z materiałem też nie jest super. Chciałbym pobawić się na maxa i dobrać odpowiednie kawałki drewna,
Obrazek(za www.zaglowce.ow.pl )
ale jest to chyba niewykonalne. Nikt nie mówił, że modelarstwo jest dla niecierpliwych, więc z czasem może coś wymyślę w obu tych kwestiach - czasem trzeba iść na kompromis (niestety). Mam kawałki dębu na elementy konstrukcyjne, ale układ słojów jest inny (niby nic, ale...)
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: stefan »

jaxa napisał:
Z materiałem też nie jest super. Chciałbym pobawić się na maxa i dobrać odpowiednie kawałki drewna,
Obrazek(za www.zaglowce.ow.pl )
ale jest to chyba niewykonalne. Nikt nie mówił, że modelarstwo jest dla niecierpliwych, więc z czasem może coś wymyślę w obu tych kwestiach - czasem trzeba iść na kompromis (niestety).


Załóż sobie plantację bonsai...

EDIT* i jeszcze udaj się do kowale żeby Ci wykuł siekierkę w skali...
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: jaxa »

Wiesz... mam nawet znajomego, który ma dębowe bonzaje ...i może któryś mu padł? Skontaktuję się z nim :)

EDIT: mam małe dłutka, ale są chyba tępe, więc udam się do krasnoludkowego kowala - niech ostrzy :P
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: maciejza »

jaxa napisał:
Z żadnych programów typu PhotoShop, czy Corel nie korzystam (tylko legal, ble, ble, ble...),


nie szukaj wymowki ...
Gimp, a jakbys marudzil ze interfejs inny niz fotochlopa to szukaj gimpshopa.
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: jaxa »

no jakoś trudno mi się do Gimpa dostosować, bo Gimpa do siebie nie mogę, ale dzięki - jakoś sobie poradzę.
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Adam Korobacz
Posty: 132
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: Adam Korobacz »

Cześć,
Ściągnij sobie choćby infranview, do skalowania nie potrzebne są kombajny jak fotosklep czy corel... jeśli wycinanka jest w 1:40 to żeby przeskalować ją do 1:25 musisz pomnożyć wysokość i szerokość skanu o 1,6.
pozdrawiam
Adam
Kilo wody pod stopą!
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ŁÓDŹ SŁOWIAŃSKA

Post autor: jaxa »

z Irfan'a korzystam (free) i właśnie myślałem jak go zastosować - dzięki za podpowiedź
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ