Pinta

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Pinta

Post autor: Witek... »

Najmniejszy statek z floty Kolumba, który brakuje mi do kolekcji. Budowa w skali 1:96 w oparciu o wycinankę Shipyardu. Po złożeniu szkieletu okazało się, że jeszcze mniejszy niż przypuszczałem. W niektórych relacjach widziałem większe szalupy ;) Całość zamierzam wykończyć w fornirze plus detale z drewna, w ramach testów na kadłub wybrałem buk i olchę oraz brzozę na pokłady i sam jestem ciekaw jak to wyjdzie.
Załączniki
IMG_5088.JPG
IMG_5087.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Pokład zrobiłem nieco inaczej niż w Pincie. Korzystając z porad doświadczonych kolegów najpierw krawędzie pasków forniru przesmarowałem patexem i dopiero na to czarny mazak. Imitacje wychodzą dużo równiejsze i cieńsze. Nie kładłem też każdej deseczki osobno tylko całe paski po długości. Później miejsca przecięć nacinałem lekko nożykiem i podkolorowałem ołówkiem. Szybciej i co najważniejsze równiej. Listwy boczne pokładu robiłem pierwszy raz w sposób pokazany na zdjęciach następnie przykleiłem pokład i do boku listwy z naddatkiem. Do wyrównania powierzchni skrobanie nożykiem, szlifowanie porozmazuje mazak. Imitacja kołkowania igłą lekarską dotykaną do czarnego mazaka.
Dla "starych wyjadaczy" to banalne, ale myślę, że początkującym przydadzą się takie informacje.
Załączniki
IMG_5097.JPG
IMG_5096.JPG
IMG_5095.JPG
IMG_5093.JPG
Sposób jaki stosuję na odmierzanie szerokości planek.
Sposób jaki stosuję na odmierzanie szerokości planek.
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Do ścianki na rufie zabrałem się od wykonania ramek do okien i drzwi, które wkleiłem na początku. Pomiędzy nie dopasowywałem kolejno deseczki. Wykonanie drzwi przedstawiają zdjęcia. Zawiasy i klamki z rozklepanego i poczernionego drucika miedzianego przyklejone na CA.
Załączniki
IMG_5136.JPG
IMG_5135.JPG
IMG_5133.JPG
IMG_5132.JPG
Caravan
Posty: 0
Rejestracja: 05 maja 2017, 15:35

Re: Pinta

Post autor: Caravan »

Dla mnie super!
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Na kolejnych pokładach zrobiłem sobie mały poligon doświadczalny z wykonaniem listew bocznych. Na głównym pokładzie w wycinance była dodatkowa listwa naklejona na wierzch, więc zrobiłem z grubszego forniru (wcześniejszy wpis), podobnie pokład dziobowy gdzie zrobiłem trochę inaczej i nakleiłem fornir 0,6 na wierzch. Natomiast na rufowych pokładach okazało się że nie ma w wycinance dodatkowej listwy, a jest wrysowana na pokładzie, więc założyłem, że była równo z powierzchnią desek. Zrobiłem to z forniru 0,6 i wkleiłem w sposób pokazany na zdj. Jak dla mnie pierwsze próby akceptowalne. Natomiast czy te listwy powinny być wyższe czy równe z deskami nie wiem, może doświadczeni koledzy to rozstrzygną.
I obecny stan budowy z doklejonymi burtami.
Załączniki
IMG_5146.JPG
IMG_5142.JPG
IMG_5141.JPG
IMG_5138.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Dno oklejone fornirem olchowym i wstępnie oszlifowane.Klej Patex Expres. Na pierwszym zdj doginanie planek, dla lepszego dopasowania do dna. Spiętych kilkanaście szt razem, namoczonych i doginanych podczas suszenia suszarką.
Załączniki
IMG_5156.JPG
IMG_5153.JPG
IMG_5151.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Wewnętrzne strony burt wydeskowane z forniru bukowego. Uznałem, że kontrast pomiędzy pokładem z brzozy a bukiem będzie zbyt mały, więc zdecydowałem się na bejcę jasny dąb (rustykalna z Dragona). Ot tak jak napisałem na wstępie trochę testów z innymi fornirami i kolorystyką. Tak więc początkujący - nie bać się, nie teoretyzować tylko próbować :D Jak to Pawlak powiadał: ...co bedzie to bedzie ;)
Załączniki
IMG_5162.JPG
IMG_5158.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Okienka na burty wykonałem nieco inaczej niż dotychczas.
Na kawałek listewki nałożyłem folię o tym samym rozmiarze i następnie całość owinąłem nitką w odstępach ok 1mm. całość przelakierowana akrylem. Ramki z forniru nakleiłem na tak przygotowane szybki i po wycięciu tak to wyszło ...
Załączniki
IMG_5172.JPG
IMG_5165.JPG
IMG_5164.JPG
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pinta

Post autor: Witek... »

Postęp prac typowo wakacyjny, ale coś tam przybywa. Skończone poszywanie burt, wklejony kil i początek prac przy wzmocnieniach zewnętrznych burt.
Załączniki
201706292359.jpg
201706292361.jpg
Awatar użytkownika
dali
Posty: 84
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Pinta

Post autor: dali »

Witek, poszycie pierwsza klasa, bardzo Mi się podoba Twoja praca.
Pozdrawiam Piotrek
ODPOWIEDZ