Santa Leocadia 1:72

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: ryszardw »

Gretingi na czas burzy zakrywano płótnem smołowanym żeby zabezpieczyć przed zalewającą wodą.Logiczne jest wykonanie łuków żeby dobrze odprowadzać wodę.Jeżeli greting był równo z pokładem to posiadał łuk pokładu jeżeli był w ramie ponad pokład to łuk miał większy od pokładu.Często gretingi zabezpieczano deskami podobnie jak luki.R
Awatar użytkownika
Killim
Posty: 162
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: Killim »

Witam informacja o tym że gretingi na dolnym pokładzie idą po łuku
jest zawarta w planach. Natomiast nie ma nic o gretingach na górnym pokładzie.
O wyglądzie górnych gretingów można się dowiedzieć z kartonowej wersji tego modelu,
bądź ze zdjęć zamieszczonych w internecie.
Załączniki
XXX.JPG
XXXX.jpg
W Stoczni:
Santa Leocadia
W Porcie:
Szmaka
Santa Maria


Kamil
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam.
Tak jak napisał Killim, gretingi dolnych pokładów są ujęte w planach, górne niestety nie. Więc domniemam, że na górnym pokładzie też będą po łuku, tym bardziej że ryszardw napisał, iż były one ochraniane brezentem a wody więcej wlewało się na górny pokład (jeśli chodzi o deszcz oczywiście :)). Tak to sobie wytłumaczyłem :)

Co do pytania Bartka o materiał i technikę to odpowiadam.
Szkielet będzie pokrywany poszyciem segmentowym, które to jest dołączone do planów, później pójdzie poszycie właściwe lecz nie podklejone 1mm tekturą ,jak sugeruje wydawca, tylko cieńszym brystolem. na to pójdzie prawdopodobnie szpachla i jak już wszystko będzie równiutko to wtedy fornir gruszowy 0,8mm. Ale nim zajmę się oklejaniem szkieletu muszę mieć zrobiony dolny pokład, który chcę wykonać z forniru brzozowego (robiłem już próby, których rezultaty były dla mnie zadowalające).

Kratownice gretingu robione są z listewek śliwki, ramki cieńsze z gruszy a ramki grubsze (na rufie górnego pokładu) z listewek jabłoni.

Tak to sobie wszystko wymarzyłem :D

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam

Zrobiłem wszystkie gretingi. Proszę nie zwracać uwagi na plamy ale nie mogłem się powstrzymać i dwa gretingi pomalowałem olejem i stąd te plamy, które oczywiście będą zakryte fornirem :D (to tak zapobiegawczo napisałem coby się nie przyczepiły żadne mendy kogowe :D)

IMG_4751.JPG


Pozdrawiam
Przemek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: myszor »

Lipa , na SB całymi dniami przesiadujesz a model leży i kwiczy :(
Ogarnij się chłopie .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: Karrex »

Marzeniem Lipy było zrobienie gretingów, zrobił i nie ma już bodźca do dalszej pracy. Myślę, że trzeba coś znaleźć w gretingach :twisted:, jakby tak zrobił powiększenie (jak ja kulek) to byśmy na pewno pomogli.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: myszor »

Lipa i co z tym łukowaniem gretingów ?
Miałeś pokazać i co ?
Tylko daj w przybliżeniu .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: PanLipazMiodem »

Witam wszystkich.

W końcu coś ruszyło z budową.
Na razie zrobiłem oba pokłady. Fornir brzozowy, kaulking robiony czarną kredką. Imitacja gwoździowania będzie wykonana przy pomocy igły lekarskiej. Tutaj robiłem próby, które wydają się być zadowalające.
Na razie tyle.

Obraz 009.jpg


Obraz 024.jpg


Obraz 030.jpg


Obraz2 001.jpg


Obraz2 004.jpg



Obraz 035.jpg


Obraz 038.jpg


Obraz 045.jpg


Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 357
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: PanLipazMiodem »

Heloł.

Skończyłem dzisiaj poszywanie pierwszym poszyciem jakie proponuje Shipyard. Wszystko szło fajnie ale zaczęło się pieprzyć przy pasku nr 15 z obu stron. Zacząłem się nawet zastanawiać czy nie pomyliłem wręg. Miał ktoś taki problem również?

Obraz3 004x.JPG


Obraz3 008x.JPG


Obraz3 015x.JPG


Kadłub już zapakowany w worek na śmieci (zabezpieczenie przed kurzem) bo dziś czas wyjechać na wczasy na Śląsk między hałdy i kopalniane kominy :D

Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: Santa Leocadia 1:72

Post autor: muli9 »

PanLipazMiodem pisze:Kadłub już zapakowany w worek na śmieci...

Zabrzmiało to strasznie :o tym bardziej, że pisałeś na początku, o problemach przy poszyciu... :D
ODPOWIEDZ