[Le Soleil Royal] Klapy ambrazur - waloryzacja

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 3 miesięcy temu
W temacie Różnice w kolekcjach podniosłem kwestię ubogich klap ambrazur.Na zewnątrz będą w kolorze mahoniu (jak poszycie), a od wnętrza będą malowane na kolor czerwony. Brak jakiejkolwiek dekoracji, brak zawiasów, jest jedynie szpilka oczkowa z pierścieniem (dobre i to ;-) choć powinny być 3 - dwie wewnątrz, jedna na zewnątrz, najlepiej 4 - po dwie na stronie).

W nowszej kolekcji jest nieco lepiej. Z numerami 97, 101, 103 i w kolejnych są blaszki fototrawione z zawiasami klap (wersja uproszczona) i metalowe odlewy lilijek.Klapy z obu stron będą malowane na niebiesko (jak burty), lilijki na złoto. Na zewnątrz oprócz zawiasów będzie szpilka oczkowa (brak na razie pierścienia - instrukcje kończą się na tym etapie).Jest to jakiś pomysł na dodanie do naszej wersji np. lilijki, dla bardziej ambitnych - można dodać zawiasy, a dla najambitniejszych dodałbym również wewnątrz i na zewnątrz po dwa pierścienie do podnoszenia i opuszczania klaporaz imitację gwoździowania klap.

Inspiracją do waloryzacji mogą być plany


model Sauniera

i nawet plany Saint Philippe, 1693

odwrócony rysunek - lepiej widać dekoracje 1. inicjał królewski, 2. lira, 3. król słońce

Jak widać na fragmencie planu oprócz dekoracji i pierścieni widać jeszcze wewnętrzne gwoździowanie klap, co było praktykowane na francuskich jednostkach.
le Fleuron
l'Ambitieux

W naszej skali można zrobić ołówkiem imitację gwoździowania.
Tak zrobiłem w mojej sekcji:l'Ambitieux


l'Ambitieux

Elementy klap innych modelarzy_________________
Pozdrawiam
Karol