Koga to strona miłośników modelarstwa szkutniczego. Znajdziesz tu wszystko, co jest Ci potrzebne do zbudowania modelu od podstaw. Pochwal się swoją pracą, zapytaj o opinię naszą społeczność, wymień się doświadczeniami. Jak znajdziesz chwilę - spotkaj się z nami w realu albo na shoutboxie. Serdecznie zapraszamy.

Strona główna Grupy Le Soleil Royal, 1670 Forum grupy [Le Soleil Royal] Różnice w kolekcjach
[Le Soleil Royal] Różnice w kolekcjach
Temat rozpoczęty przez Karrex, w dniu 26 października 10:08 PM

Różnice w kolekcjach

Instrukcje, które można pobrać na stronach podanych w wątku

[DeAgostini] Instrukcja montażu i plany / Step-by-step


nijak się mają do aktualnie wydawanych na zachodzie i wschodzie kolekcji Soleil Royal.

Co prawda zasada budowy kadłuba jest prawie we wszystkich kolekcjach taka sama, to jednak warto wiedzieć, że obecna druga wersja została zmodernizowana.

Przedstawię kilka różnic, które zauważyłem.
Powyższe instrukcje dotyczą starszej wersji zestawu OcCre z miękkiej sklejki (4 mm), ciętej waterjetem (jak Galeon i ST), a obecne jak napisał Marek są z twardej sklejki (5 mm) ciętej laserem.

ZESZYT 1numer 1 starsza wersja kolekcji


numer 1 ze zmienionym materiałem na owrężenie


Druga wersja z Artesania Latina ma twardą sklejkę 3 mm ciętą laserem.


numer 1 obecnie wydawanej m.in. na wschodzie

ZESZYT 2numer 2 starszej wersji - Działa i lawety są niezgodne z epoką i wiedzą historyczną


numer 2 nowszej wersji - działo z lawetą jest wzorowane na tym muzealnym.
Na lufie jest dekor, delfinki i nawet charakterystyczne grono na deklu w kształcie rogatej głowy.


Wręga 1 w

zeszycie 3numer 3 starszej wersji

Wręga 1 w nowej wersji jest w numerze 8Jak widać są inne elementy w zeszytach, inaczej profilowane wręgi nr 1 i 2 (i pewnie inne), ponadto w starszej wersji wszystkie wręgi były "monolitem", w obecnej składają się z trzech części (znane nam z Victory, SotS, XII i Vasy). 

Zasadniczą różnicą jest poszywanie kadłuba - w starszej wersji sklejką z wyciętymi ambrazurami (jak w kolekcjach Galeon i Santisima Trinidad)poszycie sklejką

W drugiej wersji poszywanie listewkami i wycinanie ambrazur wg szablonu (jak w kolekcjach Victory, SotS, XII i Vasy)


Vasa, Marek

- szczegółowiej opisałem w temacie:

Poszycie burt / AmbrazuryW nowej wersji są też inaczej rozwiązane wnęki ambrazur (są głębokie znane z wymienionych już kolekcji).w tej wersji będą dłuższe atrapy dział


W starszej otwory ambrazur są płytkie i kilka koliduje z wręgami.
jeżeli robimy wg instrukcji, to się tym nie przejmujemy (jakieś rozwiązanie pokażą ;-) ).

Modelarze stosowali różne rozwiązania np. wycinanie wrębów we wręgach na zaślepki z kolekcjija w modelu ST poszedłem dalej i robiłem pogłębione kasetony, ale trzeba będzie "wydłużyć" atrapy dział.
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?p=34510#p34510


Inne różnice wyjdą w trakcie budowy.


_______________________________________________________________

OZDOBA LUSTRA


Dla porównania tych detali trzeba było trochę poczekać, gdyż w starej kolekcji był z zeszytem 1,pozłocony jednoczęściowy odlew,

a w nowej w zeszycie 93 będzie kilka metalowych odlewówC - Apollo - Król Słońce (bardziej dopracowana twarz choć przez zarost wygląda starzej niż u Beraina)
E - konie lewe (wzorowane na Tanneronie)
F - tron (rydwan)
G - konie prawe
H - mgła
B, D - ognie, ogony końskie :?: (wzorowane na Tanneronie) w tej wersji to jakaś nadinterpretacja twórcza;

do sklejenia i pomalowania.Na modelu.Jest to dużo lepiej wykonane niż było pokazane z błędami w materiałach promocyjnych (i na okładkach zeszytów) ewidentnie przedstawiającym starszy model (Tannerona z pięcioma oknami).i wraz z oknami bardziej trzyma się wersji Beraina.Nie wiem czy było to zamierzeniem wydawnictwa (z materiałów promocyjnych to nie wynikało), ale teraz wyraźnie widać, że starsza wersja to model (w ozdobach i układzie okien na lustrze - 5 otworów) wzorowany na modelu TANNERONA, a nowa wersja wzorowana na szkicach BERAINA (6 otworów okiennych).


I jeszcze jedna ciekawostka - w nowej kolekcji latarnie rufowe i na maszcie będą świecić (niestety "okablowanie" ciągną po pokładach i nieco "ordynarnie" maskują).

Na niemieckiej stronie kolejnych 6 paków z instrukcjami (do zeszytu 112).

Marek napisał/a:
...
Jestem przekonany, że modelarz doświadczony nie będzie miał pełnej satysfakcji ani budując "Hiszpana" (ocCre) ani "Niemca" (Artesania Latina) bo tu i tu będą błędy oraz wady.
...

Po przejrzeniu kolejnych instrukcji nie sposób nie zgodzić się z Markiem - błędy w nowszej wersji mnożą się jak króliki alt


_________________

DZWON OKRĘTOWY


Elementy dzwonu dostaniemy w numerze 69 (zestawowa masówka), a będzie sklejany z numerem 108 - efekt końcowy taki sobie (tralki wybitnie zestawowe). Jeżeli ktoś zechce waloryzować, będzie sporo na inwencję twórczą ;-)W nowym zestawie są dwa dzwony (dziobowy i rufowy). Pierwszy w numerze 66, drugi w 69.
Elementy są zdobniejsze, również elementy relingów._________________
Pozdrawiam
Karol
Odpowiedz
Musisz zostać członkiem tej grupy tematycznej, aby móc zamieszczać odpowiedzi.