Mars bukszprytu w kolekcji DeA / BŁĄD

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 1 rok temu

Mars bukszprytu


W zasadzie to nie sam mars, a jego podstawa. Na zdjęciu kol. widać wyraźnie nieprawidłowe ułożenie wzdłużnych listew podstawy, powinny być odwrotnie - skosy jak w poprzecznych i wszystkich pozostałych marsach.Myślę sobie, pewnie zamienił w innym marsie, ale porównałem w relacji Marka i tam też jest odwrotnie, ale Marek przykleił poprzecznie.Ewidentnie błąd w kolekcji.
Dziwne jest to, że w instrukcji jedne zdjęcia są z błędem, a inne z poprawnym ułożeniem tych listew (jak w pozostałych marsach).


zdjęcia z instrukcji
_________________


Marek napisał:

W mojej relacji (na SHIPMANIE) na etapie 112 zeszytu pisałem i pokazywałem zdjęcia:

http://santisimatrinidad....p?p=17412#17412

Montaż platformy bukszprytu T-5


Platforma bukszprytu T-5 różni się od pozostałych sposobem montażu na maszcie i wymaga wklejenia ukośnego łącznika, który to później umożliwi.


Jest jeszcze jedna różnica. Dwie belki salingu ściętymi zakończeniami są odwrócone do góry i tym różnią się od wszystkich innych montowanych dotychczas. Moim zdaniem jest to błąd instrukcji. W wersji angielskiej zeszyt nr 126, dwa sąsiednie rysunki 13 i 14 pokazują dwa różniące się tej samej platformy salingi (!), ale już w zeszycie nr 127 konstrukcja brnie w odwrócone belki. Model znajdujący się w Muzeum Vasa ma saling wykonany w sposób klasyczny a więc ścięciami belek do dołu.Moja platforma jest wykonana zgodnie z instrukcją, ale z ramki pozostałej po wycięciu poszczególnych elementów platformy można spokojnie wykonać samodzielnie dwie feralne belki.

A więc ostrzegałem w porę. :lol:_________________

Pozdrawiam
Karol