Panowie , może i nie w temacie, ale mam pytanie, jak były transportowane wiosełka na szalupach, przy płynięciu pod żaglami. Wiem że były wiązane po kilka sztuk, ale jak konkretnie umieszczane, u mnie w planach tylko jest napisane że były ułożone wzdłuż burt.
Odpowiedzi
Karrex
Karrex

Wiosełka

Niestety nie mam dokładnych wiadomości.

Gdzieś czytałem, ale teraz nie wiem gdzie i nie mogę znaleźć, że wiosła były wiązane i układane piórami w stronę rufy, ale mam fotkę łodzi z repliki "Hermione"

<

i tu pióra na sterburcie są skierowane ku rufie, a na bakburcie ku dziobowi.

http://koga.net.pl/forum/viewtopic.php?p=43416#p43416


Do XIX wieku, nie wszystko było regulowane przepisami. Poza tym w różnych flotach mogło to wyglądać odmiennie.




I taka ciekawostka z ostatniej chwili:

Na drakkarze wiosła umieścił piórami ku rufie (te na rufie), a te na dziobie ku dziobowi (tak było czy wymysł modelarza???).

model



13 lat temu
loader
loader
Attachment
Karrex
Karrex Krzysztof Gerlach napisał:

Nie mam żadnej informacji sugerującej, że te sprawy były jakoś normowane w skali marynarki. Zwykle wszystko co dotyczyło porządku na łodziach OKRĘTOWYCH (szalupy z Dniestru się do nich nie zaliczały, więc może z nimi związane były inne zwyczaje), wystroju, klarowania lin, ubiorów załogi itp. leżało w gestii kapitana konkretnego okrętu.

Modele z epoki sugerują, że - zgodnie zresztą z logiką - zazwyczaj składowano wiosła w dwóch grupach, przy każdej burcie, chociaż zdarza się ułożenie w środku, a czasem nawet dość swobodne rozrzucenie. Modele zdają się również wskazywać, że układ z piórami do przodu był równie popularny jak z piórami do tyłu, a z rzadka spotykało się nawet pęki z wiosłami o mieszanym ułożeniu. Wygląda na to, że jeśli łódź nie płynęła na paradzie, nie przywiązywano do tego na ogół żadnego znaczenia.
Wiązanie wioseł w eleganckie paczki i równiutkie ich układanie (też w różnych wersjach położenia piór) dotyczyło przede wszystkim łodzi podwieszonych na żurawikach lub składowanych na pokładzie (jeśli nic nie wstawiano w ich środek), a nie tych płynących akurat pod żaglami, ale spodziewających się konieczności użycia za chwilę wioseł.

Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach
13 lat temu
loader
loader
Attachment
Karrex
Karrex

Mam setki zdjęć modeli "szalupek" głównie angielskich i jest tak jak pisze pan Krzysztof;

pióra ku dziobowi, ku rufie, mieszane, więc mianuj się ze szkutnika kapitanem i zdecyduj jak dasz.

/tu z piórami ku dziobowi/

13 lat temu
loader
loader
Attachment