Piraci
Pirates (Francja, Tunezja 1986)
___________________________________________________
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Roman Polański, John Brownjohn, Gérard Brach
Występują:
* Walter Matthau - kapitan Red
* Cris Campion - Jean-Baptiste "Żaba"
* Damien Thomas - Don Alfonso
* Olu Jacobs - Bumako
* Ferdy Mayne - kapitan Linares
* David Kelly - chirurg
* Władysław Komar - Jesus
* Eugeniusz Priwieziencew - garbus

Obrazek

Film opowiada o przygodach angielskiego pirata Thomasa Bartholomewa Robertsa o przydomku "Red" i jego pomocnika, majtka Żaby (Francuza). Film zaczyna się dryfowaniem na tratwie na środku oceanu.

Wkrótce napotykają oni hiszpański galeon, gdzie dosyć szybko trafiają do celi. Dowiadują się tam od również zamkniętego tam kucharza, murzyna Bumako, o tym, że galeon transportuje do Hiszpanii złoty tron Kapateka Anahuaka. Kapitan postanawia zdobyć tron. W tym czasie Żaba zakochuje się w płynącej również na galeonie pięknej Dolores, córce hiszpańskiego gubernatora, do której zaleca się również nowy kapitan statku, Don Alfonso (kpt. Linares umiera w czasie drogi). Wkrótce potem Kapitan Red wywołuje bunt wśród hiszpańskich marynarzy i przejmuje kontrolę nad statkiem, biorąc do niewoli kapitana okrętu i oficerów.

Obrazek

Jednocześnie Żaba ratuje Dolores przed gwałtem z rąk marynarzy. Kpt. Red udaje się na niewielką wyspę, gdzie spotyka swoją dawną załogę. Podczas nocnej zabawy więźniowie uciekają, przejmując ponownie kontrolę nad statkiem. Kapitan Red postanawia ich gonić. Wykorzystuje fakt, że holenderski kupiec winien jest mu sporą sumę pieniędzy, kupuje bryg i rusza w pościg. W jego rękach nadal znajduje się Dolores. Jednak zanim udało się dogonić Hiszpanów, oni zdążyli zawinąć do portu. Wtedy kpt. Red wykorzystuje podstęp aby dostać się do Gubernatora i potajemnie zmusza go do wydania rozkazu oddania tronu. Plan spala na panewce, kiedy to Żabie i Kapitanowi nie udaje się wypłynąć szalupą z tronem z portu, z powodu zbyt nisko zawieszonego wskutek przypływu łańcucha zamykającego port. Przez to dostają się do niewoli i zostają skazani na śmierć. W celi odwiedza ich Dolores, która zapewnia Żabę o tym, że go kocha, ale nie może nic zrobić.

Obrazek

Okręt z tronem odpływa, a Żaba i kpt. Red mają zostać straceni rankiem. Jednak tego dnia wieczorem załoga brygu, ostrzeżona przez Bumako, odwraca uwagę Hiszpanów, atakuje fort i ich uwalnia. Natychmiast ruszają w pościg za galeonem. Atakują go i dochodzi do finałowej walki, w której Żaba zmuszony jest wybierać między miłością do Dolores, a wiernością wobec kapitana. Wybiera to drugie, przez co nie udaje mu się powstrzymać Don Alfonso, który siłą zabiera ją na szalupę, którą uciekają oficerowie hiszpańscy. W tym czasie kpt. Red ładuje tron na szalupę, i ucieka (mimo że jego załoga zdobyła galeon), zabierając ze sobą Żabę. W tej scenie ginie również Bumako. Film kończy się sceną łudząco podobną do pierwszej - Żaba i Red ponownie dryfują na środku oceanu.

Obrazek

Zbudowany specjalnie do filmu galeon Neptun był najdroższym pojedynczym rekwizytem użytym w filmie. Replika hiszpańskiego galeonu zaprojektowanego przez Pierre'a Guffreya kosztowała 7 milionów funtów. Obecnie przycumowany i udostępniony do zwiedzania w starym porcie (it.: Porto Antico) w Genui.

http://www.foto.genova.it/z04cGaleone.htm