FRANCUSKIE ŁODZIE OKRĘTOWE w XVII w.

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 5 miesięcy temu


FRANCUSKIE ŁODZIE OKRĘTOWE - XVII w.

Wprowadzeniem będzie krótki fragment z artykułu na forum FOW  p. Krzysztofa Gerlacha.

W postaci "chaloup” czy "grande chaloupe” nazwa ta była przez Francuzów używana w odniesieniu do wykorzystywanych na okrętach łodzi odpowiadających angielskim „longboat” i "launch", chociaż – jak pokazałem wcześniej – z częstym brakiem konsekwencji. Zwykle z dwoma wioślarzami na każdej ławce (w sumie 18-20 wioseł), szeroka, bardzo silnie zbudowana. Pochylona rufa pawężowa, dość płaskie denniki. W XVII i XVIII wieku istniały także wielkie wersje z pokładem lub częściowym pokładem, zwane „Chaloupe pontée” albo „Double chaloupe”. Duże szalupy używane w XVI wieku u dalekich wybrzeży przez odkrywców, korsarzy i piratów, były przewożone na żaglowcach, ale z uwagi rozmiary transportowano je w postaci rozebranej, w ładowniach – te zwano „chaloupes en fagot” (dosłownie: w pęku). Z kolei odmiany tak wyspecjalizowane w operowaniu kotwicami, że wyposażone w specjalnie szyby (studnie) dla liny kotwicznej, nosiły miano „chaloupes a puit”.

 

Nie mamy planów łodzi Soleil Royal, ale już wiemy z monografii Jean-Cloude Lemineura, że rozporządzenie z 1689 r. zezwalało na trzy łodzie na okrętach pierwszej rangi o masie powyżej 1500 ton:
chaloupe (ang. longboat),
grand canot (przetłumaczone w wersji ang. na barge) i
petit canot (przetłumaczone na cutter).

Największa z nich, CHALOUPE - szalupa, była używana do wielu zadań, w szczególności do transportu kotwic, zaopatrywania okrętu zwłaszcza w wodę podczas kampanii. Była również używana do holowania okrętu w razie potrzeby np. po utracie steru lub ściągania z mielizny. Także używana do przewozu oddziałów morskich.
Szalupa opisana przez Jean-Claude Lemineura, pod koniec XVII w. miała długość 36 stóp czyli ok. 11 m i według Jeana Boudriota ważyła około 8200 funtów. Liczyła do 20 wioślarzy. Wysokość burt w zależności od długości wynosiła 6 do 8 stóp (ok. 183 - 244 cm).GRAND-CANOT - używana do lżejszych zadań była mniejsza i mierzyła 30 stóp (ok. 9 m 15 cm).

grand-canot


PETIT-CANOT - była identycznej budowy jak grand-canot, tylko najmniejsza, mierzyła 25 stóp i 6 cali (ok. 7 m 77 cm).

petit-canot


Łodzie składowane były w luku na śródokręciu, jedna w drugiej, od największej do najmniejszej.

skladowanie

Z lewej strony autor zilustrował różnice w "kobyłce" (kołysce, podstawce) w części dziobowej i rufowej oraz rozłożenie podstaw/klinów zapasowych drzewc.

 


W monografii L'Ambitieux, która była mniejszą jednostką, jest mowa o dwóch łodziach:

Canot. A l'epoque les vaisseaux ne disposent que d'un seul canot, celui-ci a sept bancs.
Łódź. W tamtym czasie statki miały tylko jedną łódź, ta ma siedem ławek.Chaloupe. Comporte onze bancs, retires lorsque le canot est place a l'interieur.
Szalupa. Posiada jedenaście ławek, zdejmowanych do umieszczenia łodzi w środku.

_______________________________________________________________________________________

FRANCUSKIE ŁODZIE OKRĘTOWE

Typy francuskich łodzi XVII - XIX w.:
chaloupe pontée - double chaloupe,
canot (10 -11 m),
chaloupe (11 - 13 m),
grand canot (11 - 13 m),
petite canot (8.5 - 10.4 m),
peniche (8.35 - 9.20 m),
yole (6.9 m),
riffiau (3.25 m);

CHALOUPE/ta właśnie służyła m.in. do przewozu kotwic, stałe krążki na dziobie i rufie - w "launch" ewoluowały w ruchomy żurawik/

Szalupa przewoziła również notabli, wtedy na rufie montowano zdobne zadaszenie, rozpięte na stelażu.Rufa z chaloupe arme

chaloupe-arme
PETIT-CANOT

petit-canot
Francuska petit-canot z końca XVIII w. - przy niemal identycznym profilu jak w brytyjskiej pinasie, mocno odmienne linie wodnic, prawie takie same jak na większych łodziach. To tłumaczy brak zapału Francuzów do używania odrębnej nazwy "péniche"

 

____________________________________________________________________________________________________

 

Na stronce
https://5500.forumactif.org/t595-modele-au-1-48-par-pierre-blanc
znalazłem świetne przykłady francuskich łodzi okrętowych.
L'ARTESIEN, 1764
/trzeba kliknąć – SPOILER/ ;-)

Fotka chaloupe (dosł. szalupa) w typie angielskiego longbota.
W kolekcjach zeszytowych błędnie nazywana BARKĄ. Barka (barge) była reprezentacyjną łodzią admirała, kapitana. Zapewne chodzi o BARKAS bo to nazwa najczęściej tłumaczona przez polskie słowniki.Następna to grand canot z całym osprzętem (nawet trap),kolejne dwie to petit canot.
Inne modele.


chaloupe CreoleCreole


 

_________________________________________________

CHALOUPE

W zgromadzonych w tym temacie materiałach widzimy w szalupach francuskich dwa rodzaje rolki kotwicznej tylnicy (raczej bez względu na okres, choć sądziłem, że to różnice ewolucyjne).


Przy waloryzacji szalupy, a dokładniej chaloupe z okresu Soleil Royal, 1669 - 1692 dobrze byłoby wiedzieć jak powinien (mógłby) wyglądać ten element.


W materiałach promocyjnych monografii Jean-Claude Lemineura - LA CHALOUPE DES VAISSEAUX de 1680 - 1780 na stronie Ancre, planik chaloupe - rysunek 1 (20 wioseł, ale nie wiem z którego roku, chociaż w monografii l'Ambitiex - ten jest datowany i wygląda podobnie) przedstawia krążek "wbudowany" w klepkę mocnicy rufowej.

Jest jednak sporo przykładów jak rysunek nr 2 gdzie "krążek" (jarzmo) wystaje ponad pawęż np. chaloupe do modelu dużo późniejszego Royal Louis, 1759czy prezentowany już  l'Artesien, 1764i podobnie na tych wizualizacjach 3D,ale na drugim malowanie takie jakieś angielskie z czasów Victory.

Natomiast to "niskie" rozwiązanie (rysunek 1) jest
również w tym samym okresie jak

le Duc de Duras, 1765


i na jeszcze późniejszych (młodszych) jednostkach - dlatego sądziłem, że to "ewolucja".
Creole, 1827A tu jeszcze ciekawiej - połączone wersje 1 i 2.O wyjaśnienie tej kwestii poprosiłem p. Krzysztofa.

 

      To dość proste. Nigdy nie było pełnej jednolitości. Tak samo zresztą we Francji, jak w Anglii. W przeciwieństwie do okrętów, projektowanych przez uznanych i mianowanych konstruktorów, ich wyposażenie łodziowe leżało w gestii stoczni i wiązało się z lokalnymi tradycjami stoczniowymi, co najwyżej przychodził jakiś odgórny rozkaz, typu "zainstalować rolki do liny kotwicznej na dziobnicach i tylnicach wszystkich szalup". Poza tym preferowano różne techniki transportu kotwic przez szalupy, a zakres czynności przy kotwicach był szerszy niż sam transport. Czasem większą wygodę zapewniała rolka w tylnicy, czasem przewagę dawał żurawik (także taki wystający w tył za rufę). Trochę to też zależało od konstrukcji rufy łodzi (jej wysokości, siły wiązań). Jednak, musząc wybierać, zdecydowałbym się dla dużego okrętu z końca XVII w. na szalupę z rolką nisko umieszczoną, w tylnicy. Sądząc po modelach z epoki, Francuzi - znając i wykorzystując wszystkie odmiany - w całym okresie używania szalup z udogodnieniami dla operowania kotwicą okrętową najbardziej lubili właśnie taką wersję. Być może wiązało się to z łatwością składowania; brak elementu zdecydowanie wystającego ponad klepkę mocnicy burtowej nie groził zahaczeniem czy uszkodzeniem, np. podczas wstawiania jednej łodzi w drugą.    Pozdrawiam, Krzysztof Gerlach

_________________

 

_________________

OŻAGLOWANIE

Temat będzie uaktualniany i weryfikowany - potrzebne datowania i wymiary


Łodzie okrętowe, w tym szalupa (chaloupe), były łodziami wiosłowymi,ale jak była możliwość, mogły "chodzić" pod żaglami.


dwumasztowe łacińskie

W monografii LA CHALOUPE DES VAISSEAUX de 1680-1780 Jean-Claude Lemineura znajdziemy cztery typy ożaglowania szalup
1) dwumasztowe rejowe; 2) rozprzowe z bukszprytem i sztakslem,3) trzymasztowe lugrowe z bukszprytem i wystrzałem, na bezanie rozprzowe i 4) dwumasztowe łacińskie.Ożaglowanie trójmasztowej francuskiej chaloupe:

Trzy maszty, dwa z ożaglowaniem lugrowym, bezan z łacińskim i wystrzałem, bukszpryt i fok


schemat otaklowania - drzewce, żagle, olinowanie, z ożaglowaniem lugrowym i rozprzowym na bezanie


Przykłady innych ożaglowań.

dwumasztowa feluka, z ożaglowaniem łacińskim na grotmaszcie i rozprzowym na foku

Ożaglowanie innej łodzi (nie określę typu, gdyż petit canot na dużej jednostce będzie grand canot na mniejszej).Jeszcze ożaglowanie szalupy hiszpańskiej sporo młodszej Santisima Trinidadi moje kombinacje


lugrowe


lugrowe z bukszprytem i sztakslem

lugrowe z bukszprytem i dwoma sztakslami

gaflowe z bukszprytem i dwoma sztakslami

_________________
rosprze, rozprze - poprawność językowa mówi o rozprzu, a w "mowie" żeglarskiej znajdziemy rosprze.

__________________________________________________________________________________________________

 

Le RIVOLI, 1810

Mam fotki kompletu sześciu łodzi z francuskiej Rivoli.

klikTrzy na śródokręciu. Największa grand canot w typie longbota.Dwie na burtach.I ostatnia na rufie.Notabene bardzo ładny model.

 

_________________

L'HERMIONE, 1779

Przy rekonstrukcji L'Hermione można podpatrzeć rozwiązania m.in. belek, dulek i inne.


klik/na stronie były fotki lepiej ilustrujące, ale już ich nie ma :-( /

Chaloup.Grand canot.
Chaloup, grand canot, petit canot._____________

_________________
Pozdrawiam
Karol