Oseberg

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Oseberg

Post autor: ataman »

No to się zabrałem do roboty.. już jakiś czas temu. Był model „na bazie” planów łodzi z Oseberg, https://www.koga.net.pl/forum/7/47516.html teraz przyszedł czas na w miarę wierne odwzorowanie tej łodzi. Może się uda.
Łódź została odkryta przez amatora poszukiwacza w kurhanie na farmie Lille Oseberg w miejscowości Slagen, na południe od Oslo w 1903 roku. Był to dość typowy dla wikingów pochówek w łodzi. W zagłębieniu terenu umieszczono łódź, na środku łodzi z desek zbudowano namiot w którym ułożono dwie zmarłe kobiety, na łódź zniesiono masę darów, w tym sanie, wóz, wiadra, zabito tam też psy i kilkanaście koni . Całość przysypano ziemią usypując znacznej wielkości kurhan (40 m średnicy, 2,5 m wysokości, choć pierwotnie ponoć mógł mieć i 6 m wysokości). Badacze przypuszczają, że na tej łodzi pochowano królową Asa, babkę Haralda Pięknowłosego, zmarłą w wieku ok. 60-70 lat na raka oraz jej służąca w wieku ok. 20-30 lat, która przed śmiercią złamała obojczyk. Inna teoria mówi, że starsza kobieta mogła być kapłanką Volvą. Ostatnio niejednoznaczne badania DNA ponoć sugerują, że pochowane kobiety niekoniecznie były pochodzenia wikińskiego. Badania dendrochronologiczne pozwoliły ustalić, że łódź zbudowano w 820 roku, a pochówek odbył się w 834 roku. Po ok. 100-150 latach został splądrowany, ale raczej nie obrabowany. Po odkopaniu łódź rozpadła się na ponad 2000 fragmentów.
oseberg-wykop.jpg
Rekonstrukcja trwała 22 lata, zrekonstruowano całość w oparciu o 90% oryginalnych elementów drewnianych i w 1926 roku miało miejsce w Oslo wielkie wydarzenie, gdy na specjalnie układanych szynach (co 100 m przekładano szyny zza łodzi przed łódź), w obstawie wojska, przy tłumie gapiów przetransportowano łódź do muzeum, gdzie stoi do dziś.
oseberg_ship_2.jpg
Sama łódź miała (ma, boć prawie w oryginale na nowo poskładanym stoi sobie w muzeum) 21,5 m długości, 5,1 m szerokości, napędzana była żaglem i 30 wiosłami.
Plan rekonstrukcyjny wykonany przez norweskich badaczy:
plany3-3.jpg
No to tyle tytułem wstępu.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Oseberg

Post autor: ataman »

Budując drakkar opierałem się na planach łodzi z Oseberg dołączanych do zestawu Biling Boats. I te plany są też bazą do aktualnej budowy. Jednak są one trochę uproszczone, największy ich mankament to mała liczba wręg i ich umiejscowienie, nie odpowiadające oryginałowi. Chcąc maksymalnie zbliżyć się do rzeczywistej łodzi z Oseberg zacząłem więc kombinować z różnymi planami. W MO , 12 numerze specjalnym z 2011r. były plany łodzi wikingów, też bazujące na łodzi z Oseberg, jednak nieco odbiegające od oryginału. Publikowane plany rekonstrukcyjne oddają najwierniej to co powinno być … ale są najuboższe , brak linii teoretycznych, tylko kilka przykładowych wręg.
plany3-1.jpg
No to do roboty: skanowanie, dopasowywanie wymiarów, składanie w photoshopie, kombinowanie aby przypasować przede wszystkim układ wręg z 2 planów, gdzie wręgi są rozrysowane, do planu rekonstrukcyjnego, oddającego orginał, przewymiarowanie kilku wręg, dopasowywanie…
plany3-2.jpg
Gdy już miałem wszystko gotowe, wydrukowałem plany z elementami do wycięcia na papierze samoprzylepnym. Wręgi wycinałem ze sklejki 6 mm, planki ze sklejki 0,6 mm, stępkę z listewki z gruszy, odpowiednio spreparowaną, sfrezowaną z obu stron do połowy szerokości tak, aby dół był grubszy, a góra, do osadzenia wręg cieńsza. Stewy (z gruszy) wykorzystałem te już wycięte przy pierwszym podejściu do modelu, który skończył się drakkarem – mianowicie stwierdziłem, że stewy będą się składały z dwóch części, ślimaki które przy próbach wycinania się łamały, będą doklejone.
o2-1.jpg
o2-2.jpg
o2-3.jpg
o2-3.jpg (263.59 KiB) Przejrzano 4380 razy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Oseberg

Post autor: ataman »

Kolej na wręgi. Tu też musiałem trochę pokombinować. Pokład nie jest płaski, ale zmienny, na końcach w miarę płaski, ale zasadniczo to wklęsły z garbem przy maszcie. Profil pokładu w planach Bilings Boat różni się troszkę od profilu wykreślonego na podstawie wraku. Pokombinowałem więc trochę, aby był jak najbardziej zbliżony do planów wg wraku. Trochę zastanawiałem się, jak zrobić, aby wklęśnięcie pokładu przebiegało „gładko”, bez „schodków”. W modelu ćwiczebnym, gdzie niby wszystkie wręgi wycinane były wg planów BB jednak zdarzyło się niewielkie załamanie pokładu. Tu wystarczy, że któraś wręga będzie o milimetr wystawać ponad inne, lub o milimetr niżej i już powstaje problem, który trudno zniwelować np. przez przyłożenie linijki… bo pokład idzie minimalnie po łuku. Aby więc uniknąć tego błędu wymyśliłem taki stelaż-szablon z twardej tektury z wklejonymi poprzeczkami w miejscu wręg, przy czym każda poprzeczka odpowiada odwrotności wysokości odpowiadającej jej wrędze. Dodatkowo zastosowałem dwa wzdłużniki wycięte po łuku odpowiadającym profilowi pokładu. Wręgi sklejałem z tymi wzdłużnikami na kartonowym szablonie, który nie tylko utrzymywał odpowiednią wysokość wklejenia wręg, ale też ich odpowiednie ustawienie prostopadle do osi. Dopiero tak sklejony szkielet w całości wkleiłem w stępkę, mając pewność, że któraś wręga nie „wpadnie” mi niżej lub „wyskoczy” wyżej.
Załączniki
IMGP8986-o1.jpg
IMGP8984-o1.jpg
IMGP8987-o1.jpg
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Oseberg

Post autor: ataman »

Etap poszywania kadłuba. Przy okazji można podziwiać moją gemele na biurku :lol:
Załączniki
DSCN2398aBb.jpg
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
majkelus
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2019, 00:10

Re: Oseberg

Post autor: majkelus »

https://www.academia.edu/49550751/Rekon ... bet_Bind_I
https://www.academia.edu/49550641/Rekon ... et_Bind_II

Co prawda po duńsku, ale z pomocą google translate idzie uzyskać nieco informacji opisowych. Myslę, że bardziej pomocny będzie natomiast drugi link z rysunkami i wymiarowaniem, niektórych elementów.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Oseberg

Post autor: TomekA »

A znasz historie repliki norweskiej lodzi Wikingow "Hjemkomst"?
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Oseberg

Post autor: ataman »

TomekA pisze: 11 sty 2022, 11:19 A znasz historie repliki norweskiej lodzi Wikingow "Hjemkomst"?
Wiem, że jest to hamerykańska replika wikińskiej łodzi, młodszej o ok wiek od łodzi z Oseberg. Jest wzorowana na łodzi z Gokstad. Przyznam, że plany łodzi z Gokstad już mam, nie wykluczam, że i ją spróbuję zbudować, więc jeśli masz jakieś ciekawostki nt tej repliki, to będzie miło, jak się podzielisz
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Oseberg

Post autor: ataman »

Trochę mnie Tomek zmobilizował swoim wpisem tutaj. Uznałem, że wypada coś napisać o robocie. Poszycie poklejone, tu taka fotka zrobiona w trakcie plankowania. Trochę się "przejechałem" na gnieździe do osadzania masztu. Z założenia zrobiłem je w uproszczeniu, płaskie od spodu - a powinno być wklęsłe, ale będzie przykryte pokładem i ta wklęsłość będzie niewidoczna. Ale przejechałem się na "widocznym" kształcie. Wyciąłem kształt mniej więcej taki jak w planach BB ( choć tam bardzo schematycznie jest to pokazane) - przednia część taka obła. Potem, przeglądając zdjęcia zauważyłem, że na zdjęciu z odkrycia łodzi widać w plątaninie desek gniazdo od przedniej strony, ale nie jest ono wcale obłe, ale wyprofilowane... No i raszpel do ręki i poprawiłem na tyle, na ile się dało.
Załączniki
DSCN2398aB1.jpg
IMG_20gniazdo1.jpg
gniazdo2).jpg
IMG_gniazdo3.jpg
IMG_gniazdo3.jpg (91.75 KiB) Przejrzano 3036 razy
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Oseberg

Post autor: TomekA »

ataman pisze: 11 sty 2022, 20:44
TomekA pisze: 11 sty 2022, 11:19 A znasz historie repliki norweskiej lodzi Wikingow "Hjemkomst"?
Wiem, że jest to hamerykańska replika wikińskiej łodzi, młodszej o ok wiek od łodzi z Oseberg. Jest wzorowana na łodzi z Gokstad. Przyznam, że plany łodzi z Gokstad już mam, nie wykluczam, że i ją spróbuję zbudować, więc jeśli masz jakieś ciekawostki nt tej repliki, to będzie miło, jak się podzielisz
Niestety, nie. Ostatnio widzialem w tv ciekawy film na ten temat. Zreszta, jest tego troche na internecie - pogugluj...
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Oseberg

Post autor: TomekA »

Tu taj masz troche informacji i dokladnych rysunkow szczegolnie linki pod wpisami #16, 18 i 19.
https://modelshipworld.com/topic/22455- ... off-plans/
ODPOWIEDZ