"Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: TomekA »

Jezeli Ci te planki nadal zaciekaja tuszem na koncowkach kazdej, to moze poeksperymentuj z czarna farba akrylowa (pospolita plakatowka), ktora jest ciut gestsza od tuszu z flamastra i nie powinna az tak zaciekac.
A w ogole, to akurat fornir nie za bardzo sie nadaje na planki, bo ma zbyt duze pory ktore zle imituja dab w skali i nie da sie go ciac do gladkiej powierzchni ciecia. Zamiast tego polecam pociecie odpowiedniej deseczki z jakiegos bardziej zwartego twardego drewna, np. owocowe czy klon, buk albo brzoza, na listewki do oplankowania. Lepszy efekt koncowy i latwiej sie z takowymi pracuje.
Najlepiej jest jeszcze przed pocieciem tejze deseczki, pomalowac jej jedna krawedz na czarno i dopiero potem ja pociac na ciensze listeweczki na planki - kazda z nich bedzie wtenczas miala jedna ze swych krawedzi poczerniona i bez zaciekow.
Załączniki
simulating caulking.jpg
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: Kaper »

Tomek problem z deseczkami jest taki, że "pracuje" w domu na kanapie przed telewizorem hehehe i ciężko mi tutaj drewno obrabiać :-( zostaje tylko materiał który mogę przycinać nożykiem.

Ale myślę, że to kwestia wprawy kolejna próba wyszła już znośnie dałem więcej kleju i końcówkę dociskałem cały czas palcami by nie zaciekło.

Jeszcze troszkę planki mi się zwężają przy końcach nad tym jeszcze troszkę muszę popracować :-)
Załączniki
Resize_20211125_132152_2322.jpg
Resize_20211125_132153_3112.jpg
Resize_20211125_132153_3838.jpg
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: Kaper »

Cześć

Podzielę się z Wami moimi amatorskimi próbami z docinanie planek.

Pierwszy pokład zrobiłem z planek które można powiedzieć docinałem "na oko", dosuwałem fornir pod liczby na skali i po linii ciąłem ... wyszło bardzo źle na dodatek wielokrotne cięcie w tym samym miejscu szybko niszczy matę hehehe
Resize_20211126_110603_3569.jpg
Następnie skleiłem prowadnice, dosuwałem fornir do końca przykładałem linijkę do ograniczników na górze i dole grubości planki i tak ciąłem. Lepiej ale nie wiem z czego to wyszło ale dalej były nierówne od 2,5 mm do 3 mm miały.
Resize_20211126_110604_4101.jpg
3 sposób okazał się prosto głupi ale działa. Skleiłem literę T i jej używam przesuwając góra dół by określić szerokość. Planki wyszły bardzo równe i co ważne powtarzalne ! Jestem z tej metody zadowolony :-)
Resize_20211126_110603_3024.jpg
36 planek a wynik ten sam 9,8 cm
Resize_20211126_110602_2493.jpg
Planki praktycznie takie same ciężko je było utrzymać w ręce i na zdjęciu tego tak nie widać bo się przesuwały ale jestem zadowolony :-)
Resize_20211126_110606_6619.jpg
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: Witek... »

Ładna czysta robota, widać że się starasz, tak trzymaj, dobrej zabawy i powodzenia w budowie.
Pozdrawiam Witek
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: Kaper »

Dzięki Witek :-) fajnie, że ktoś tu zagląda i patrzy jak się uczę :-)

Pokład poprawiony jest dużo lepiej niż było (oczywiście na moje standardy ;-) ).

Zastanawiam się czy próbować robić imitacje kołkowania wykałaczkami, czy nie będzie to przeskalowane w mojej skali 1:100 i czy nie zniszczę sobie pokładu czy na moim etapie nauki odpuścić :-)
Załączniki
Resize_20211207_143500_0517.jpg
Resize_20211207_143457_7413.jpg
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
Awatar użytkownika
Witek...
Posty: 92
Rejestracja: 16 gru 2016, 15:07
Lokalizacja: {"name":"Polska Zb\u0105szy\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: Witek... »

A zaglądają, zaglądają ;)
Raczej do testów sklej sobie na boku na tekturce kawałek pokładu i próbuj. Na gotowym szkoda, bo coś nie pójdzie po myśli i całość do wyrzucenia.
Osobiście poleciłbym Ci spróbować z odciskaniem kółek igłą lekarską. Wiele na ten temat już było w różnych relacjach.
Ja robię tak, że najpierw pokład lekko przeciągam matowym lakierem wręcz go wcieram( są oczywiście zwolennicy olejowania, ale to niesie ryzyko, że później będzie trudniej przyklejać elementy do pokładu). Igłę powiedzmy 0,5 obcinasz na płasko i dodatkowo trzeba tę obciętą krawędź podszlifować tak żeby miała wokoło bardziej ostrą krawędź (jakbyś chciał nią wycinać małe kółka). Później na szmatkę kilka kropel tuszu i na zmianę czubek w tusz i odcisk na pokład i tak na zmianę. Ilość tuszu minimalna tylko żeby zostawić ślad i lekko "wkręcić" w pokład.
Powodzenia
Pozdrawiam Witek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: TomekA »

Tak to wyglada na barku "Star of India", krotko po wymianie pokladu. Treenails prawie niewidoczne dla obserwatora stojacego na pokladzie.
Załączniki
64 bark Star of India - wheel.jpg
128  bark Star of India, pompa zęzowa.jpg
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: TomekA »

A tu nowy poklad na galeonie hiszpanskim "San Salvador".
Załączniki
077 San Salvador, pokład rufowy i bezanmaszt.jpg
Awatar użytkownika
Kaper
Posty: 19
Rejestracja: 25 sie 2020, 13:31
Lokalizacja: {"name":"Polska Krak\u00f3w","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: "Nina" skala 1:96 - Shipyard - uczę się

Post autor: Kaper »

Witek też myślę nad lakierem matowym tylko byłem w Castoramie i były tylko satynowe albo połysk.

Używasz lakieru na każdy element zaraz po zrobieniu czy lakierujesz cały na koniec ?

Muszę się też wybrać do apteki po igły bo wykałaczki u mnie wychodzą okropnie, jeżeli igłami też nie podołam to zostawię jak jest żeby sobie nie zepsuć całkiem pokładu :-)

Tą igłą mam tylko odciskać kółeczka tuszem na deskach czy nacinać fornir ?

Tomek oglądając te zdjęcia i Wasze relacje gdzie każda deska jest idealnie tego samego wymiaru a linia kołkowania jak od linijki zastanawiam się czy w średniowieczu okręty też były tak idealnie i precyzyjnie budowane ? Bo u mnie linia nie wyjdzie zbyt równa :-(

Zastanawiając się nad kołkowaniem zacząłem robić elementy na pokładzie. Trochę ciemne ale w sumie podoba mi się a nie mam zbyt dużego wyboru w ciemnym fornirze cały kadłub będzie taki ciemny :roll:

Ps. Zapomniałem gdzie się zmienia opis w stopce ? Bo mam opis, że w stoczni jest koga a chciałem zmienić na Nine :-)
Załączniki
Resize_20211210_183647_7662.jpg
Resize_20211210_183648_8576.jpg
Pozdrawiam Jakub
-------------------------------
W porcie: Dżonka
W stoczni: Koga Elbląska
ODPOWIEDZ