Pomoc porady Pomoc

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Rogal113
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:17

Pomoc porady Pomoc

Post autor: Rogal113 »

Witam.
Chcę zacząć przygodę z modelarstwem i mam prośbę i to nie jedną o pomoc. Może wymienię t w punktach bo trochę tego będzie :)
1) Narzędzia co potrzeba mam mały warsztat mogę coś zrobić samemu np mini tokarkę czy frezarkę ale potrzebuję porad co będzie bardziej na początek potrzebne.
2) Wybór modelu czy kupić gotowy wycięty laserowo stateczek i go sklejać itd nabierać doświadczenia czy zrobić wszystko od podstaw z planów.
3)Plany skąd je zdobyć na początek mojej przygody.
4) Pomoc w czytaniu planów
Jestem ambitny i chce robić to co lubię i o czym zawsze marzyłem od małego.
Mile widziane zdjęcia urządzeń abym mógł tworzyć je własne dla swoich potrzeb.
Proszę o jakąkolwiek pomoc.
Awatar użytkownika
Virs
Posty: 4
Rejestracja: 28 lut 2016, 17:30

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: Virs »

Z narzędzi, skalpele, pilniki, pęsety, ręczna piła włosowa zawsze się przyda. Jeśli chodzi o narzędzia typu stocznia to jest wiele postów jak taką stworzyć nie mówiąc o tokarkach, ropewalkach itp., na początek polecam dżonkę.. Sam jej nie skończyłem :oops: ale kiedyś dobrnę do końca. Na dżonce nauczysz się symetrii, podstaw obróbki drewna i wielu innych technik. Plany dżonki są do pobrania a inne relacje pomogą Ci ją ukończyć! ;)

PS. Z biegiem czasu sam zauważysz jakie narzędzia sie przydadzą

Pozdrawiam!
KrzychS
Posty: 0
Rejestracja: 05 lis 2017, 11:18

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: KrzychS »

Witaj @Rogal113.

Nie ma sensu wymieniać jakie narzędzia musisz kupić, chyba że jesteś gadżeciażem i lubisz zbierać dla samej idei kupowania.
Najpierw wybierz prosty model który wprowadzi Cię do świata modelarstwa szkutniczego. Jak napisał kolega, zacznij od Dżonki którą znajdziesz na tym forum.
Narzędzia będziesz zdobywał w zależności od potrzeby na danym etapie modelowania, przy okazji zdobędziesz doświadczenie i sam zaczniesz zauważać jakich narzędzi potrzeba.

Zaczynając swoją relację z budowy na tym forum na pewno znajdziesz wielu przychylnych kolegów, którzy pomogą Tobie w różnych problemach.

Pozdrawiam.
Rogal113
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:17

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: Rogal113 »

Witam dzięki za podpowiedź. Narzędzia lubię mieć nie dla idei kupowania ale dla samego siebie lubię majsterkować i lubię obróbkę w drzewie. Kiedyś zacząłem jako nastolatek składać zakupiony model statku Santa Maria ale nie wyszło mi za dobrze.
viewtopic.php?f=7&t=46859
Problem miałem z poszyciem statku zastanawiam się jak dobrze zacząć kłaść te poszycie jak je odpowiednio zakrzywiać od której strony kłaść poszycie itd. Jak czytać plany jak patrze na innych maja kawałek kartki a zaraz z tego wycinają wręgi itd np ten Pan bardzo ładnie to pokazuje
viewtopic.php?f=7&t=46529
Nie ukrywam że chciałbym umieć tak :) Zawsze chciałem zrobić swój statek Czarna Perła czy dwunastu apostołów, ale się boję ze porywam się z motyką na ... Staram się być podczas takich prac perfekcjonistą ale przeraża mnie to jak czytać te plany i żeby według nich dobrze wyciąć części potrzebne do budowy.
Rogal113
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:17

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: Rogal113 »

Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: Irek350 »

Może nie będę zbyt odkrywczy, ale zacznij od forumowej "dżonki".
Jest prosta w budowie i z poszywaniem kadłuba nie powinieneś mieć problemów.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: TomekA »

Mysle tez, ze dla poczatkujacego niezbednym nabytkiem do swego parku maszynowego, procz tych narzedzi recznych o ktorych wspomnieli tu przedmowcy, jest nabycie jakiejs diaksy, typu Dremel z malym komplecikiem koncowek. Inne mniej typowe koncowki bedziesz sobie potem dokupowal w zaleznosci od zapotrzebowania. Na bazie Dremela mozna tez sobie potem dobudowac np. mini tokareczke, dokupic don gietki przedluzacz, przystawke do frezowania czy inna do pionowej wiertarki, etc...
W dalszej kolejnosci - zalezy czy zajmiesz sie tym hobby na dluzej i powazniej - bedziesz myslal o innych narzedziach mechanicznych, np. malej pilce tarczowej, tokarce do drewna/metalu, czy zakupie bardziej egzotycznego drewna... Sfabrykujesz sobie urzadzenie do skrecania linek z nici...

Zalezne to tez bedzie czy zdecydujesz sie na modelowanie z wlasnych materialow wg. planow, czy tez zostaniesz przy zestawach. I skali Twych modeli.
Na razie poprobuj prostszych modeli, czy to tej kogowej Dzonki czy cos nieskomplikowanego z jakiegos niedrogiego zestawu... Posluzy Ci to do treningu nad takimi detalami, jak np. prawidlowe poszywanie kadluba, pracy z roznymi gatunkami drewna, odczytywanie planow, etc... Samemu zdecydujesz czy to hobby jest dla Ciebie na dluzej, czy tylko zbudujesz sobie jakis jeden prostszy model i na tym poprzestaniesz.

Na tym forum wielokrotnie poruszano sprawe poszywania kadluba, wiec przejrzyj sobie archiwalne wpisy i poprobuj samemu robic to na modelu. Wszelkie wyjasnienia brzmia bardziej skomplikowanie niz sam proces, ktorego mozna sie nauczyc wzglednie szybko, pod warunkiem, ze nie pojdzie sie na jakies skroty ktore w dalszej kolejnosci wygeneruja bledy, ktore tylko potem zniecheca mlodego adepta do tego hobby.
Historyczni szkutnicy wiedzieli co robia, wiec teraz tylko trzeba ich nasladowac, oczywiscie w skali, a nie samemu odkrywac Ameryke po raz kolejny i stwarzac jakies nowe standardy, jak np. to tzw. podwojne poszycie, itp. Po co?

Kup tez sobie ze dwie ksiazki na ten temat i poczytaj, jak sie robi to czy tamto, a nie zaczynaj w ciemno.
Dobrej zabawy!
Rogal113
Posty: 3
Rejestracja: 15 sty 2018, 14:17

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: Rogal113 »

Witam.
Dziękuję za porady. Mam tylko prośbę czy jest szansa aby wkleić linki do strony www gdzie jest urządzenie które mam zakupić abym nie kupił czegoś złego... co do obróbki drewna jakieś tam pojęcie mam sklejałem wcześniej różne budynki które kupowałem w sklepach modelarskich z tokarką nie mam problemu też się bawiłem. Jedynie czego się obawiam na początek to dobrze rozpocząć nakładanie poszycia jak wyznaczyć od której listewki zacząc to mnie najbardziej martwi.
Awatar użytkownika
Mumin
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2015, 12:56

Re: Pomoc porady Pomoc

Post autor: Mumin »

Rogal113 pisze:Jedynie czego się obawiam na początek to dobrze rozpocząć nakładanie poszycia jak wyznaczyć od której listewki zacząc to mnie najbardziej martwi.


http://modelshipworldforum.com/ship-mod ... ticles.php
ODPOWIEDZ