Rozpoznanie drzewek owocowych

Tu mozna narzekać i pisać o sprawach nie związanych z tematami forów
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: Borek »

Witam.
Mam prośbę do Was. Jest ktoś w stanie rozpoznać drzewka owocowe ze zdjęć poniżej? Mam okzją je "nabyć" a nie wiem czy będą przydatne:
Drzewko nr 1:
DSC_1413 (Copy) (Copy) (Copy).JPG

DSC_1414 (Copy) (Copy) (Copy).JPG

DSC_1417 (Copy) (Copy).JPG

DSC_1418 (Copy) (Copy).JPG


Drzewko nr 2:
DSC_1421 (Copy) (Copy) (Copy).JPG

DSC_1420 (Copy) (Copy).JPG

DSC_1419 (Copy) (Copy).JPG

DSC_1422 (Copy) (Copy).JPG
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: Hadżi »

Witam!

Borek! Te liście ząbkowane wskazują na jabłonie. te z brzegiem gładkim na gruszkę. Jeżeli drzewo zostało ścięte w stanie bezlistnym to grusza na przekroju poprzecznym zabarwi się na kolor pomarańczowy, jabłoń nie. Najlepiej jest drzewa owocowe klasyfikować w stanie ulistnionym i owocowania. W okresie bezlistnym według wiedzy ludzi znających to drzewo.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: Borek »

Witam.
Tak wyglądają miejsca ciecia :
2.JPG

4.JPG


Tyle tego wyszło:
3.JPG

5.JPG


Teraz kilka pytań:
1. Ile czasu musi się sezonować zanim nada się do obróbki?
2. Okorować teraz czy jak wyschnie?
3. Rozcinać na deski, jak tak to jakiej szerokości najlepiej?
4. Ułożyć na zewnątrz pod zadaszeniem, czy w piwnicy, a jak w piwnicy to ogrzewanej czy nie?
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
sebka35
Posty: 0
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:52

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: sebka35 »

Okoruj teraz bedzie łatwiej zdjąć korę ,lub po przetarciu nigdy nie sezonujemy drzewa z korą. Przetrzyj drzewo teraz i złóż w sztapel na dworze w przewiewnym miejscu ,przykryj by nie zamakało ale nie oparul,byle woda deszczowa nie płyneła po deskach . Na wiosne zawieź do suszarni i masz gotowy materiał do budowy
Jaki wymiar desek chcesz uzyskać ? Z tego drzewa
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: myszor »

Witaj .
1 . Najlepsze drewno jest po 7 latach , ale który modelarz będzie tyle czekał :lol: . Ja używam drewna 5 - cio letniego .
2. Radzę zedrzeć korę bo pod korą lubią być takie niewinne robaki co zeżrą Ci drewno .
3. Te patyki to zostaw jak jest ale te grubsze to rozetnij wzdłuż na 3 części ( nie wiem jaka to średnica )
4. Na zewnątrz pod daszkiem aby deszcz się nie lał na nie i po 8 miesiącach do roku możesz schować na poddasze lub do suchego pomieszczenia niech " dojrzewa" do obróbki ;)
Załączniki
tak leżą na dworze pod daszkiem i niech wiatr chula i owiewa a na jesień przyszłą do szopy
tak leżą na dworze pod daszkiem i niech wiatr chula i owiewa a na jesień przyszłą do szopy
1fcdef32b038704dgen.jpg (148.01 KiB) Przejrzano 7212 razy
Tak rozetnij sobie wzdłuż pieńki . tylko Ty tego nie rób bo paluchy potracisz . powierz to komuś dorosłemu i odpowiedzialnemu .
Tak rozetnij sobie wzdłuż pieńki . tylko Ty tego nie rób bo paluchy potracisz . powierz to komuś dorosłemu i odpowiedzialnemu .
8e320fefe500dd61gen.jpg (152.78 KiB) Przejrzano 7212 razy
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
sebka35
Posty: 0
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:52

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: sebka35 »

8Lat 5lat tak sie robiło lata temu . Dziś po roku od spuszczenia drzewa uzyskujemy z niego gotowe drewno do zastosowań . Trzeba je tylko logicznie pociąć. Cokolwiek bedziesz robił z tego drewna bedziesz rozcinał i kleił
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: myszor »

Zgadza się . Ja napisałem o leżakowaniu pod chmurką , nie wspominałem o suszarni bo na taką ilość drewna to nie opłaca się " odpalać " jej ;)
U mnie za metr sześcienny suszenia biorą 220 zł .
Decyzja należy do Borka .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
sebka35
Posty: 0
Rejestracja: 03 gru 2016, 19:52

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: sebka35 »

To stosunkowo niska cena u mnie zaczyna sie od 350 zł m3. Borek jak uzyska ze swojego drzewa 0,2me3 to będzie dobrze. Zrób jak pisałem na wiosne do suszarni zawieź gdzieś i po 5 tyg masz gotowe drewno.
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 966
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: ataman »

wg opinii Pani mgr inż ogrodnictwa, pracownika Wydziału Ochrony Środowiska, wydającej zgody na wycinkę drzew (czyli mojej córki) pierwsze drzewo to jabłoń, drugie na 90% grusza.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
witro
Posty: 0
Rejestracja: 19 cze 2016, 13:26

Re: Rozpoznanie drzewek owocowych

Post autor: witro »

I wszystko jasne
Wiemy gdzie Borek wycinkę "załatwiał" :D
pozdrawiam
Witold

W stoczni:
W porcie: Bismarck 1:350 Revell, Żółty Lew 1:40 Bojer, Santa Maria 1:65 Artesania Latina
ODPOWIEDZ