HMS Victory / Odbojnice

Czyli rozmowy o wszystkim i niczym, techniki modelarskie i warsztat modelarski
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

HMS Victory / Odbojnice

Post autor: Karrex »

W czasie przeglądania materiałów na temat odbojnic na HMS Victory znalazłem w necie ilustracje z książki Historic Ship Models Wolfram zu Mondfeld i dwa rodzaje pięciobocznych planek (podam z wymiarami):
Anchor Stock Planking - dł. 6000 mm x 240 mm (3000 >|< 3000mm) x (120 >|< 120mm)
Top and Butt Planking - dł. 6000 mm x 240 mm (4500 >|< 1500mm) x (120 >|< 120mm)

Trudno mi było to zweryfikować z rysunkami w Anatomy of ... , gdyż jej nie posiadam, a na kiepskiej jakości ilustracjach mogę się raczej domyślać niż coś dojrzeć. Dopiero na ilustracji poniżej widać, że na Victory były dwa rodzaje tych planek:

03plank4.jpg

Top and Butt Planking na dolnej odbojnicy (Lower Wale), w czterech rzędach plus piąta prosta najwyższa listwa odbojowa.
Anchor Stock Planking na środkowym pasie (Middle Wale), w dwóch rzędach plus trzecia prosta najwyższa listwa odbojowa.
Na górnej odbojnicy (Upper Wale) trzy rzędy prostych listew odbojowych.

Na niemieckim portalu http://www.hmsvictory.de jest fotka z lat 90.
Top and Butt Planking
http://www.hmsvictory.de/web/index.phtm ... ea5c3a6ef2

Top and butt planks as part of the outside planking of HMS VICTORY
Top and butt planks as part of the outside planking of HMS VICTORY

która potwierdza, że na Victory były takie odbojnice (przynajmniej w latach 90.), ale w nieco innym układzie jak na pierwszej ilustracji,

3278.jpg

a i wymiary z tej stronki też nieco inne niż u Mondfelda.

W necie można znaleźć wiele różnych kombinacji, np. świetny model Yepura,

3_b.jpg

który w obu rzędach odbojnic ma Top and Butt Planking.

Czy w przypomnianej ostatnio przez Leszka relacji z budowy Victory, gdzie listwy są dokładnie odwrotnie.
http://modelshipbuilder.com/e107_plugin ... #post_1722

02_anchor_stock.jpg
01_1996_planking_.jpg


Mam pytanie, czy macie info jakie były wymiary (długość, szer., grubość) tych listew odbojowych i jaki był układ gwoździowania?

Czerwony czy zielony?
Czerwony czy zielony?
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: HMS Victory / Odbojnice

Post autor: Jarcio »

Według informacji podanych w książce Longridge'a The Anatomy of Nelson's Ship, układ dolnego pasa wzmocnień (main wale) był ułożony w tzw. układzie "anchor stock" jak na poniższej rycinie. Wymiary, które zostały podane przez autora książki odpowiadają skali w jakiej został wykonany przez niego model tj. 1:48. Dopisane przeze mne wymiary odzwierciedlają skalę 1:96.
IMG_5232.jpg


Górny układ pasa wzmocnień miał mnie regularny kształt (jak poniżej).
IMG_5233.jpg

Grubość planek Longridge określił na 5/32" co przy skali 1:48 daje 4 mm. W książce nie ma natomiast układu kołkowania tych planek.
Awatar użytkownika
wurcelstock
Posty: 267
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory / Odbojnice

Post autor: wurcelstock »

Witam;

Tomek Aleksiński jakiś czas temu zamieścił link do zdjęć, które zrobił Victory' w Portsmouth.
Powiesił je na Image Shack'u o ile dobrze pamiętam. Było tam też sporo zbliżeń, min. burt okrętu.
Zapytajcie na PW to pewnie podeśle link lub zamieści zdjęcia na Kodze.

T.
ODPOWIEDZ