USS Constitution sekcja przekrój

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
marekkuba
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2016, 22:34

USS Constitution sekcja przekrój

Post autor: marekkuba »

Witam
Dawno nie gościłem na forum.
Jakiś czas temu z neta ściągnąłem rysunki poglądowe z z zestawu Mamoli sekcję środkową USS Constitution . Z wymiarowany był jedynie kil i maszty,zeskanowałem też wręgi i powiększyłem 3 krotnie.
Prace podjąłem około 2 lat wstecz , na dzień dzisiejszy długość kilu 240 mm,długość sekcji 220 mm,szerokość w najszerszym miejscu 280 mm,wys bez masztów od kilu do końca nadburcia 250 mm,szerokość w najwęższym miejscu 240 mm.Ponieważ na dzień dzisiejszy prace są wykonane w około 80 procentach,będę wstawiał fotki od początku budowy.Pierwsza fotka stocznia ,pionowa.
Wszystkie techniki i technologie do obróbki drewna,metalu,czy olinowania, jakie stosuje, tak jak większość modelarzy na forum Kogi czyli wycinanie,szlifowanie,piłowanie,toczenie itp. .Drewno jakiego używam to dąb,buk,olcha,brzoza,lipa,topola,jesion,mahoń itp.Kleje Patex expres,butapren,kropelka.Na pewno część modelarzy z forum będzie zbulwersowanych że do okuć używam wyłącznie miedzi,i tak po czasie elementy się spatynują.Podstawowe narzędzia ręczne pilniczki skalpele itp,mechaniczne typu proxxon wiertarko frezarka,pilarka,zrobiłem ścierarkę bębnową oraz walcarkę do drutu efekt końcowy płaskowniki pomysł z Kogi.
Pozdrawiam
Załączniki
Wręgi sklejka 5 mm klejona do kilu.Kil wykonany z dębu.
Wręgi sklejka 5 mm klejona do kilu.Kil wykonany z dębu.
Klejenie wręg i stocznia
Klejenie wręg i stocznia
Wypełnianie między wręgowe listewkami z topoli w miejscach na ambrazury
Wypełnianie między wręgowe listewkami z topoli w miejscach na ambrazury
Wypełnianie między wręgowe.JPG (88.97 KiB) Przejrzano 5047 razy
Poszycie wewnętrzne wykonane z listewek dębu.
Poszycie wewnętrzne wykonane z listewek dębu.
Poszycie wewnętrzne.JPG (99.6 KiB) Przejrzano 5042 razy
Poszycie zewnętrzne od kilu do lini wodnej listwy brzozy ,odbojnica z dębu ,wstępnie poczerniona markerem powyżej listwy brzozowe do górnej wysokości ambrazur ,powyżej mahoń.Poszycie zewnętrzne i wewnętrzne będzie gwoździowanie , drutem miedziany  fi 1 mm
Poszycie zewnętrzne od kilu do lini wodnej listwy brzozy ,odbojnica z dębu ,wstępnie poczerniona markerem powyżej listwy brzozowe do górnej wysokości ambrazur ,powyżej mahoń.Poszycie zewnętrzne i wewnętrzne będzie gwoździowanie , drutem miedziany fi 1 mm
Poszycie zewnętrzne.JPG (94.39 KiB) Przejrzano 5042 razy
Pokładniki dębowe gięte na zimno po uprzednim namoczeniu  5-6 godzin i zostawieniu do wyschnięcia parę dni.
Pokładniki dębowe gięte na zimno po uprzednim namoczeniu 5-6 godzin i zostawieniu do wyschnięcia parę dni.
Gięcie pokładników.JPG (99.92 KiB) Przejrzano 5036 razy
Imitacja podziału części składowych wręg zewnętrznych
Imitacja podziału części składowych wręg zewnętrznych
Segmenty podziału wręg .jpg (65.69 KiB) Przejrzano 5019 razy
Pasowanie  segmentów wręg.JPG
Pasowanie segmentów wręg.JPG (91.59 KiB) Przejrzano 5019 razy
Ładownia i osadzony maszt na sucho oraz trochę kurzu .
Ładownia i osadzony maszt na sucho oraz trochę kurzu .
P1030337.JPG (65.56 KiB) Przejrzano 4726 razy
Ostatnio zmieniony 07 lip 2017, 17:41 przez marekkuba, łącznie zmieniany 4 razy.
marekkuba
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2016, 22:34

Re: USS Constitution sekcja przekrój

Post autor: marekkuba »

Witam
I następne fotki.Nie potrafię wstawiać chronologicznie fotek :D
Wiem że fotki kiepskiej jakości część robiona byle jakim aparatem ,część telefonem,a poza tym nie jestem dobrym fotografem.
Pozdrawiam
Załączniki
Dolny pokład. Wyposażony,beczki ławy dla załogi wiadra, beczki zapasowe planki,liny itp.
Dolny pokład. Wyposażony,beczki ławy dla załogi wiadra, beczki zapasowe planki,liny itp.
Altyrelia.<br />Lufy toczone z buka  czernione markerem,lawety robiłem z jesionu, metody wykonania<br />wielokrotnie pokazywane  na forum Kogi okucia miedziane,bloczki od P.Mirka
Altyrelia.
Lufy toczone z buka czernione markerem,lawety robiłem z jesionu, metody wykonania
wielokrotnie pokazywane na forum Kogi okucia miedziane,bloczki od P.Mirka
Średni pokład(gun deck).JPG (79.09 KiB) Przejrzano 4709 razy
A tak wygląda gotowy.
A tak wygląda gotowy.
Średni pokład2(gun deck).jpg
I jeszcze jedno ujęcie
I jeszcze jedno ujęcie
Fotka od strony dziobowej
Fotka od strony dziobowej
Widok od strony dziobu.JPG (96.67 KiB) Przejrzano 4687 razy
I część rufowa
I część rufowa
Widok od strony rufy i ładownia (main hold).JPG (92.44 KiB) Przejrzano 4686 razy
A tak wygląda od strony burty.<br />Furty od ambrazur są dzielone jedne zrobiłem zamknięte drugie otwarte.Tak samo na drugiej burcie.
A tak wygląda od strony burty.
Furty od ambrazur są dzielone jedne zrobiłem zamknięte drugie otwarte.Tak samo na drugiej burcie.
Lewa burta.JPG (95.55 KiB) Przejrzano 4594 razy
Siatki na hamaki ,ława tarlepowa i jufersy z odciągami zamontowane.
Siatki na hamaki ,ława tarlepowa i jufersy z odciągami zamontowane.
P1030343.JPG (94.64 KiB) Przejrzano 4534 razy
Karonada na pokładzie głównym.
Karonada na pokładzie głównym.
P1030334.JPG (99.03 KiB) Przejrzano 4531 razy
I następna na drugiej burcie.
I następna na drugiej burcie.
P1030350.JPG (78.61 KiB) Przejrzano 4530 razy
marekkuba
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2016, 22:34

Re: USS Constitution sekcja przekrój

Post autor: marekkuba »

Witam
Wszystkie elementy projektu zostały wykonane ręcznie,przy budowie sekcji opierałem się na rysunkach z zestawu,oraz na innych publikacjach,zdjęciach ,grafiki , dostępnych w necie.Opiszę wykonanie chyba dość nietypowej podstawki.Płyta z starej szafki kuchennej 460x310x15 mm, z góry oklejona listewkami olchy później będą gwoździowane drutem miedzianym materiał sztachety kupione w C.......mie, boki oklejone fornirem venge, klocki na których opiera się kil, z dębiny,elementy podpierające kadłub,kantóweczki dębowe,łączenia klejone i wiercone na gwoździe miedziowane.Do całego tego projektu dokupywałem linki,znany sklep modelarski,i bloczki od p.Mirka.Chciałbym kupić trochę desek z gruszy, może ktoś z Was ma jakieś namiary po rozsądnej cenie??
Pozdrawiam
Załączniki
P1030327.JPG
P1030327.JPG (76.53 KiB) Przejrzano 4510 razy
P1030328.JPG
P1030328.JPG (83.19 KiB) Przejrzano 4510 razy
Tak wygląda z osadzoną sekcją.
Tak wygląda z osadzoną sekcją.
P1030336.JPG (80.62 KiB) Przejrzano 4510 razy
Widok z przodu,i kurz.
Widok z przodu,i kurz.
P1030338.JPG (96.71 KiB) Przejrzano 4501 razy
marekkuba
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2016, 22:34

Re: USS Constitution sekcja przekrój

Post autor: marekkuba »

Witam wszystkich.
Parę słów o miedziowaniu.Miedziowana będzie tylko jedna strona kadłuba.Kupiłem taśmę z klejem,taką jak używają witrażyści,kadłub przemalowałem bezbarwnym lakierem akrylowym,po wyschnięciu zmatowiłem delikatnie powierzchnie. Następnie po oderwaniu taśmy zabezpieczającej klej,przyklejałem pasek po pasku do kadłuba, na styk. Później delikatnie lekko stępioną wykałaczką zamaczałem rysując imitację łączenia płytek. Gwoździowanie robiłem igłą lekarską uprzednio obciętą.Ot i cała filozofia.
Pozdrawiam
Załączniki
Klejenie taśmy.
Klejenie taśmy.
Po oklejeniu.
Po oklejeniu.
Imitacja gwoździowania.
Imitacja gwoździowania.
marekkuba
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2016, 22:34

Re: USS Constitution sekcja przekrój

Post autor: marekkuba »

Witam
Mam pytanie czy ktoś z Was panowie modelarze dysponuje nadmiarem deseczek z gruszy,chętnie bym odkupił.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ