USS Hannah

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Hannah

Post autor: rychenko »

Witam
Marku cóż można powiedzieć Model prezentuje się elegancko jestem pod ogromnym wrażeniem ze tak szybko go zrobiłeś bo ze będzie piękny nie miałem wątpliwości widząc naocznie poprzedni Twój Model , Gratuluje !!!!
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: USS Hannah

Post autor: jeskom »

Piękny modelik!!! Gratuluję ukończenia. Mam nadzieje że w tym roku weźmiesz oba modele do Tczewa to się im przyjrzę z bliska :D
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: USS Hannah

Post autor: Borek »

Gratulacje. Piękny modelik. Co następnego w planach ?
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Piotras
Posty: 69
Rejestracja: 14 mar 2011, 21:43

Re: USS Hannah

Post autor: Piotras »

Również przyłączam się do gratulacji ukończenia modelu, tempo prac miałeś mega szybkie wiec co następne ???
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Hannah

Post autor: Kazek »

a to już koniec budowy ? :shock:
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
mjk
Posty: 55
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Hannah

Post autor: mjk »

Dziękuję za miłe słowa – rzeczywiście dość szybko poszło, ale model był mało skomplikowany.
Kuba_wroc pisze:Miałbym pytanie tym razem do podstawki, ktora prezentuje sie bardzo zgrabnie. Czy model jest jakos do niej przykrecony, czy tylko nachodzi samą stępką na styk?

Wyszedłem z założenia, że podstawka winna byś możliwie prosta i pełniąc swą rolę użytkową nie „odciągać oka” od obiektu głównego, czyli modelu. Wykonana jest z dwóch kwadratowych kołeczków wklejonych prostopadle do deseczki podstawy.

podstawkaM.JPG


W górnej części kołeczków wyciąłem rowek ściśle dopasowany do szerokości stępki - wchodzi ona w ów rowek „na wcisk” i, przy tak małym i lekkim modeliku, nie było potrzeby stosowania dodatkowych wzmocnień/umocnień. Zresztą analogiczną metodę zastosowałem przy Constitution i też zdała egzamin.
Kazek pisze:a to już koniec budowy ? :shock:

Koniec Kaziu, koniec. Choć nie ukrywam, że także odczuwam pewien niedosyt nie robiąc takielunku, pełnego wyposażenia pokładu itp. Zdecydowałem się jednak zakończyć na tym etapie gdyż:
1. prace przy modelu od początku traktowałem jako „wprawkę” (taka przysłowiowa dżonka)przed podjęciem prawdziwego wyzwania: budowy żebrowca z prawdziwego zdarzenia. W rezultacie wypróbowywałem na nim różne "techniki" - np. kilka metod kołkowania, czego przy normalnym modelowaniu się przecież nie robi. Osiągnąłem co chciałem – poznałem w praktyce (na bardzo prostym co prawda modelu, ale zasady są takie same) zarówno metodę wykonania, jak i podstawowe problemy, trudności i pułapki. Pełne wykończenie pokładu i takielunek wykraczają poza przyjęte na wstępie założenia;
2. plany, którymi dysponuję, są dość uproszczone (o błędach wspominałem wcześniej). Jeden z arkuszy pokazuje wprawdzie widok ogólny pod pełnymi żaglami, ale bez żadnych szczegółów dot. np. wymiarów bloków, średnic lin, czy miejsc ich mocowania na pokładzie (na żadnym z planów nie pokazano np. położenia kołkownic czy knag). To wszystko oczywiście jest do odtworzenia – wystarczy pogrzebać w literaturze/Internecie i znaleźć rozwiązania stosowane w podobnych szkunerach, poprzeliczać wymiary, albo zastosować „zdrowy rozsądek”. Ale prawdę powiedziawszy nie bardzo mi się chciało, bo:
3. już przebierałem nogami, aby zacząć budowę prawdziwego „szkieletora”.
Mam nadzieję, że ww powody w jakiejś mierze usprawiedliwiają moje lenistwo, czy raczej grzech zaniechania.
Pozdrawiam
Marek Kasprzak
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: USS Hannah

Post autor: Kazek »

Masz wybaczone :D bo pięknie budowałeś
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Sebastian.M
Posty: 126
Rejestracja: 22 lis 2011, 17:25

Re: USS Hannah

Post autor: Sebastian.M »

mjk pisze:... już przebierałem nogami, aby zacząć budowę prawdziwego „szkieletora”....

A czy wiesz już jaki to będzie szkieletor ? :twisted:

A tak z innej beczki to gratuluje zakończenia prac przy tym małym modeliku.

Powodzenia
S.M
Awatar użytkownika
Kuba_wroc
Posty: 0
Rejestracja: 28 mar 2013, 12:53

Re: USS Hannah

Post autor: Kuba_wroc »

Jeżeli to była tylko "wprawka", to z tym większa niecierpliwością czekam na to co teraz zmajstrujesz. Bardzo ładnie się to prezentuje. :)
Pozdrawiam
Kuba
ODPOWIEDZ