VOC Batavia

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: VOC Batavia

Post autor: ostry_gl »

Śledzę budowę od początku mojej bytności na Kodze. Kawał dobrej roboty, a przepis na beczki przyda się przy mojej dżonce.

Pozdrawiam,

Łukasz
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: VOC Batavia

Post autor: marek1 »

Witam,szykuje się do wodowania kolejny piękny żaglowiec na forum,pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: VOC Batavia

Post autor: Siberian »

Witam.
Prace końcowe przy Batavii trwają, choć ich tempo z przyczyn obiektywnych bardzo spadło.
Na początek podstawa. Sama intarsja wyszła przyzwoicie, ale popłynąłem z bejcowaniem i efekt jest raczej marny. Jednak tak musi pozostać :roll:
Bat050915 4.jpg

Skorupa łodzi, świeżo wyjęta z kopyta. Pierwszy raz robiłem tą metodą i bałem się, że nie oddzielę formy od łodzi, ale jakoś się udało. Wcześniej szalupy wykonywałem na jednorazowych kopytach z kartonu.
Bat050915 2.jpg
Bat050915 1.jpg
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 401
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: VOC Batavia

Post autor: TomekA »

Siberian pisze:Witam.
...Na początek podstawa. Sama intarsja wyszła przyzwoicie, ale popłynąłem z bejcowaniem i efekt jest raczej marny. Jednak tak musi pozostać :roll:
Bat050915 4.jpg



Jesli jeszcze nie zakonserwowales i wykonczyles podstawy czyms w rodzaju lakieru lub pokostu, to mozesz powtorzyc bejcowanie jeszcze raz - tlo bedzie wowczas ciemniejsze, ale bez tych plam.

Niektore rodzaje drewna, w tym drewno bardziej miekkie i chlonne, nierowno absorbuja bejce i powstaja takie plamy i przebarwienia. Aby to wyeliminowac, nalezy przedtem pociagnac drewno czyms co sie tu nazywa wood conditioner - przyklad tutaj: http://www.minwax.com/wood-products/pre ... onditioner po czym, nie czekajac na wyschniecie preparatu, nie dalej niz po minucie lub dwoch zabejcowac tak potraktowane drewno. Efekt jest wtedy znacznie lepszy.

Ow preparat jest na bazie nafty, wiec jesli w Polsce czegos takiego nie ma w sklepach, mozna w zamian zastosowac zwykla nafte.
Oczywista, polecam najpierw przetestowac na zbednym kawalku tego samego drewna, zanim sie toto uzyje na drewnie docelowym.
Pozdrowienia,

Tomek
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: VOC Batavia

Post autor: Siberian »

Witam.
Tymczasem powstała łódź:
Bat200915 1.jpg
Bat200915 2.jpg
Bat200915 3.jpg
Na wyposażeniu wiosła, beczka na rum, wiadro na wodę, i pobudzająca wyobraźnię laików wychowanych na "Piratach z Karaibów", skrzynia na kosztowności. :D
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: VOC Batavia

Post autor: oksal »

Wojtek, co tam skarby, ważny kłódka i wytrych:) Daj zbliżenie na ten ciekawy element. Czy to jest Kłódka Gerda?;)))
Załączniki
skrzynka.jpg
skrzynka.jpg (76.58 KiB) Przejrzano 5751 razy
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: VOC Batavia

Post autor: Siberian »

Na specjalne życzenie Adama, zbliżenie makro kłódki. Nie jest to Gerda, co najwyżej Topex. :) Niestety zgubiłem gdzieś klucz, więc nie pokażę, co załoga nagrabiła podczas rejsu. :D
Bat210915 1.jpg
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: VOC Batavia

Post autor: Siberian »

Witam.
Mówi się, że najtrudniej zrobić pierwszy krok. W moim przypadku najtrudniejszy był ten ostatni.
W końcu jednak, po blisko trzech latach budowy, udało mi się skończyć Batavię.
bat031115 1.jpg
bat 031115.jpg
bat 031115 9.jpg
bat 031115 8.jpg
bat 031115 7.jpg
bat 031115 6.jpg
bat 031115 5.jpg
bat 031115 4.jpg
bat 031115 3.jpg
bat 031115 2.jpg
Pora zatem na parę słów podsumowania:
Zacznę od błędów. Pierwszy błąd popełniłem już na etapie planowania, zacząłem budowę nie mając odpowiednich planów. Opierałem się początkowo na bardzo uproszczonych planach w "Modelarzu". Rychło okazały się dalece niewystarczające, więc uzupełniłem je rysunkami i zdjęciami znalezionymi w sieci. Jednak nieścisłości w wyglądzie samego kadłuba nie udało się już wyeliminować.
Można zauważyć też błędy dotyczące samego wykonania, np. pokłady (niejednolite odcienie klepek) i przede wszystkim żagle ( zbyt pomarszczone).
Są też pozytywy:
Przede wszystkim zastosowałem sporo nowych technik wykonania różnych detali. Wprowadziłem nowe elementy sztuki szkutniczej, które we wcześniejszych swoich modelach, z racji stosowanych uproszczeń lub niewiedzy, pomijałem.
Z pewnością praca nad tym modelem była przyjemna i przyniosła mi sporo satysfakcji.
ps. Znowu wypada mi przeprosić za jakość zdjęć. :(
Do zobaczenia. :)
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: VOC Batavia

Post autor: kagra »

Model prezentuje się świetnie.Gratulacje.Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
PanLipazMiodem
Posty: 359
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: VOC Batavia

Post autor: PanLipazMiodem »

Piękny model Wojtku. Gratuluję ukończenia, cierpliwości i zapału.

Nie będę oryginalny i spytam co następne. :)

Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ