Santa Maria Artesania Latina

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Boloyoung
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Boloyoung »

Witam :) Od ponad roku dlubie przy modelu Santa Mari z zestawu Artesania Latina. Jest to moj drugi drewniany model, jako pierwszy zrobilem Gjoe rowniez zamieszczona na naszym forum. Nie mialem zbytnio czasu na prace przy nim dlatego budowa jest na takim poziomie a nie innym ;) Niestety nie mam zdjec z poczatkowych etapow budowy dlatego relacje jestem zmuszony zaczac od srodka...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W zestawie byla metalowa lodz ratunkowa, postanowilem jednak zrobic wlasna ale nie do konca wiem jak sie za nia zabrac, jak narazie "wystrugalem" cos w stylu kopytka i kombinuje co dalej :)
Licze na Wasze pomocne komentarze i o wytykanie mi bledow zebym nastepnym razem ich nie popelnil ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
Boloyoung
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Boloyoung »

Korzystajac z dnia wolnego spedzilem troche czasu przy rozpoczetej wczesniej szalupie. Kil zrobilem naklejajac na siebie powycinane listewki o grubosci 1.5mm. Wnetrza szalupy nie wykanczalem bo i tak bedzie stala do gory nogami ;) Prezentuje sie chyba lepiej niz ta metalowa B)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Boloyoung
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Boloyoung »

Dokonczylem ster i zaczalem zabawe na pokladach :) Zabralem sie za relingi, ktore sa juz prawie gotowe i zrobilem schody na gorny poklad. Przepraszam za jakosc zdjec ale niestety dysponuje jedynie aparatem z telefonu...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Hadżi »

Witam!

Na tym zdjęciu widać ewidentny błąd. Jak już zauważyłem jest on popełniany któryś raz na tym samym modelu tz na SANTA MARIA. Dotyczy to odwrotnego zamontowania zawias na piórze steru i stewie rufowej.
W tym przypadku gdyby nie rumpel i wcięcia w piórze to ster by odpadł. Okucie na piórze musi być zawieszone na swożniu okucia na stewie. To tak jak anologicznie zawiesza się skrzydło drzwi na sfożniu futryny. Nie wiem dlaczego ten błąd jest powielany. Jak jest na planach, czy tam ktoś odwrotnie narysował, czy nieuwaga modelarza. Drugim błędem, ale nie wtym przypadku jest brak wcięcia w piórze steru i wówczas tworzy się zbyt duża szczelina pomiędzy stewą, a piórem. Nie we wszystkich sterach te wcięcia występują i wówczas swożnie i tulejki zawiasów powinny być jak najcieńsze, aby szczelinę zminimalizować. Plany trzeba analizować zanim się coś zrobi. Rysownicy też są ludźmi i mogą popełniać błędy.

Jeżeli da się jeszcze te zawiasy odkleić, to należałoby je poprawić.

Obrazek


Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Boloyoung
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Boloyoung »

Dziekuje za pokazanie mi tego bledu. Faktycznie logicznie rzecz biorac powinno byc na odwrot, podczas robienia steru zastanawialem sie nad tym ale zrobilem tak jak jest w planach- czyli z bledem... Tak wiec teraz mam nauczke ze nawet w planach moze byc cos nie tak i trzeba nieraz zaufac intuicji i logice. Teraz mam kolejny problem odnosnie mocowania bloczkow do... no wlasnie nie wiem jak to sie nazywa ;) wiec przyjmijmy ze do tej "polki" przymocowanej do burty. Niby w instrukcji jest wszystko ladnie pokazane na zdjeciu ale nie do konca dla takiego laika jak ja widac o co chodzi a nie chcialbym zrobic kolejnego bledu... Nie wiem czy komus bedzie sie chcialo mi to jakos wytlumaczyc co przez forum wydaje mi sie ze bedzie ciezkie ale bylbym wdzieczny za pomoc :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Karrex »

"Półka" - to ława wantowa,
detal 113 - jufers - przymocowany okuciem do burty,
drugi jufers jest na wancie - połączone liną tworzą ściągacz - tarlep.


Podejrzewam, że jufers jest przywiązany do tych dwóch otworków - czyli musisz wygiąć u góry okucie w "U".

Spróbuję to narysować schematycznie /ale to potrwa/;)

Na razie ilustruje o czym pisał Hadżi.
Obrazek

Jeżeli w instrukcji jest błąd dobrze by było, żebyś go zeskanował i zamieścił w relacji, jako ostrzeżenie dla następnych modelarzy.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Boloyoung
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Boloyoung »

Dziekuje Karrex za objasnienie :) Obejma jufersa z tego co napisali powinna byc zrobiona z linki ale pod spodem widac jakis drut o ktorym nigdzie nic nie wspomniano i nie bardzo wiem czy np lina z obejmy powinna przechodzic wlasnie pod tym drutem i w ten sposob sie z nim laczyc a drut powinien wejsc pod okucie ale jakbym tak zrobil to jufers by sie nie ukladal tak jak na zdjeciu tylko bylby odwrucony o 90 stopni... Co do tych 2 otworkow to nie powinien przez nie przechodzic gwozdz mocujacy okucie do lawy wantowej? Dzisiaj i tak juz tego nie bede ruszal bo za pozno na takie akcje a jutro nie bardzo bede mial czas wiec mamy czas na myslenie do wtorku ;)
Ponizej umieszczam zdjecia jak w instrukcji kazano zrobic ster. I co najciekawsze na instrukcji ze zdjeciami pokazuja niewlasciwe mocowanie a na planie jednak jest poprawnie pokazane...
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Karrex »

W pierwszej odpowiedzi pisałem o drucie wokół jufersa, ale za mało okucia na wygięcia i montaż do ławy. Do wtorku to spokojnie przemyślę i spróbuje narysować rozwiązania.
Może ktoś z kolegów budował coś AL i zna ten schemat montażu /okucia stosują chyba jednakie do zestawów/.

A swoją drogą, ciekawe jaką logiką kierował się modelarz szykujący instruktaż montażu steru.
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Boloyoung
Posty: 36
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Boloyoung »

Jeszcze raz dziekuje i czekam na efekty rozmyslan ;) A w miedzy czasie jakbym znalazl czas to zabiore sie za dorabianie detali na pokladzie i moze w miedzy czasie wykluje sie jakis pomysl co do tych jufersow :)
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santa Maria Artesania Latina

Post autor: Tomek Aleksinski »

Przeciez na tym rysunku na Twym planie zawieszenie piora steru jest wyrysowane prawidlowo, wiec nie rozumiem czemus to poknocil na modelu?
Radzilem juz komus, zeby przy budowie modelu Santa Maria dokupic sobie ksiazke o flocie Kolumba z serii Conway'a Anatomy of the Ship. Tam na rysunkach jest wszystko wyjasnione z detalami.
ODPOWIEDZ