Ninia Kolumba

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Noranda
Posty: 35
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Ninia Kolumba

Post autor: Noranda »

Miałem pewne problemy z budowa Santisima Trynidad.Zawiesiłem na jakiś czas budowę, aż znajdę rozwiązania. Aby ręce miały co robić wziąłem sie za Ninia z floty Kolumba. A że ma to być suwenir na urodziny dla syna /44!!/, wykonuję ją w wersji "kominkowej". Plany - ze strony www Kolegi Andzo.
Szkielet z twardej sklejki 4mm. Wkleiłem wzmocnienia z balsy tak , aby łukowo wygięty pokład było do czego doklejać. Pokład wykleiłem sobie fornirem z brzegami "na ołówek". Mnie wystarczy /na tym etapie doświadczenia/. Wyposażenie pokładu; gretingi, bloczki tralki i windę kotwiczną - zakupiłem w sklepiku Koga.
Nie mam narzędzi i oczu ani doświadczenia aby robić to samemu- skoro są od tego lepsi i zakup to optymalne rozwiązanie.
Teraz widzę, że w dowolności przesadziłem sobie z długością nawisu rufowego, który w połączeniu z nawisem pokładu rufowego do dziobu spowodował zmianę proporcji: Moja Ninia wygląda trochę jak statek spacerowy a nie kupiecki z tak mała załogą, bo pokład z ładownią jest porównywalnie długi z rufowym...
Daruje to sobie, bo to wersja kominkowa. Listewki 2x4mm na kadłub to czereśnia amerykańska, a reszta to fornir teak i brzoza. Jest jeszcze sporo do roboty z detalami kadłuba no i szycie żagli.
Maszty i olinowanie stałe w tym modelu -wg planów to jest dość uproszczone.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Noranda
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ninia Kolumba

Post autor: kagra »

Prezentuje się doskonale i z nawisem rufowym:)

Pozdrawiam.Kazimierz
Noranda
Posty: 35
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Ninia Kolumba

Post autor: Noranda »

Przygotowuję się do szycia żagli i rozmieszczenia mocowań fałów /brasów/ do pokładu rufowego.
W tym celu dokleiłem do rei papierowe szablony. Teraz poczekam aż mi sie temat uleży. Poeksperymentuję: Czy niżej reje aby żagle były bliżej pokładu a środek ożaglowania obniżony?
A może trafniej było by wykonać dłuższe reje niesymetrycznie powieszone na maszcie tak, aby zmiana halsu przez przestawienie rejek między masztami było jeszcze możliwe?
Proszę Kolegów o zdanie.
Obrazek
Noranda
ODPOWIEDZ