Santisima Trinidad

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad

Post autor: Budrys »

logitec napisał:
. . . . W w/w temacie pisałem o poszyciu z forniru jednak doszedłem do wniosku , że ten materiał będzie zdecydowanie zbyt delikatny na wykonanie tak dużego poszycia. Przeglądałem też różne relacje z Waszych konstrukcji i zastanawiam się jaka dla tego typu jednostki i jej wielkości będzie najlepsza . . . . . . . . . Może coś zasugerujecie?


Uzupełniając poprzednią odpowiedź: wybór rodzaju poszycia (a dokładnie jego grubośći) musi być podjęty, ze zrozumiałych względów, przed wykonaniem wręg i szkieletu. Stąd też sprawa wypełnienia lub nie, przestrzeni międzywręgowych.
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
logitec
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: logitec »

w 100% się z tobą zgadzam... przeglądnąłem też relacje z budowy tego żaglowca i są one dostosowane do poszycia które wykonane jest z listewek 2x5 mm a następnie pokrywane fornirem i ja to własnie tak dokładnie robię :)

Dziekuję Wojtku za te informacje , mysle ze w całosci przydadza się budującym taką jednostkę :)

Pozdrawiam
Krzysztof
www.modelsdockyard.com
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Santisima Trinidad

Post autor: RomekS »

Krzysztof.
Moim zdaniem rufa powinna mieć wypełnienie,
które zapobiegnie nieprawidłowemu układaniu się listew.
Może to przekłamanie na fotce, ale wydaje mi sie,
że te listwy powinny przebiegać po łuku.
Prawdopodobnie to złudzenie optyczne płaskiej fotografii
przestrzennego modelu, niemniej odpowiednio doszlifowane wypełnienie
na krzywiznach dziobowych i rufowych ułatwiłoby poszywanie.
IMHO :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad

Post autor: Tomek Aleksinski »

RomekS napisał:
Krzysztof.
Moim zdaniem rufa powinna mieć wypełnienie,...


Masz najzupelniej racje! Szkielet rufy nie powinien miec tego zaklesniecia, tzw. square stern, a raczej oble wypelnienie, czyli round tuck - powazny blad modelarza, moze jeszcze do naprawienia?
Rufy okretow z tego okresu nie byly juz czworokatne, jak np. wygladalo to na szwedzkiej Wasie, ale raczej oble, jak to wyglada na angielskim Victory.
Gdyby modelarz sie nie pospieszyl a dokladniej przeanalizowal plany, doszedlby sam do tego wniosku.
Zreszta, trzeba nie lada modelarza aby na podstawie dostepnych "planow" osmielac sie na budowe modelu tego okretu. Toz to sama zgadywanka, niewiele majaca z historyczna prawda! No, ale...
logitec
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: logitec »

nie wiem na ile to wyjaśni sprawę ale załączę trzy fotki które może wyjaśnią wam jak ma przebiegać jej dalsza zabudowa co w efekcie nie stworzy "kwadratowej rufy". nie chce abyście odnieśli wrażenie, ze sie mądrzę czy co gorsza kłocę ... kazda opinia i uwaga tak doświadczonych modelarzy jak Wy jest dla mnie cenna!

zdjęcia pochodzą z oficjalnej stronki i pokazuje etapy budowy repliki tegoż właśnie żaglowca (jego modelu) który znajduje się w Madrid Naval Museum.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
www.modelsdockyard.com
ketek
Posty: 28
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: ketek »

Santisima może być pięknym modelem jeśli modelarz ma doświadczenie i umiejętności. W tym przypadku wszystko jest ok! (na razie zobaczymy co bedzie później)

Pozdrawiam

Wojtek B)
Wojtek B)
logitec
Posty: 59
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: logitec »

Niestety mam dobrą i złą wiadomość...

dobra to taka że prace nad ST trwają nadal i posuwają się do przodu...
zła to taka że padła mi karta pamięci w aparacie i pewien etap jej budowy nie zostanie uwieczniony...

w tym momencie jestem już po ułożeniu poszycia i założeniu pokładu na 4 i 3 poziomie (4 to ten który jest na zdjęciach, częściowy).

W międzyczasie zainteresowałem się również bardzo podobną jednostką czyli H.M.S. Victory sciągnąłem bardzo dokładne plany jej budowy i w tym miejscu mam serdeczną prośbę do braci modelarskiej...

Ponieważ będę chciał go zbudować z w miarę jak najdokładniejszymi szczegółami a w planach niestety nie ma prawie żadnych wizerunków jak dokładnie wyglądały wszelkie zdobienia, galeon itp. o pomoc w tej materii... jeśli ktoś posiada jakieś zdjęcia lub rysunki w/w elementów i jest w stanie mi je użyczyć to będę się czuł zobowiązany. Widziałem zdjęcia w jednym z postów które sciągnąłem jednak niektóre z nich były umieszczone na serwerze darmowym i nie są już dostępne... czy jest szansa aby je odzyskać ? czy ktoś ma te zdjęcia?

Chcę się już teraz bardzo dokładnie przygotować do jego budowy i nie znaczy to że zarzuce projekt ST lub że będę tworzył oba równolegle... poprostu pragnę już teraz zbierać informacje na temat Victory.

Z góry dziękuję za pomoc i poświęcony czas...\
Pozdrawiam
Krzysztof
www.modelsdockyard.com
ketek
Posty: 28
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: ketek »

ho ho. powoli! Widzę że okręty liniowe z bitwy pod Trafalgarem mają wzięcie! Polecam zrobić wystawę takich okrętów. Poszukaj w tym temacie:

http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,2035/catid,7/limit,6/limitstart,0/

i na tych stronach:

http://gallery.drydockmodels.com/victory

http://www.stvincent.ac.uk/Heritage/1797/Victory/index2.html

http://www.hms-victory.com/ - na tej stronie poszukaj jeszcze w linkach.

Pozdrawiam

Wojtek B)
Wojtek B)
ketek
Posty: 28
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: ketek »

na razie to tyle

Wojtek B)
Wojtek B)
ketek
Posty: 28
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad

Post autor: ketek »

Zdjęcia z budowy modelu Santisimy Trinidad

http://gallery.drydockmodels.com/album197

Pozdrawiam

Wojtek B)
Wojtek B)
ODPOWIEDZ